Асен Василев: Президентът не защитава интересите на България и това е срам за президентската институция

0
105

 

Първите постъпления от таксата, наложена върху руския газ, ще пристигнат на 14 ноември, каза министърът на финансите Асен Василев. Той направи изявление във връзка с решението на президента Румен Радев да сезира Конституционния съд по повод на тази вноска.

Според Василев „президентът не защитава интересите на България и това е срам за президентската институция“, предава БНР.

Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд за въведените такси върху вноса и транзита на руски природен газ през България, като според държавния глава необмислените законодателни действия противоречат на Конституцията и на европейското право и заплашват „Булгартрансгаз“ с фалит.

Миналата седмица премиерът Николай Денков отхвърли твърдението, че дружеството „Булгартрансгаз“ ще фалира заради въвеждането на новите такси:

„Със сигурност не е заплашен от фалит. Чух я тази версия, но тя няма основания. Нека да влезем в технологията, когато проведем първите разговори и с представителите на Европейската комисия, Унгария и Сърбия. Нашата теза е, че това е задължение, което възниква по отношение на „Газпром“, а не по отношение на тези държави или пък на „Булгартрансгаз“, коментира Денков.

Днес финансовият министър Асен Василев отправи остри реплики към президента Румен Радев. Според Василев държавният глава не защитава националния интерес, след като сезира Конституционния съд за таксата за пренос на руски газ.

Той каза, че действието на президента не спира изпълнението на закона и първите постъпления от наложените 20 лева за транзит на мегават час руско синьо гориво ще постъпят на 14 ноември:

„С това си действие президентът на България се обяви като защитник на „Газпром“, в разрез с българския национален интерес и с политиката на България към Европейския съюз така, както тя се провежда от нашето правителство. Това е срам за президентската институция“.

„Лукойл“ е подал коригираща декларация за размера на дължимите от компанията данъци, но тя е отхвърлена от НАП, съобщи още Асен Василев.

На въпрос откъде се появи сумата от 500 милиона лева, дължими от компанията, за която заговориха депутати от ГЕРБ и ДПС, Василев обясни:

„Единственото нещо, което се доближава до тази сума, е коригиращата декларация на „Лукойл“. Както казах, тя е подадена на база натрупани загуби преди 2021 година, но НАП са отхвърлили въпросната коригираща декларация и както 2021-2022 година „Лукойл“ си плащаха данъците, така ще продължат да си ги плащат и сега“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here