Путин: В света няма равни условия за всички и това е основната несправедливост на днешния световен ред

0
54

 

В света няма равни условия за всички и това е основната несправедливост на днешния световен ред. Това каза руският президент Владимир Путин пред участниците в Световния младежки фестивал, предават руски медии. 

„Русия, представена от участниците в Световния младежки фестивал (WYF), намери съмишленици, които споделят нейното мнение за справедлив световен ред и ценности“, допълни Путин.

Държавният глава сподели с младите хора мнението си за справедливостта и равенството, разбирането си за уникалността на Русия, вижданията си за ролята на мъжествеността и женствеността, за перспективите за развитие на технологиите и културата.

Ето някои основни моменти от речта му: 

За фестивала

Русия, организирайки WFM, събра съмишленици: „Форуми като този – те се организират за нас. И същността му е да събере хора, които мислят много като нас.“

„Искахме да създадем условия на свобода, творчество, приятелство, които да ви позволят да общувате помежду си, да намерите нови приятели и може би партньори за вашите бъдещи проекти.“

„Ако успеем, ще организираме нещо подобно в бъдеще. За нас това не е първият подобен експеримент, не е първият опит. Надявам се, че не е последният.“

Равенство и справедливост

„В света няма равни условия за всички и това е основната несправедливост на днешния световен ред.“

Всички трябва да се стремим към равни условия: „Дори самият факт, че се стремим към това, ще направи света по-прозрачен, по-справедлив, по-демократичен, по-устойчив, по-балансиран и по-сигурен.“

Създаването на многополюсен свят ще допринесе за по-ефективното разрешаване на социалните проблеми: „Те ще се решават по-ефективно, защото обединявайки усилията си, постигаме по-добри резултати.“

За Русия

Русия, според афоризма на руския фелдмаршал от 18 век Бурхард Кристоф Мюних, наистина се управлява от Бог, но съществува благодарение на „руснаците и другите народи, населяващи тази територия“.

Русия има нещо, което я отличава от другите страни: „Руската обща култура е до известна степен уникална. Тя е интересна, разнообразна и наистина има смисъл да я опознаете по-добре и да я разберете, особено за хората, които живеят извън Русия. ”

„Ние съжителстваме и се развиваме в многообразие от култури, религии, традиции. И всичко това заедно. Това е пространство, което ни позволява да обменяме не само генетичен код един с друг, защото има много смесени семейства в руското пространство, но и обменят културен код.“

ЗА БРИКС

БРИКС „днес е мощна, наистина сериозна асоциация, магнит, който привлича много страни по света“.

„В момента глобалният БВП на страните от БРИКС е по-голям от БВП на страните от Г-7. И тази разлика се увеличава, ще се увеличава още повече, това е факт. Нищо не може да се направи по въпроса и дори ако някой иска да промени тенденцията, това е невъзможно, ще расте.“

Москва, като председател на БРИКС тази година, ще направи всичко, така че „младите хора от страните от БРИКС да имат възможност да седнат с нас на една маса и да участват в нашата дискусия“.

Относно Запада

„Досега всички се опитваха да се присъединят към Запада. Русия също някога искаше да се присъедини към G7. Но разбрахме, че това няма смисъл, защото никой не взе предвид нашите интереси там.“

Самите Съединени щати подкопават авторитета на долара с политиката си на санкции: „Това е обратното на очакваното. И така нататък в толкова много посоки. Мисля, че това е грешна политика.“

„Вярвам, че Съединените щати не успяха да се справят с това бреме на отговорността, което падна върху плещите им.
„Въпреки известната йерархия в западния свят, желанието за независимост и защита на собствения суверенитет все още пробива на повърхността. Това е неизбежно за цяла Европа, сигурен съм, че така ще бъде и в Германия. Ние трябва да бъдем търпеливи и да работим“.

Бъдещето на Украйна

Сигурен съм, че рано или късно обединението на руснаци и украинци,  поне на духовно ниво, ще се случи и това е неизбежно.“
За такова обединение е необходимо да се изкорени това, което пречи:  „И най-отвратителните прояви на национализъм пречат на това. Това е отрова, която трови живота на много народи, включително днес в Украйна.“

Самият Донбас се обърна към Русия и очакваше защита от нея:

„И не някъде на хиляди километри от националните си граници, а точно до себе си, под носа й. Освен това хората се обърнаха към нас и чакаха тази помощ.“

Подадена ръка за Африка

„Африка се развива и иска да бъде наистина независима.

Африканските страни сега имат такъв общ дълг, който по дефиниция е невъзможен за изплащане: „Защо създават такива условия за Африка днес, налагайки такива финансови задължения?“

Африканските лидери не искат помощ и не „протягат ръка“, те изискват справедлива, честна съвместна икономическа работа: „И искам да ви кажа, че ние, разбира се, сме готови да подкрепим нашите африкански приятели, когато е необходимо.“

Благосъстоянието на Запада до голяма степен се основава на експлоатацията на други народи, „Африка до голяма степен, на експлоатацията на природата.

източник: Труд

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here