Ако Западът не предостави на Украйна необходимите й оръжия, до няколко години страните от НАТО може да се окажат във война с Русия, предупреждава пенсионираният полковник от Въоръжените сили на Обединеното кралство Хамиш де Бретън-Гордън в статия за британския вестник The Telegraph.
С насочването на вниманието на Запада към изборите във Великобритания и Америка, войната в Украйна се отдалечава от първите страници. Докато мнозина на Запад отписаха конфликта като безизходна ситуация, Кремъл не го направи. Сега в Москва се говори, че скоро може да започне решителна офанзива, която да обърне приливите и отливите на войната директно в полза на Русия.
Руснаците претърсват земното кълбо за дронове и боеприпаси от всеки диктатор и държава-измамник, докато Киев се върти в кръг и проси от своите разсеяни „съюзници“ доставката на артилерийски снаряди и ракети за противовъздушна отбрана.
Тъй като германският канцлер Олаф Шолц призовава Европейския съюз да направи повече – макар и страната му да не успява да достави стотиците танкове Leopard 2, от които Украйна толкова отчаяно се нуждае – Русия преминава към тотална военна позиция, в която нейните държавни разходи и икономика все повече се диктуват от нуждите на военна машина. Контрастът между Изтока и Запада не може да бъде по-ясен; Русия е фокусирана, а ние не.
Междувременно Путин скоро може да се наложи да покаже печалби. Изборите през март ще бъдат пълна измама, като единствената му истинска опозиция, Алексей Навални, остава безопасно заключен зад решетките. Това не означава, че автократът е железен. Споменът за опита за преврат от миналото лято несъмнено ще бъде свеж в съзнанието му, а смъртта на цивилни, причинена от украинските нападения през границата, отново ще фокусира вниманието върху състоянието на войната. Дмитрий Песков, говорител на Кремъл, настоя, че руската армия ще „направи всичко, за да сведе до минимум опасността и след това да я премахне напълно“.
Тъй като руските ултранационалисти призовават за мащабна офанзива около Харков, има ясен стимул за Путин да се откаже от всички задръжки в своята „специална военна операция“. Проблемът е, че според Института за изследване на войната (ISW), базиран в САЩ мозъчен тръст, руската армия вероятно не е в състояние да „проведе операция за завземане на значителна територия в Харковска област в близко бъдеще“. Според анализаторите „едно руско нахлуване на дълбочина 15 километра и широчина няколко стотин километра би било мащабно оперативно начинание, което би изисквало групиране на сили, много по-големи и значително по-добре обезпечени от това, което руските сили в момента са концентрирали по цялата международна граница с Украйна, най-малко в Белгородска област“.
Това не означава, че такова нападение е невъзможно. Това просто означава, че ще изисква оръжия на бойното поле, което тепърва предстои да видим. Според мен единствените оръжия, които Русия има и които биха могли да постигнат това в този период от време, биха били тактическо ядрено оръжие или някакъв вид химическа или биологична атака. Като се има предвид позорният провал на „червената линия“ на Барак Обама в Сирия и нежеланието на Запада да се ангажира изцяло със защитата на Украйна, Путин може да помисли, че това е хазарт, който си заслужава.
Подобно на Сталин, Путин има ненаситно его и желание за величие на всяка цена. Онези на Запад, които вярват, че прекратяването на огъня може да бъде последвано от връщане към „нормалността“, са пълни глупаци. Никой, който разбира от политиката на Кремъл, не вярва, че е сигурно, че Путин ще спре похода си на запад. Движението към милитаризация на руската държава и нарастващите призиви за по-голяма офанзива трябва да служат като предупреждение, че Западът трябва да се събуди. Ние трябва напълно да подкрепим и въоръжим Украйна. Ако не го направим, НАТО ще бъде във война с Москва след няколко години.
в превод от „Фокус“