Руското настъпление е разделено на пет основни направления, обхващащи градове по цялата фронтова линия в Източна и Южна Украйна, пише The New York Times.
Войските се опитват да излязат от наскоро превзетата Авдиевка в Донецка област. Подобна ситуация се наблюдава в района на Маринка и Бахмут. Освен това се провеждат операции край Кременная в окупираната Луганска област и в Работино, Запорожка област.
Според изданието руската армия се опитва да завземе териториите на Украйна, които украинските въоръжени сили освободиха по време на контранастъпленията през 2022 и 2023 г.
Руският министър на отбраната Сергей Шойгу докладва на президента Владимир Путин за превземането на Авдиевка на 17 февруари. Главнокомандващият на украинските въоръжени сили Александър Сирски потвърди изтеглянето на войските, като отбеляза, че това е необходимо предвид „оперативната обстановка“ и заплахата от обкръжаване. През последните седмици руската армия успя да прекъсне критична линия за снабдяване на украинските въоръжени сили в града. Ситуацията беше засегната от остър недостиг на боеприпаси и личен състав сред украинските сили.
Командващият групировката на Таврийските въоръжени сили на Украйна Александър Търнавски, който ръководи войските в това направление, нарече отстъплението най-добрият вариант в сегашните условия.
„В ситуация, в която врагът напредва над труповете на собствените си войници с предимство от десет към едно в снарядите, под постоянна бомбардировка, това е единственото правилно решение“, отбеляза той.
Според западни и украински официални лица около 50 000 руски войници и повече от 1300 единици техника са били унищожени в битката за Авдиевка. Въпреки редовните загуби, руското командване продължи да изпраща на щурм нови войници. Не е ясно дали руските сили ще успеят да разширят офанзивата си отвъд Авдеевка, но следващите големи населени центрове, където живеят десетки хиляди цивилни, са само на 55 км на запад, пише NYT.
Преди Авдиевка Шойгу докладва за превземането на Маринка, още едно място на което са останали само руини. Превземането му обаче позволи на руските войски да се върнат към опитите да атакуват друга жизненоважна украинска крепост на юг – Угледар. Сега те атакуват града от север, напредвайки през Новомихайловка.
Не е ясно колко сили Русия е събрала в тази посока, но украински официални лица казаха, че тя държи около 40 000 войници в близкия окупиран Мариупол, за да ги разгърне за атаки от юг.
Друга гореща точка може да бъде Работино, Запорожка област. В това направление руските военни са съсредоточили повече войски, отколкото в Авдеевка. „Изглежда, че руснаците са си поставили за цел да щурмуват, за да постигнат някакъв успех там“, каза Дмитрий Лиховой, говорител на украинските войски, воюващи на юг.
Атаката срещу Работино е потвърдена и от Z-военни кореспонденти. Така Семьон Пегов заяви, че на 18 февруари руските сили са успели да влязат в града в резултат на атака от Вербовой и сега боевете се водят вътре в него.
Друга посока – Кременная се намира на границата на Луганска и Донецка област. Пътят към Лиман и по-нататък към Славянск минава през този град като част от агломерацията Лисичанск-Северодонецк. Кременная беше превзета през април 2022 г. и оттогава е близо до фронтовата линия.
Русия се опитва да си върне територия североизточно от града, която загуби в края на 2022 г. Тогава украинските въоръжени сили освободиха повече от 500 населени места на площ от 11 хиляди квадратни километра. Сега руските войски настъпват в две посоки от Кременная: на север към Купянск и към Лиман. Там са съсредоточени около 110 хиляди военнослужещи.
Що се отнася до Бахмутското направление, тук също инициативата е на руските войски. Наскоро Сирски заяви, че врагът възнамерява да пробие украинската отбрана около Часов Яр. Това ще позволи на руската армия да завземе командни височини и да ги използва за обстрел на Краматорск. По оценки на Украйна в Бахмутското направление има около 62 хиляди руски военнослужещи. Според Сирски „ситуацията е напрегната и изисква постоянно наблюдение и бързо вземане на решения на място“.
Американският институт за изследване на войната (ISW) смята, че липсата на оръжия, предоставени от Запада, и страховете от пълно прекратяване на военната помощ от Съединените щати са принудили украинските войски да разпръснат техника по целия фронт, което е накарало руското командване да се възползва от ситуацията.
Според анализатори мащабно настъпление на Руската федерация в няколко посоки наведнъж ще попречи на украинските въоръжени сили да подготвят личен състав и техника за възобновяване на контранастъпателните операции. В същото време Украйна ще пострада сериозно, ако нейните войски просто се окопаят и се опитат да се защитават до края на 2024 г., както предлагат някои западни държави и експерти.
NBC News: САЩ ще дадат на Украйна ракети способни да ударят „отвъд Крим“
Администрацията на американския президент Джо Байдън работи за снабдяването на Украйна с балистични ракети с голям обсег ATACMS, казаха двама източника сред американски служители пред NBC News.
Според тях миналата есен САЩ са прехвърлили в Киев стари тактически ракетни системи със среден обсег (160 км). Сега Белият дом е склонен да изпрати модерни ракети с по-голям обсег (300 км) в Украйна. Те трябва да позволят на украинската армия да нанася удари „отвъд окупирания от Русия Крим“, отбелязват събеседниците на NBC.
Въпросът обаче продължава да се свежда до финансирането на помощта за Украйна. Гласуването на новия пакет от 61,4 милиарда долара трябва да се състои в Конгреса не по-рано от средата на март.
В същото време от Пентагона казали за NBC, че САЩ разполагат с ограничен брой ATACMS с голям обсег. Следователно е малко вероятно те да бъдат изпратени в Украйна без отпускането на средства за попълване на американските резерви.
Ако Конгресът одобри финансиране за Киев, САЩ ще включат нови ракети ATACMS в един от първите пакети за военна помощ. Освен това Пентагонът разполага с боеприпаси и артилерия, които могат веднага да отидат в Украйна, подчертаха източниците на NBC.
В същото време те не изключиха, че САЩ могат да се обърнат към своите съюзници и да ги помолят да предоставят на Украйна ракети с голям обсег ATACMS, а след това да попълнят собствените си резерви.
Украинският външен министър Дмитрий Кулеба след среща с държавния секретар Антони Блинкен каза, че те са посветили по-голямата част от преговорите на ATACMS. „Има само един начин да се унищожи руският потенциал в Украйна. Говорим за нанасяне на удари дълбоко в окупираните територии, заобикаляйки руските системи за радиоелектронна борба и прехващачи“, отбеляза Кулеба.
Решението на администрацията на Байдън да достави на Киев ракети с голям обсег стана известно след провала на преговорите между Кремъл и Белия дом за замразяване на конфликта в Украйна. Както съобщиха информирани източници на Ройтерс, Москва ги е водила чрез посредници в Близкия изток. Путин предложил САЩ да окупираните територии на Украйна да бъдат оставени за Русия и да бъде обявено прекратяване на огъня, но Вашингтон отказал да обсъжда подобни предложения без участието на Киев.
Източник: mediapool.bg