Арабските държави и ЕС настояват за две държави след войната в Газа

0
67

 

Арабските държави и Европейският съюз се съгласиха в понеделник (27 ноември), че решението за две държави трябва да бъде отговорът на израелско-палестинския конфликт. Главният дипломат на ЕС Жозеп Борел каза, че палестинската власт трябва да управлява Газа след войната.

 

През последните години Съюзът за Средиземно море, основан преди 15 години в резултат на споразуменията от Осло, до голяма степен се превърна във форум за сътрудничество между ЕС и арабския свят.

На срещата в понеделник войната в Газа беше включена като единствена точка в дневния ред.

Представители от повече от 40 европейски, близкоизточни и северноафрикански държави се срещнаха в Барселона, за да обсъдят войната между Израел и Газа и потенциалните мирни усилия.

Решение за две държави

Борел заяви след разговорите, че всички членове на ЕС, както и почти всички участници от страните от Близкия изток и Северна Африка са се съгласили с необходимостта от решение с две държави.

Решението за две държави предвижда държава за палестинците на Западния бряг и Ивицата Газа и за Израел.

Палестинската власт трябва да проведе избори и да подобри функционирането си, но е единственото „жизнеспособно решение“ за бъдещото ръководство на Газа, управлявана в момента от ислямисти от „Хамас“, за да се избегне „вакуум във властта“, каза Борел.

„Мирът между Израел и Палестина се превърна в стратегически императив за цялата евро-средиземноморска общност и извън нея“, добави той.

Срещата се проведе, когато четиридневната крехка пауза във военните действия, с посредничеството на Катар, Египет и САЩ, която позволи размяната на израелски заложници срещу палестински затворници, и навлизането на помощ в ивицата Газа, навлезе в последния си ден.

Удължаване на примирието

Главният дипломат на ЕС каза, че се е надявал четиридневното примирие, което започна в петък сутринта, да продължи „още няколко дни“.

Палестинският външен министър Рияд ал Малики отправи призив за удължаване на крехкото примирие в Газа, което изтича след часове.

„Имаме възможност  да удължим прекратяването на огъня (…) Разчитам на подкрепата на моите колеги всички да си тръгнем оттук със силен и силен глас, който може да се чуе във всички части на света: не на войната, да на примирието“, каза той.

Катар, Египет, Съединените щати и ЕС работят за удължаване на примирието, посочи Ал-Малики, като предупреди, че ако то не бъде удължено, броят на жертвите ще се удвои, тъй като населението на Газа сега е съсредоточено в южната част на ивицата.

„Трябва да намерим как да окажем необходимия натиск, така че израелското правителство да не продължи да убива невинни хора и да не продължаваме да броим труповете“, каза той на форума.

Ал-Малики каза още, че палестинската власт, която загуби контрола над ивицата Газа в битката за власт с „Хамас“ през 2007 г., няма нужда да се връща в Газа, и добави: „Ние сме били там през цялото време, имаме 60 000 обществени служители там. ”

Йорданският външен министър Айман Сафади добави: „Някои сред нас все още отказват да призовават за прекратяване на огъня. Ние изискваме то да бъде приложено незабавно.“

Сафади заяви, че палестинският народ трябва да реши кой да го управлява и че всеки разговор за управление на Газа след конфликта трябва да се фокусира върху Западния бряг и Газа като едно цяло.

Саудитският външен министър принц Фейсал бин Фархан Ал-Сауд каза, говорейки от името на Организацията за ислямско сътрудничество и Арабската лига: „Трябва да се постараем да преодолеем настоящата криза и да се придвижим към надежден и сериозен план за мир. Няма устойчива алтернатива на съживяването на решението за две държави.“

Въпреки представянето на консенсуса на преговорите, Борел обаче спомена арабските партньори, които „не искат да говорят за деня след края на войната в Газа, без да имат ясна и надеждна политическа перспектива. Ето защо днес трябва да се съгласим да работим заедно за изграждането на такъв политически хоризонт.“

„Хамас е нещо повече от организация  – това е идея, идеология. И не можете да убиете идея, освен ако не можете да докажете, че имате по-добра. За да победят идеологията на „Хамас“, палестинците се нуждаят от надеждна политическа перспектива за държавност“, каза Борел.

Испанският външен министър Хосе Мануел Албарес каза, че се надява окончателните мирни преговори да бъдат проведени „възможно най-скоро, за да може международната общност да подкрепи дневния ред“.

Израел отсъства от срещата

Както Euractiv съобщи по-рано, Израел, един от членовете основатели, не присъства на преговорите в Барселона, съпредседателствани от главния дипломат на ЕС Жозеп Борел и външния министър на Йордания Айман Сафади.

Пренебрежението последва дипломатически спор с Испания и Белгия, след като Тел Авив обвини двете страни в подкрепа на тероризма в отговор на критиките на техните премиери за бомбардировките на Газа.

Борел каза, че „съжалява“ за отсъствието на Израел и посочи, че се надява страната да присъства на бъдещи срещи.

Няколко дипломати, присъстващи на преговорите, подчертаха, че с решението си да не присъства Тел Авив  може да отхвърли резултатите от срещата.

източник: euractiv.bg

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here