Сглобката е стабилна: Минути преди гласуване ГЕРБ и ДПС внезапно отстъпиха за дерогацията на фона на възгласи “горчиво“

0
48

 

За пореден път участниците в т.нар. „слобка“ ГЕРБ, „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ДПС смениха посоката по отношение на изключението от европейските санкции върху вноса и преноса на руски петрол в България (т.нар. дерогация). Те окончателно се разбраха дерогацията да остане до 1 март догодина. 

От около месец управляващите спорят докога да е срокът на дерогацията. От „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) настояваха тя да отпадне не по-рано от 1 март и не по-късно от 15 март 2024 г. На свой ред ГЕРБ и ДПС са категорични, че трябва да отпадне от 1 януари догодина.

Днес на първо четене в пленарната зала се обсъждаха два законопроекта, вкарани в последния момент в програмата на парламента – един на ПП-ДБ и един на ГЕРБ – с различните дати за отпадането на дерогацията. Вносител на законопроекта на ПП-ДБ е Кирил Петков, а този на ГЕРБ е внесен от Бойко Борисов, Делян Пеевски, Делян Добрев и Йордан Цонев.

След над час дебати по законопроектите председателят на Народното събрание Росен Желязков даде 15-минутна почивка, по време на която ГЕРБ и ПП-ДБ най-сетне се споразумяха на обща дата – 1 март 2024 г. След като заседанието бе подновено, ПП-ДБ и ГЕРБ обаче внесоха подписани заявления, че оттеглят законопроектите си.

В кулоарите на парламента зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев обяви, че ПП-ДБ и ГЕРБ са внесли писмени решения по време на почивката. „Радваме се, че разумът надделя и в деловодството ще бъде внесен законопроект, който отговаря на нуждите на обществото“, каза Венко Сабрутев от ПП-ДБ.

Теменужка Петкова потвърди, че в деловодството ще бъде внесен общ законопроект на двете формации. „От 1 януари ще отпаднат квотите за износ на руски петрол, а от 1 март окончателно ще отпадне дерогацията“, заяви тя.

На въпрос кой е отстъпил, за да се случи тази промяна в позицията на ГЕРБ и ДПС, Йордан Цонев попита защо когато има разговори и разбирателство се пита кой е направил крачка назад. Още утре този нов общ законопроект ще бъде внесен в деловодството на Народното събрание. Той ще бъде изработен днес в късния следобед, уточни Йордан Цонев.

„Всички правят заедно крачка назад, за да върви напред страната“, каза Цонев и отказа да отговаря на повече въпроси от журналистите.

След подновяването на заседанието Росен Желязков обяви, че вносителите са изтеглили законопроектите си, което бе посрещнато с възгласи „Горчиво!“ и смях от опозицията.

Георги Свиленски от БСП взе думата и каза, че подобно нещо не се е случвало в 10-годишната му практика на депутат. Да има празен дебат и изтеглени в последния момент законопроект. Той нарече случващото се „безумие“ и „оргия“. По думите ситуацията е безпрецедентна.

Решението за оттегляне на двата законопроекта е внесено от Кирил Петков и Бойко Борисов, които буквално по-малко от час пред това говориха в кулоарите как държат на своите дати и няма да отстъпят.

Георги Свиленски поиска 30-минутна почивка, за да се запознаят депутатите с решението. Председателстващата Росица Кирова (ГЕРБ) даде 15 минути.

Един-единствен изказал се депутат в дебатите сутринта

По време на дискусията за двата вече отпаднали законопроекти основно говориха от опозицията. От управляващите само един депутат пожела да се изкаже.

„Възраждане“, БСП и „Има такъв народ“ са единодушни – дерогацията не бива да се отменя от 1 януари догодина, защото има опасност от рязък скок в цените на горивата.

Климент Шопов от „Възраждане“ обяви, че „борбата е за това кой да открадне“ рафинерията „Лукойл Нефтохим Бургас“. По думите му няма как рафинерията да работи с неруски петрол, освен ако в рафинерията не се налеят милиарди инвестиции.

Независимият депутат Радостин Василев е на мнение, че „Лукойл“ трябва да се национализира. „Няма по-напечелил се от ГЕРБ и Бойко Борисов от времето на Вальо Златев в „Лукойл“. Сега Асен Василев иска да заеме мястото на Борисов“, каза Василев.

След около час в дискусията най-сетне се включи представител на управляващата коалиция.

Васил Стефанов от ПП-ДБ припомни, че през януари те са предложили да се налагат санкции върху нерегламентирания внос на руски нефт, както и план график за минаване изцяло на неруски нефт.

„И двете предложения тогава не бяха подкрепени и днес сме в тази ситуация“, каза той. Според Стефанов отпадането на дерогацията през март би осигурило технично време за гражданите и би осигурило енергийната сигурност на страната.

Преди да закрие разискванията председателят на Народното събрание Росен Желязков поиска 15-минутна почивка, по време на която от ГЕРБ и ПП-ДБ се споразумяха да оттеглят законопроектите си.

Източник: OFFNews

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here