През последните 12 години всички административни актове бранеха паметника, казва бившият министър на благоустройството и регионалното развитие пред „Факти“
В одобряването на Общия устройствен план на София 2006-2009 година Паметникът на Съветската армия е заложен така, че да бъде част от културното историческо наследство на София. Същото важи и за Софийския университет, който е срещу него. Сега чуваме, че на главния архитект на София ще бъде възложено – съгласно решение на общинския съвет, да прави нов план. Трябва обаче да е ясно, че в Подробния устройствен план (ПУП), който следва да бъде изменен, паметникът е заложен като траен елемент. Ако искахме да направим така в годините назад, че да махнем паметника, трябваше първо да бъде променен този Подробен устройствен план. Той, от своя страна, предвижда и с какво ще бъде заменен паметникът, а проектантът трябва да даде решение и как ще изглежда цялата зона около паметника после. След това Общинският съвет трябва да одобри тези промени, за да се пристъпи към действия. Но какво наблюдавахме във времето… Нищо. Това обяви пред Лили Маринкова в студио „ФАКТИ“ и предаването „Разговор“ арх. Иван Шишков, бивш регионален министър.
„През последните 12 години всички административни актове бранеха паметника. Всички административни актове по времето на ГЕРБ бранеха паметника. И сега какво излиза – изведнъж забравихме за тези актовете и се правим на изненадани“, добави гостът.
„Ако се върнем съвсем малко назад във времето, през 2016 година беше възложено изготвянето на ПУП на „Борисовата градина“, който още не е завършен. Ако сега се възложи такъв ПУП и той се прави със същите темпове, просто не се знае кога ще бъде готов. Изобщо в София в годините назад се проектираше по начин, който беше много мъчителен. В момента отварянето на темата с паметника и действията около него не са толкова плод на хората, които изпитват огромно желание да го премахнат, колкото да се даде тема на обществото, за да може този конфликт практически да измести фокуса, че в управлението няма никакво развитие на всички инфраструктурни обекти. Аз това следя, а столицата изостава в развитието си в инфраструктурно отношение. За съжаление, общинските съветници са лишени от професионална гледна точка, за да дават и приемат добри решения“, добави още арх. Шишков.