Първите три подписа под проекта са на Бойко Борисов, Делян Пеевски и Кирил Петков
Правителството трябва да направи необходимото България да се присъедини и да допринесе според възможностите си на коалицията от държави за изграждане на способности на Военновъздушните сили на Украйна за използване на самолети F-16, включително за провеждане на съвместни тренировки и за използване на въздушното пространство на страната.
Това е една от осемте точки в проект за решение (вижте го в цялост по-долу), предложен от лидерите на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, както и от депутати от трите формации, подкрепящи правителството.
Подкрепата на трите формации означава, че проектът за решение ще мине без проблем през парламента, въпреки очакваната съпротива от БСП и „Възраждане“, съобщава Еuractiv.bg.
Друго предложение е Министерският съвет да проведе преговори с правителствата на съюзниците от НАТО за разполагане на съюзнически противовъздушни и брегови противокорабни ракетни комплекси за усилване на отбранителните способности на България.
Първите три подписа под проекта са на Бойко Борисов, Делян Пеевски и Кирил Петков.
Решението предвижда още България да предостави на Украйна „неизправни, с отпаднала необходимост или наднормативни преносими зенитно-ракетни комплекси и зенитни ракети от различен тип“. Военният министър Тодор Тагарев пък се задължава да определи излишното въоръжение и техника на армията, които да бъдат пратени на Киев.
Предвижда се също правителството да поиска компенсация за тези разходи от Европейския инструмент за мир, както и от други фондове.
Предлага се и да бъде разрешено на българска територия да пребивават до четири пехотни или механизирани роти на украинската армия годишно, за да преминават бойно обучение тук. Числеността им трябва да бъде до 160 войници.