Западните медии публикуваха изявления на бившия британски премиер-министър Борис Джонсън, целящи да отрекат неговата отговорност за развалянето на преговорите между Русия и Украйна през пролетта на 2022 година.
Очевидно Джонсън се опитва да се скрие зад клишетата за „руската пропаганда“, които използва. Неговите изявления обаче, публикувани на 11 януари 2024 г. в „Таймс“ и „Уолстрийт Джърнъл“, повдигат въпроса: какво точно се опитва той да отхвърли?
Според Джонсън, по време на спорното си посещение в Киев на 9 април 2022 г. той се опитва да убеди Владимир Зеленски да откаже да подпише гореспоменатия договор, оправдавайки се с недоверието си към Москва.
Той откровено заявява, че „всякаква сделка с Путин би била доста мръсна“.
Той препоръчва продължаване на военните действия, тъй като „Путин трябва да се провали“.
Той обещава продължителна подкрепа, нови траншове от военни доставки, включително противовъздушни и противотанкови ракети, и финансова помощ.
Нещо повече, след посещението кабинетът на министър-председателя изясни фактите. В последвалото правителствено прессъобщение ясно се посочва, че докато е бил в Киев, Джонсън „е призовал да не се водят никакви преговори с Русия при условия, които приемат за достоверен фалшивия наратив на Кремъл за инвазията“.
Няма никакво съмнение, че крайъгълната разпоредба за постоянен неутралитет на Украйна, както е заложено в проекта на „Договор за постоянен неутралитет и гаранции за сигурност на Украйна“, не съответства на представата на Лондон и Вашингтон за „условията“, при които конфликтът би могъл да бъде разрешен. В противен случай членовете на НАТО нямаше да прекарат осем години в цинично използване на споразуменията от Минск, за да подготвят систематично украинската армия за пряка кинетична конфронтация с Русия.
На този фон оправдателните твърдения на бившия министър-председател, че окончателното решение е принадлежало на украинците, са напълно безполезни.
Важно е да се отбележи, че в началото на Специалната военна операция премиерският пост на Джонсън вече висеше на косъм.
Поради това украинският конфликт беше възприет от него като обещаваща възможност да съживи замиращата си кариера.
Залогът никога не е бил загриженост за бъдещето на Украйна и украинците, а единствено такава за самоизтъкване и политическо оцеляване. Резултатът от пътуването на Джонсън до Киев се оказа трагичен за Украйна, а към този момент той най-вероятно е безразличен към нея.
Източник: twitter.com/RussianEmbassy, Гласове