Парламентът разреши двойното гражданство за депутати и министри с промените в Конституцията. Условието е да е живял поне 18 месеца в страната
Народните представители и министрите вече могат да имат двойно гражданство. Това реши парламентът при разглеждане на промените в Конституцията на второ четене. Решението беше взето със 163 гласа „за“ и 20 „против“.
„За създаване на дълбока институционална връзка между държавата-майка и диаспората има надграждане. Дадохме възможност българите извън страната да гласуват. Друга степен на създаване на връзка имаме в страни като Франция, Испания – асамблеи, където пряко избрани представители взимат решения. Дошъл е моментът да овластим гражданите с двойно гражданство – така политическата ни система ще получи шанс в нея да влязат хора с опит от други страни“, заяви Антоанета Цонева от ПГ на ПП-ДБ.
С така приетата поправка, обаче, ще могат да ни управляват и чужденци, които са получили българско гражданство и имат искания престой в България.
От БСП и независимият Радостин Василев гласуваха „против“.
„Говорите за българи, които живеят в чужбина и ще дойдат да ни управляват по-добре. Не се случи с последния опит“, заяви Кристиан Вигенин от ПГ на „БСП за България“.
Атанас Зафиров (БСП) също подкрепи Василев, питайки го как е избран този период от 18 месеца. „Две бременности, или две ротация“, предположи независимият депутат.
„Ние не сме наясно колко българи живеят в чужбина и имат двойно гражданство. Дали с този вот няма да поставим под въпрос националния интерес на страната“, попита Мая Димитрова от ПГ на БСП.
„Надявам се поне по този параграф в колегите от ГЕРБ да има морал и да гласуват „против“. Българското общество има горчив опит с един човек с двойно гражданство. 18 месеца уседналост са две бременности или две ротации“, посочи Радостин Василев.
Парламентарните групи на ИТН и “Възраждане” напуснаха пленарната зала в знак на протест срещу гледаните на второ четене промени в Конституцията. Двете опозиционни партии оспорват гледането на промените в основния закон в сегашния им вариант и обявиха, че ще подадат жалба в Конституционния съд.
„Очевидно е, че в пленарна зала ще бъде извършено беззаконие, което ние няма как да легитимираме, каза още лидерът на „Възраждане“. Конституцията безспорно ще бъде нарязана днес с флекс. Напуснахме залата и започваме да работим върху писането на жалбата. Мисля, че това е най-логичното и нормално нещо, което можем да направим, надявайки се, че Конституционният съд е останал последната запазена институция в държавата извън всякакви вътрешни и външни олигархични влияния”, коментира Костадинов.
Още по темата: