По неофициална информация неизплатените към днешна дата дивиденти от така наречените „спящи“ акции на българските граждани надхвърлят 4 000 000 000 (четири милиарда) лева
През годините на масовата приватизация милиони българи се превърнаха в акционери в публичните предприятия, които се оказа, че печелят много добре от обществените поръчки. В последствие акциите на българските граждани в тези предприятия бяха обявени за „спящи“, а Централния депозитар реши да сложи ръка върху тях чрез законопроект, внесен за обсъждане през 2020 г. от Министерството на финансите.
От десетките становища ясно пролича, че законопроектът е лобистки и цели отнемането на акциите от българските граждани. Според анализите тези така наречени акции са притежание на около два и половина милиона български граждани. Тяхната номинална стойност е за около 62,5 милиона лева.
Кое обаче е интересното в тези акции и защо определени кръгове искат да сложат ръка върху тях?
Зад тези акции се крият много права, които през годините са потъпквани от мажоритарните собственици на публичните предприятия в лицето на държавата и нейните представители. Най-важното право на акционера е правото на дивидент.
Именно дивидентите привличат вниманието на играчите. По неофициална информация неизплатените към днешна дата дивиденти от така наречените „спящи“ акции на българските граждани надхвърлят 4 000 000 000 (четири милиарда) лева. Да, числото е колосално и много лесно може да бъде аргументирано.
През 2021 г. финансовото министерство публикува списък с договорите на публичните предприятия на стойност над един милион лева за периода от 01.01.2019 г. до 30.04.2021 г.
Списъкът е много дълъг, но получените суми са колосални и съставляват близо двадесет милиарда лева, като трябва да отбележим, че около още десет милиарда вероятно са и получените суми по договори на стойност под един милион лева.
Надяваме се, че вече сами се досещате, че печалбите на тези предприятия също заслужават своето внимание, тъй като от тях се разпределят дивидентите за акционерите, които както казахме не са изплатени на българските граждани, които притежават така наречените „спящи“ акции.
Вероятно много от вас ще се запитат, как така тези хора не се интересуват от тези акции. Всичко си има своето обяснение.
Winbet – най-голямо разнообразие от пазари! (18+)
В началото масовата приватизация стартира чрез така наречените приватизационни фондове. В последствие тези приватизационни фондове се преименуваха в холдинги, а на по-късен етап станаха инвестиционни посредници. По този начин хората изгубиха следите на своите акции, а наследниците, които днес имат правото да ги наследят, си нямат хал хабер, че ги има тези акции.
Естествено, че тарикатите се погрижиха тази информация да бъде трудно достъпна и за нейното получаване да се заплаща. Още по-трудна са превърнали и процедурата наследяване на акциите.
Цялата информация за тези акции се държи в специален списък на „Централен депозитар“ АД, където бяха нападнати журналистите на MEDIAMALL, тъй като с въпросите си засегнаха, както сами се досещате, интереси за милиарди левове, които трябва да се изплатят на българските граждани. И до днес политиците се правят на ударени по тази тема, а някой умело се възползва от ситуацията.
източник: mediamall.info
Още по темата:
Защо бяха нападнати журналистите от MEDIAMALL и кои са лицата, които притесниха с въпросите си?