Руската федерация на практика постигна технологичен суверенитет в газовия сектор, заяви Милер
В Европа за първи път в историята на световната енергетика търсенето на природен газ се унищожава изкуствено, което вече доведе до деиндустриализация в региона. Това подчерта изпълнителният директор на руския енергиен гигант „Газпром“ Алексей Милер на среща, посветена на годишните резултати, предава ТАСС.
„Ситуацията в Европа ни е добре известна. Поставен е рекорд. Там за първи път в историята на световната енергетика има изкуствено унищожаване на търсенето на газ. За първичен енергиен носител. Умишлено, представете си, унищожаване на търсенето на един от най-екологичните енергийни продукти. Подобно нещо не се е случвало досега в историята. В много европейски страни това всъщност вече доведе до деиндустриализация“, коментира Милер.
По-рано руският вицепремиер Александър Новак отбеляза, че Европа е намалила потреблението на газ с над 100 милиарда кубически метра от 2021 година до 490 милиарда кубически метра през текущата година.
Winbet – най-голямо разнообразие от пазари! (18+)
„Газпром“ съобщи, че потреблението на газ в европейските страни през 11-те месеца на тази година е намаляло с 34 милиарда кубически метра, падайки до нивата от 1996 година. В същото време рисковете за енергийната сигурност на Европа, особено през зимата, са се увеличили значително, предупредиха от компанията.
Русия почти е постигнала технологичен суверенитет в газовия сектор, Газпром работи в тази посока от много години, каза още Алексей Милер.
„И в тези два сектора на нашата работа вие и аз също направихме сериозна крачка към нашия технологичен суверенитет. „Газпром“ работи в тази посока от много години и решава сложни технологични проблеми. Това е системна, старателна работа, която е се осъществява в тясно взаимодействие с руски предприятия въз основа на споразумения, сключени с регионите и със съответните министерства на Руската федерация“, каза Милер.
Според него „Газпром“ успешно реализира уникални проекти, включително в условията на санкционен натиск и напускане на чуждестранни партньори. „Затова тук специално искам да кажа, че почти постигнахме технологичен суверенитет в газовия сектор. Остана още малко. Остана съвсем“, добави той.
„Западният лицензодател напусна Амурския газопреработвателен завод. Ние обаче вече сами предоставихме въвеждане в експлоатация на три линии и продължаваме да изграждаме завода самостоятелно, разчитайки на собствените си сили и възможности. Правим това успешно, правим го в дадените директивни срокове“, отбеляза ръководителят на Газпром. Той също така подчерта, че няма съмнение, че проектната мощност на Амурския газопреработвателен завод ще бъде доведена до 100% навреме.
Амурският газопреработвателен завод е един от най-големите инфраструктурни проекти на Газпром в Далечния изток, той ще стане опорно предприятие на центъра за дълбока преработка на газ в този регион. Заводът ще преработва многокомпонентен природен газ от газодобивните центрове в Якутск и Иркутск, доставян чрез газопровода „Силата на Сибир“.
Проектният капацитет на предприятието ще бъде 42 милиарда кубически метра. м газ годишно. Газопреработвателният завод ще включва най-голямото производство на хелий в света – до 60 милиона кубически метра. м годишно.
В допълнение към хелий, Amur GPP ще произвежда също търговски газ (метан) (38 милиарда кубически метра), етан (2,4 милиона тона), втечнени въглеводородни газове (LPG, пропан и бутан) (1,5 милиона тона), пентан хексанова фракция ( 200 хиляди тона).
BIG5, по информации на ТАСС