По данни на министерството на финансите на САЩ на 4 януари дългът на страната трайно премина границата от 34 трилиона долара, след като на 29 декември за кратко премина тази граница, съобщава БТА, позовавайки се на CNBC.
На 15 септември 2023 г. той достигна 33 трилиона долара, а на 15 юни 2023 г. – 32 трилиона долара, достигайки този ускорен темп на растеж. Преди това преминаването на 1 трлн. долара нагоре от 31 трлн. долара отнемаше около осем месеца.
Дългът на САЩ, който представлява сумата, която федералното правителство заема, за да покрие оперативните си разходи, към сряда възлизаше на близо 34,4 трилиона долара. Инвестиционният стратег на Bank of America Майкъл Хартнет смята, че 100-дневният модел ще остане непокътнат при движението от 34 трилиона до 35 трилиона долара.
Припомняме, че преди месец ръководителят на американската банка JPMorgan Джеймс Даймън заяви, че икономиката на САЩ се насочва към „ръба на скалата“ поради големия национален дълг. „Това е пропаст и ние виждаме ръба на пропастта. Все още е на около 10 години, но ние се втурваме към нея със скорост от 100 км/ч“, каза Даймън пред Fox News.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън по-рано определи като „плашещ“ размера на държавния дълг на САЩ, който е в размер на 34 трилиона.
В началото на януари Министерството на финансите на САЩ съобщи, че държавният дълг на страната надхвърля 34 трилиона долара. През 2023 г. той нарасна с повече от 4 трилиона долара.