Избраха Десислава Атанасова и Борислав Белазелков за конституционни съдии

0
77

 

Председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова беше избрана за конституционен съдия от квотата на Народното събрание. Тя получи 159 гласа „за“, 65 гласуваха „против“.

Със 154 гласа „за“ депутатите подкрепиха и кандидата на ПП-ДБ съдия Борислав Белазелков.

Гласовете за двамата кандидати са от ПП – ДБ, ГЕРБ – СДС и ДПС.

Кандидатурата на третия кандидат – Цвета Рангелова от „Възраждане“, бе отхвърлена, тя получи само 42 гласа „за“, 105 гласуваха „против“, въздържаха се 65.

Десислава Атанасова и Борислав Белазелков ще имат мандат от 7 години, а не от 9. Това бе определено с решение на Конституционния съд през миналата седмица по запитване на президента Румен Радев.

След гласуването Корнелия Нинова обяви, че ще пратят питане до КС за мандата на новоизбраните съдии. Атанасова пък благодари на колегите си.

Преди гласуването Костадин Костадинов поиска да се напише, че мандатът ще бъде седем години, но мнозинството от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС отхвърли предложението.

Петър Петров от „Възраждане“ заяви от парламентарната трибуна, че по времето си като съдия във ВКС Белазелков осъжда държавата, Народното събрание и ВКС за 1 млн. лева в полза на приватизатор на държавно дружество.

По думите му след това осъждане започват да се появяват нови искове от приватизатори, които до момента възлизат на около 65 млн. лева. Петров поискал публична информация за това кои са приватизаторите, които съдят държавата, тя обаче нямало да стане публична преди решението за това кои да стана конституционни съдии. „Възраждане“ обаче щели да оповестят кои са тези лица, осъдили държавата.

Мирослав Иванов от ПП-ДБ коментира, че решението на Белазелков не е било взето еднолично, защото ВКС се произнасял с мнозинство, в състав от трима души. Това означавало, че поне още един съдия също е подкрепил неговата позиция. Иванов определи действията на кандидата за конституционен съдия като пример за разделение на властите и именно това показвало свободната воля.

Маргарита Махаева от „Възраждане“ обяви, че е „много разтревожена от мнението“ на Борислав Белазелков за брака, а именно, че бракът е тайнство, а гражданският брак бил сделка.  Тя била разтревожена и от мнението му по въпроса дали отношението към Истанбулската конвенция можели да се промени. На изслушването казал, че практиката на КС не е 10-те Божи заповеди. Разтревожена била и за мнението му по казуса с австралиеца Джок Полфрийман. Според нея и парламентарната й група такива хора нямали място в КС. Тя попита и какво би станало, ако мнозинството в КС се състои от подобни хора.

Атанас Атанасов от ПП-ДБ каза, че няма как да се очаква съдилищата да постановяват решения в полза на самата държава. Той апелира депутатите да се запознаят с търговското право по повод критиките към Белазелков и неговите решения като върховен съдия във ВКС.

Радостин Василев заяви, че не е сигурен, че Десислава Атанасова може да бъде добър конституционен съдия. Василев каза още, че бил прочел критични становища от страна на професионалните страни за нейната номинация. По думите му тя ще смаже авторитета на Конституционния съд. Василев я определи като „едно от остриетата на ГЕРБ“. Василев припомни, че именно Атанасова е била човекът, на когото Иван Гешев се бил обадил, след като Мария Габриел заяви, че ще искат на тогавашния главен прокурор.

Според Василев, Атанасова не можела да бъде безпристрастна. Той призова залата да се запита защо Бойко Борисов изтеглял именно Атанасова от „играта“. Той нарече Христо Иванов „позорище“ заради това, че си променил името по отношение на кандидатурата на Атанасова и каза още, че Надежда Йорданова само преди няколко месеца „се хванала за главата“ заради антикорупционния закон, представен от председателя на групата на ГЕРБ-СДС.

Иван Ченчев от БСП заяви, че според него ярки политически лица нямали място в Конституционния съд, визирайки Атанасова. Депутатът от БСП цитира проф. Пламен Киров, който критикувал Белазелков заради неговите изказвания в изслушването му в Конституционната комисия и го определил като неподходящ за Конституционен съдия.

Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ разкритикува и двете кандидатури. Той определи Белазелков като „жалка история“. По думите му миналото на бившия съдия повдигало много въпроси.

Според Тошко Йорданов изборът на конституционни съдии бил позорен. Десислава Атанасов била директна политическа кандидатура. По-леко щяло да мине, ако бил предложен Радомир Чолаков. При ПП-ДБ било направо „жалка история“ – „пробутват някой, който е оцапан до ушите“. И той попита дали Белазелков е бил член на БКП, а ако не е бил то партията със сигурност му е дала препоръка. На изслушването Белазелков каза, че не е бил член на БКП.

От място Хамид Хамид го попита дали бракът на ИТН с ПП-ДБ бил еднополов. „Те се оказаха шавлива булка и ние се разведохме по бързата процедура, но пък вие явно нямате притеснения от това, че булката ви обслужва двама“, отговори Йорданов.

Станислав Балабанов от ИТН попита Христо Иванов как за него преди 3 години Атанасова е била „калинка“, а сега се е подписал под нейната кандидатура. „Очаквано се фокусирате върху мен, приемам го. Добре е да коментираме цялата политическа логика на процедурата“, каза Христо Иванов. Според него се чули думи, че КС продължава да се сравнява със съд. „КС се нарича съд, но той е със силна и важна политическа роля“, учило се още в първи курс. Тълкуването на конституцията е юридическа дейност, но не само, опитът натрупан в политическата сцена е релевантен на конституционния. „Конституцията не е текст, който юристи да седнат да тълкуват чисто юридически, тя е жив документ“, каза Иванов. По думите му попълването на Конституционния съд е различно от попълването на регулаторите и особено на институциите в съдебната власт. Той увери избирателите си, че новите текстове в конституцията за регулаторите, щели да ги прилагат много стриктно.

„Видяхме, че разделянето на два непримирими лагера ни доведе до най-сериозната политическа криза. Излизането от нея ни наложи да променим подхода си. Трябваше да разберем, че отрицанието не може да бъде решение. Преди 3 г. критикувах ГЕРБ за предложените от тях промени в конституцията и стоя зад тези думи. Направихме много усилия през тези три години и не малко от тях бяха усилия на Десислава Атанасова. Смятам, че предложенията са легитимни, те са шанс да продължим да упражняваме нови условия за прилагането на власт. Вчера г-жа Атанасова ми каза: Аз разбирам залога. Вярвам, че като опитен политик тя разбра залога“, каза Иванов.

Свързана тема:

Нинова: Паралелната държава превзе отвътре последната крепост на правовата държава

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here