Първият от щастливата редичка на ударилите кадровия джакпот в МО е директорът на Информационния център Владимир Миленски, пише Евгени Генов – дългогодишен журналист с ресор „Отбрана“, за „Гласове“
Тези дни министърът на отбраната Тодор Тагарев не би следвало да е особено напрегнат. Предстои му рубеж, както за всички негови колеги от кабинета на Николай Денков – ротацията на 6 март. Преди това обаче трябва да премине през цедката на Денков и вицепремиера Мария Габриел, които ще го оценят какво е свършил за девет месеца пребиваване на ул. „Дякон Игнатий“ 3. Шефът на МО трябва да е спокоен като студент, който си е научил най-важния въпрос от конспекта и знае правилния и угоден отговор. Като му кажат А, той на секундата изрежда цялата азбука. Не чака да му зададат въпроса „Какво даваш за Украйна?“. Той вече е готов с отговора – ще даде, каквото му поискат. Че и повече. Дава от сърце човекът.
Между другото, Тагарев извади късмет с тази война. Медии, депутати, общественици го питат най-вече за Украйна. Никой не се поинтересува какво натвори военният министър във вътрешно-ведомствен план. А той я свърши малко като кучето на нивата. Според закона за отбраната министърът ръководи кадровата политика в системата. Тагарев абдикира от това задължение и прехвърли със заповед на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов отговорностите по отношение на офицерския състав. Вярно е, че правилникът за прилагане на закона му позволява това. Упълномощи и постоянният секретар на МО Антон Ластарджиев да се занимава с цивилните в отбраната. Заместникът му Станимир Георгиев пък направи отговорен за покупката на нова бойна техника и въоръжение. Досега председател на Националния инициативен комитет за отбелязване на 110 г. от Балканските войни, с правителствено решение, бе длъжностно лице с ранг на министър, респективно служебният Димитър Стоянов. Кабинетът Денков обаче промени постановлението заради Тагарев, за да не носи отговорност и вмени този ангажимент на зам.-военният министър Атанас Запрянов.
Стана така, че подписът на Тагарев не фигурира никъде и под нищо. Дори и под договора за придобиване на любимите му американски бойни бронирани машини „Страйкър“. Няма спор и трябва да се признае –
хитър е Московският възпитаник.
Научил е урока, че по неписано правило всеки министър, като напусне поста, е потенциален клиент на прокуратурата. А в такива случаи Темида обикновено не се интересува от аргументи, а от подписи. Ето така Тагарев ще си отиде, рано или късно, от МО чист като сълза на девица.
Та в общи линии деветмесечното му управление бе по сладката схема – отскачаме до Брюксел, до някоя и друга европейска столица. Отиваме до това и онова посолство. Приемаме този и онзи дипломат. Сега пък се гласим за Катар. Декларираме, че даваме всичко и ще стоим зад Украйна докрай. И дано ни стигне още един мандат, за да изпратим 100-те БТР-а за Украйна. А през това време, тихомълком, далече от прожекторите, уреждаме наши хора, сини активисти, на сладки постове в МО. Макар и незаконно.
Първият от щастливата редичка на ударилите кадровия джакпот в МО е директорът на Информационния център (ИЦ) Владимир Миленски.
Бивш полковник и комунист. Бивш адютант, най-довереното лице на генерал Атанас Семерджиев, началник на Генералния щаб преди 10 ноември и един от най-големите партизани и дейци на антифашисткото движение у нас. Освен това настоящ пенсионер и дясна ръка на Тодор Тагарев. Негов любим израз е „каквото кажа аз, все едно го е разпоредил министърът“. Миленски е назначен по чл. 19 от Закона за администрацията. Там черно на бяло е написано, че не може да заемаш тази длъжност, ако си член „на орган на управление или контрол на юридическо лице с нестопанска цел,“ Какъвто се явява Атлантическият съвет на България. Миленски е член на управителния съвет, който е орган за управление на тази НПО. Вписан е на шесто място. Тоест, неговото назначение е незаконно. След като е постъпил, е задължен да подаде декларация пред КОНПИ. В нея има точка за конфликт на интереси. Ако я е попълнил правилно и е декларирал, че е член на управителен съвет на НПО, не би следвало да бъде назначен и в такъв случай Тагарев е нарушил закона. Ако Миленски не е заявил това обстоятелство в декларацията, трябва да е клиент на прокуратурата за попълване на документ с невярно съдържание. И в двата случая обаче се дължат обяснения. И въпреки, че е назначен незаконно, Миленски се държи изключително диктаторски в поверената му структура. Той стана известен с това, че още първия ден, след като го спуснаха на поста, заяви, че нищо не разбира от медии. И започна да действа безпардонно. На старшинския принцип „като говориш с мен ще мълчиш“, взема управленски решения, които стресират хората и е довел колектива до нервен срив. Понеже се опитва да го играе министър в сянка си позволява публични изказвания и оценки по адрес на висши военни, които самият Тагарев никога не би направил.
Ще дам един съвет на истинския министър на отбраната: най-сетне да спре да гледа от позицията на фараон на случващото се в Информационния център. А да отиде при хората, да ги събере и да проведе с тях чисто човешки разговор. Като равен с равни. Но в отсъствието на Миленски и с гаранции за анонимност. Уверявам го, че ще чуе интересни и скандални неща. Ако реши, може да са му от полза.
Другата кадрова калинка на Тагарев е шефката на дирекция „Връзки с обществеността и протокол“ Лора Кендова.
Това е структурата, която е лицето на МО. Не само във войските, но и извън тях – пред гражданите, обществото, политиците, различните организации, пред дипломатите и военните аташета. Г-жа Кендова започна да работи в отбраната по линия на Реформаторския блок, когато МО се оглавяваше от Николай Ненчев. Тогава беше парламентарен секретар на министерството. Сега Тагарев я направи шеф на връзките с обществеността и протокола в нарушение на Закона за държавния служител. За да заеме тази длъжност, се изискват минимум шест години професионален стаж като пиар, експерт по връзки с обществеността или работа в медии. Според информация от дирекцията по управление на човешките ресурси, тя няма необходимия шестгодишен професионален опит в тези области. За разлика от нейните предшественици, които са отговаряли на това изискване. Г-жа Кендова може да е възпитана и внимателна елегантна дама, но това не са достатъчни качества и основание за заемане на длъжността. Законът е еднакъв за всички и трябва да се спазва.
Щом пое министерството, Тагарев сложи за
шеф на Инспектората на МО г-жа Елена Маркова.
Навремето тя попадна в отбраната също по линия на синята идея. След това напусна, за да се върне за пореден път. Инспекторатът е подчинен пряко на министъра и за своята дейност се отчита само на него. Най-важната му задача е да „осъществява контрол за спазването на нормативните актове и заповедите на министъра и за законосъобразното провеждане на административните дейности“ в цялата система на отбраната, включително и войските. Това, че г-жа Маркова няма почти никаква, дори базова, елементарна военна подготовка е малкият проблем. Интересно е друго. Как тя ръководи структура, която трябва да е стожер на законността в МО, след като има негатив, и то доста сериозен в биографията си, точно в тази област. През месец май 2017г. в качеството си на изпълнителен директор на Агенцията по вписванията е уволнена по искане на тогавашния правосъден министър Цецка Цачева, съгласувано с премиера Бойко Борисов. Освободена е от длъжност след цялостна ревизия, при която били констатирани много нарушения в дейността на Агенцията. А е била назначена от Христо Иванов, когато бе правосъден министър, от квотата на Реформаторския блок.
Ако минавате покрай парадния вход на МО и видите тъмносив джип „Хюндай“ не си мислете, че е на някой важен началник. По принцип там може да паркира само служебният „Мерцедес“ на министъра и служебните автомобили на официални гости – от парламента, министерски съвет, дипломати, военни аташета и т.н. Дори служебните коли на зам.-министрите паркират в гаража в двора на министерството. Но ако работиш в министерството и си много близък с министъра, може да спреш отпред с личната си кола. Та въпросният автомобил е на станалата известна покрай Богоявление
г-жа Кристел Чимширева.
Въпреки, че е пенсионерка, още е държавен служител в протокола на МО. Тя скандализира обществеността с това, че не покани депутати на официалния ритуал за Богоявление в центъра на София. Което се случва за първи път. Гафът беше огромен и предизвика гнева на Бойко Борисов и Делян Пеевски. Дори председателят на парламента Росен Желязков се закани от Виетнам, по това време бе на официално посещение там, че ще иска обяснение от Тагарев за случилото се. Мадам все още не е уволнена, идва с личния си джип на работа и паркира на мястото за „богоизбрани“. Там където простосмъртен български генерал или офицер не може да спре с с личния си автомобил. А трябва да отиде на стотина метра на паркинга на жълтите павета и да пуска sms-и за синя зона. Но друго си е в пост във Фейсбук да обявиш, че всяко нещо си има край, че си подаваш оставката и напускаш, но съжаляваш само за едно – че заради теб атакуват най-достойния военен министър. Умее ги тия неща мадам Чимширева. Умее да прави плонжове пред началниците и пред когото трябва. За да си осигури безметежно пенсионерско бъдеще. Е и заради актуалните си политически постове про и анти в личния си профил, сещате се в каква посока. Които няма начин да не е забелязал Тагарев и да не са му допаднали. Та в общи линии това е „промяната“, която донесе правителството на Промяната в отбраната. Нищо ново под слънцето, както са казали древните.
Това е парадният вход на МО. Отпред могат да спират само служебни автомобили – на министъра и на официални гости. Но ако си много близък до Тагарев, като Владимир Миленски и Кристел Чимширева, спокойно може, като идваш на работа, да си паркираш колата (заградените в кръгче), където за простосмъртен български генерал или офицер е забранено.
източник: Гласове