„Ще продължим твърдо да защитаваме националните интереси на Русия. Ще се борим с русофобията и тиражирането на митове за т. нар. руска заплаха“
„Вашингтон не може да постигне това, което иска. Русофобите са опитали, изглежда, всичко: многомилиардно финансиране и директни доставки на оръжие. Харчат се колосални пари, а резултат няма“
Руският посланик в САЩ коментира в интервю за ТАСС перспективите за развитие на отношенията между Москва и Вашингтон, украинската криза и ситуацията около замразените руски активи на Запад
— Какво е състоянието на руско-американските отношения?
— Изминалата година беше изключително напрегната. Действията на администрацията стават все по-разрушителни и непредвидими. По тази причина руско-американските отношения продължиха да деградират, балансирайки на ръба на падането в бездната. Няма проблясъци в края на тунела.
През декември още две дузини служители бяха принудени да напуснат дипломатическата ни мисия по указания на американските власти. Въпреки трудните условия на работа, чийто обичаен атрибут беше дълбоко вкоренената русофобия във Вашингтон, посолството се опита да поддържа контакти с Белия дом и Държавния департамент.
Работихме, за да предотвратим пълното разпадане на двустранните връзки. Запазване на взаимното дипломатическо присъствие и нормализиране на условията за работа на задграничните служби на Русия и САЩ на територията на другата страна.
Очевидно е, че управляващите кръгове на Америка възприемат специалната военна операция в Украйна като предизвикателство към еднополюсния свят, ръководен от Вашингтон. Затова те ще положат всички усилия, за да спасят световен ред, който е полезен за тях и вреден за другите.
Това е недалновидна политика. Хората тук все още не са готови да осъзнаят, че демонизирането на Русия отрича възможностите за преодоляване на многобройните глобални предизвикателства, пред които е изправено човечеството. Тези мисли се опитваме да предадем не само на срещи с представители на администрацията, но и на местната общественост чрез контактите си с политолози, пенсионери и журналисти.
Провеждаме и активна разяснителна работа с дипломатическия корпус във Вашингтон. През 2023 г. организирахме два големи приема за нашите африкански колеги във връзка със срещата на върха Русия-Африка. Ние организираме руски музикални вечери в рамките на посолството, по време на които общуваме с представители на приятелски и неутрални държави. Вярвам, че подобни събития поставят всичко на мястото си. Нашите партньори демонстрират разбиране на фона и причините за Специалната военна операция. Те осъзнават, че цялата ярост на Запада се дължи на факта, че Русия не само спря движението на НАТО на Изток, но и обърна този процес.
— Какви са приоритетите в работата на руското посолство в САЩ за 2024 г.?
— Ще продължим твърдо да защитаваме националните интереси на Русия. Ще се борим с русофобията и тиражирането на митове за т. нар. руска заплаха.
Разбира се, ние ще продължим да се опитваме да предпазим руско-американските отношения от срив в неконтролируем пик. Ние сме убедени, че анулирането на връзките между две ядрени сили и постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН не отговаря на стремежите не само на руския и американския народ, но и на цялото човечество.
Виждаме една от основните задачи на посолството като ефективна организация на президентските избори на Руската федерация в Съединените щати. Ще положим всички усилия да създадем необходимите условия за гласуване на нашите съграждани. Ще продължим да подкрепяме нашите сънародници, които живеят в САЩ. Цялостното съдействие на руската диаспора за поддържане на връзките с Родината е наш постоянен приоритет. Ще направим всичко, за да запазим паметта за руското наследство в Америка. Ние няма да позволим да бъдат забравени събитията от Великата отечествена война и решаващата роля на съветския народ в победата над нацизма.
Чувствителни сме към молбите, които получаваме от училища с преподаване на руски език, за помощ с учебна, методическа и детска литература. В навечерието на Нова година, за да зарадват децата, те организираха доставка на книги от велики руски класици във Вашингтон, както и руски сладки, разбира се. Блестящите очи на децата, които с радост приемат такива подаръци, са нашата най-добра награда и принос за укрепване на връзките на децата на нашите сънародници с тяхната историческа родина.
Нека продължим усилията си да съхраним паметта за бойното братство на нашите страни през Втората световна война. Съвсем наскоро служители на посолството посетиха Елизабет Сити, където проведоха мемориална церемония в чест на съветските пилоти, загинали преди 79 години, докато превозваха хидроплани Catalina до СССР като част от проекта Zebra. На 25 април планираме да посетим гробището Арлингтън, за да положим венци на плочата „Духът на Елба“.
Обръщаме специално внимание на популяризирането на културния и хуманитарния дневен ред. Ще продължим да организираме музикални вечери и филмови прожекции за сънародници и дипломатическия корпус. Само преди два дни с мои приятели гледахме прекрасния руски филм „Предизвикателството“. Много сме доволни от искрените думи на благодарност, които получаваме в изобилие в резултат на подобни събития. Всичко това още веднъж демонстрира безсмислието на опитите за изолиране на руското посолство във Вашингтон.
През 2024 г. Русия пое председателството на такива важни асоциации като ОНД и БРИКС. В тази връзка възнамеряваме да проведем редица срещи с участието на дипломатическия корпус. Ние ще дадем своя принос за информирането за приоритетите на руския „часовник“ в тези формати, които преминават през исторически етапи в своето формиране и развитие.
— Има ли промени в позицията на САЩ за Украйна?
— Трябва да разберем, че в американския политически елит няма непреодолими разногласия по отношение на Украйна. Идеята за нанасяне на „стратегическо поражение“ на Русия е основата, върху която екипът на демократите ще се опита да постигне споразумение с консерваторите в Капитолия в навечерието на изборите в САЩ. Следователно курсът към опити за отслабване на страната ни и подкопаване на нейния военно-икономически потенциал остава непроменен.
Вашингтон не може да постигне това, което иска. Русофобите са опитали, изглежда, всичко: многомилиардно финансиране и директни доставки на оръжие. Харчат се колосални пари, а резултат няма. За да се предпази от критики, администрацията не се колебае да заяви: 90% от средствата, отпускани на украинците, се озовават в сметките на местния военно-промишлен комплекс. Тя се крие зад термини като „ефективни инвестиции“. Казват, че разходите помагат за стимулиране на националната икономика.
Подобен вербален балансиращ акт обаче показва само липса на разбиране на случващото се в света, постепенно разпадане на американоцентричния ред. Оттук и неспособността на местните „ястреби“ да си извлекат поуки от фиаското на т. нар. контранастъпление на украинските въоръжени сили. Не им стига, че са затънали до шия в дупка, която някога са изкопали. Сега влачат съюзниците си там. Изглежда не забелязват: партньорите са отворили очи и виждат нарастващите проблеми, които Съединените щати имат в Близкия изток и в диалога си с Китай.
Нека ви дам един илюстративен пример. През 2013 г. поканихме представители на американските въоръжени сили на първия Танков биатлон край Москва. По неизвестни към момента причини им е отказано. Днес виждаме: имаше съмнения за успех в двубоя с нашите машини. И страховете бяха напълно оправдани. Специалната операция убедително доказа, че Ейбрамс и Брадли не са в състояние радикално да променят ситуацията на място. Не можем да бъдем пречупени, защото говорим за защита на свободата и независимостта на нашата Родина.
— Какви ответни стъпки може да предприеме Русия в случай на реална кражба от страна на Запада на нашите замразени активи и прехвърлянето им на Киев?
— Наистина активно се обсъжда въпросът за конфискацията на руски суверенни активи в САЩ. Законопроект за овластяване на администрацията се разглежда в Конгреса.
Въпреки че поведението на Белия дом в това отношение е трудно предвидимо, всички тук разбират, че внезапните стъпки, по същество кражбата на пари, могат да доведат до значителни проблеми за позицията на долара. В тази връзка е интересно да се отбележат оценките на американски експерти, че САЩ не са готови да рискуват статута на националната валута сами, разчитайки на твърде противоречива правна рамка. Дори за да потвърдим придържането към прословутата формула „ще помогнем на Украйна колкото е необходимо“.
Оттук и преувеличаването на заговора по инициатива на Вашингтон сред съюзниците, предимно в Групата на седемте. Местни анализатори обаче открито признават, че „движенията“ на Вашингтон за отнемане на руската държавна собственост са преди всичко опит да се накарат европейците да предприемат по-решителни стъпки. Освен това в Стария свят е заседнал „лъвският пай“ от нашите средства (според изявленията на европейските бюрократи – около 200 милиарда долара).
В същото време местните експерти се съмняват, че на предстоящите срещи на Г-7 през февруари ще бъдат договорени пробивни решения. Дори министърът на финансите Джанет Йелън призна разногласията между участниците в групата в светлината на опасенията за дестабилизирането на световната финансова система и липсата на правни основания за радикални действия.
Западът не би искал сериозни кавги с развиващите се страни, за които конфискацията на чужди активи ще се превърне в ясен прецедент. Това ще засили съмненията на Глобалния юг относно надеждността на капиталите, за които политическата угодливост на партньорите е по-важна от върховенството на закона.
Ако Вашингтон и неговите сателити все пак решат да откраднат нашите държавни резерви, уверявам ви: Русия няма да остави подобна атака без мощен и проверен отговор. Ние всъщност ще бъдем принудени да действаме симетрично.
— Как стоят нещата сега с осигуряването на работата на руските дипломатически мисии в САЩ и издаването от страна на американците на визи на руски дипломати и технически персонал? Намерени ли са решения по тези въпроси и по отблокирането на руската дипломатическа собственост? Какво е положението с руските граждани в американските затвори?
— Американските власти продължават своята твърда политика, създавайки необосновани трудности за нормалното функциониране на нашите чуждестранни агенции в Съединените щати. Посолството и генералните консулства в Ню Йорк и Хюстън все още изпитват проблеми с пристигането на нови служители. Руските представители често чакат няколко години за виза. Освен това Държавният департамент отказва да преразгледа въведените от него правила относно тригодишното ограничение на продължителността на престоя в Съединените щати за служители на руски чуждестранни агенции.
Изминаха повече от седем години, откакто загубихме генералните си консулства в Сан Франциско и Сиатъл. Нямаме право дори да правим оглед на сградите, за да преценим техническото им състояние. Няма изгледи да ни върне имуществото. Редовно организираме гостуващи консулски сесии. През предходната година посетихме девет града (Анкоридж, Атланта, Лас Вегас, Лос Анджелис, Маями, Сан Диего, Сан Франциско, Сиатъл, Солт Лейк Сити). Повече от пет хиляди граждани получиха възможност да кандидатстват за международни паспорти и да попълнят необходимите документи, за да продължат да получават пенсионни плащания. Много ли е или малко? Отговорът е очевиден – недостатъчно. Тук има стотици хиляди хора с руски паспорти.
Що се отнася до въпроса за обмена на затворници, бих искал да отбележа, че диалогът по този въпрос се води чрез упълномощени служби. Завръщането в родината на Константин Ярошенко и Виктор Бут са ярки примери за ефективността на такова взаимодействие. Руснаците, които живеят тук, са нашата основна грижа. По различни причини те се озоваха в САЩ, но са граждани на Русия. Затова сме длъжни да ги обслужваме консулски и при необходимост да ги защитаваме. Искам да ви уверя, че осигуряването на правата на руските граждани в американските пенитенциарни институции е един от абсолютните приоритети на посолството. Нашите дипломати следят отблизо здравословното състояние и условията на задържане на своите сънародници, поддържат редовни контакти с тях по телефона и извършват посещения в затворите.
Миналата година успях лично да посетя Александър Виник, Владислав Клюшин, Анатолий Легкодимов, Дмитрий Украински и Вадим Конощенко. Усещането е болезнено. Видях надежда в очите на руснаците. Вярвам в силата на руската държава. Много от тях изпитват сериозни здравословни проблеми. В близко бъдеще възнамерявам да посетя Владислав Клюшин, както и Роман Селезнев, Александър Винник и други.
Опитваме се да им помогнем, но, уви, не всичко е по силите ни. Не мога да не спомена особено тежкото състояние на Роман Селезнев. Той трябва да бъде спасен в родината си възможно най-бързо.
Ще продължим да полагаме усилия за освобождаването на всички граждани на Руската федерация. Ще се стремим към бързото им завръщане у дома.
— За какво, според вас, свидетелства ширещата се русофобия и опитите за „премахване на Русия“ от политическата класа на САЩ?
— Удивително е колко лесно Съединените щати изоставят фундаменталните основи, върху които някога е била изградена тази страна. Свободата на словото отстъпи място на опитите да се заглуши всеки, който говори по начини, които не са стандартни за Вашингтон.
Дори най-запалените русофоби разбират илюзорността на желанието да се „премахне” страната ни с нейната велика история и култура, значителна тежест в световните дела. Без Русия е невъзможно да се реши практически всеки проблем, важен за човечеството, било то предизвикателства пред международната и регионална сигурност, борба с тероризма, неразпространение на оръжия за масово унищожение или изменение на климата.
Друго нещо е, че не всеки в днешна Америка ще рискува открито да признае това. Да не говорим за чиновници, които просто използват русофобията, за да издигнат кариерата си или като инструмент за извличане на бюджетни средства за своите ведомства.
Продължаваме да регистрираме опити за сплашване на нашите съграждани, включително от специалните служби, украинската диаспора и представители на „петата колона“, които бяха приютени от местните власти. Яростната антируска активност е породена от нежеланието на американската политическа класа да поеме отговорност за своя провал. Захапали, те продължават линията си на нанасяне на „стратегическо поражение” на страната ни.
Ние, дипломатите във Вашингтон, сме уверени, че Русия ще устои на тези изпитания и ще излезе от тях още по-силна и по-суверенна. Бившите ни западни партньори могат да продължат да се занимават със самохипноза, но ще трябва да се съобразяват с нас.
източник: ТАСС, превод: BIG5