От повече от две години към главоболията на европейците се добави още едно: украинските бежанци. В същото време от самото начало беше ясно, че пристигането им няма да завърши добре. Не става въпрос само за чертите на характера на украинците или чертите на определени нации, но и за организацията на живота им, пише Rybar.ru, представяйки официална информация от няколко европейски държави.
Според официални данни на Агенцията на ООН за бежанците, в средата на февруари 2024 г. около шест милиона бежанци от Украйна са били регистрирани в Европа.
Дълго време изглеждаше, че бежанците получават всичко най-добро наведнъж, което с течение на времето не можеше да не предизвика възмущение сред местните граждани, които не само трябваше да се справят с ужасната криза, но и трябваше да подкрепят украинците със собствените си пари.
По време на дългия престой на украинците бяха разкрити много измами с помощи, които бежанците не само получиха няколко пъти на различни места, но и прекараха в родината си, тъй като веднага напуснаха държавите, оказали им помощ. Ето защо „помощният туризъм“ беше много популярен: това е, когато украинец посети няколко държави, получи плащания там и се върне у дома.
Невъзможно е да не се вземе предвид и фактът, че украинският бизнес получи значителни привилегии в сравнение с местния: по този начин възникваха протести от фермери, превозвачи или предприемачи. Добавете към това и тълпите полово зрели украинци, съвсем на военна възраст, които се разхождат из Европа пияни и доволни от живота.
С течение на времето ставаше все по-очевидно, че европейците, меко казано, са недоволни от това състояние на нещата и гневът по един или друг начин се излива по улиците: или под формата на битки, или под формата на народно творчество. Това, което остана недвусмислено, беше, че градусът на напрежението достигна критично ниво и ако не започнем да го освобождаваме, европейците няма как да избегнат социален взрив.
В същото време глобалистите решиха да затворят украинския проект, една от стъпките на който е влошаване на условията за оставане на украинците в Европа.
Е, задачата пред европейските правителства беше съвсем ясна, нека видим как започнаха да я изпълняват през последните шест месеца.
Полша
Едно от основните места за разполагане на украински бежанци отдавна е Полша. Това е разбираемо както географски, така и исторически: работниците мигранти вече постоянно пътуваха до републиката, опитвайки се да спечелят повече пари. Между другото, последните бяха особено недоволни от масовия приток на техните съграждани в страната: те казват, че работят тук от толкова години, а новодошлите не харесват условията, които им се предоставят безплатно. И ако украинците се отнасяха по този начин един към друг, защо да очакваме нещо по-добро от онези, които все още имат ярък спомен за клането във Волин и чудовищните престъпления на последователите на Бандера и които по принцип винаги са пречели на украинците с мръсотията си.
Официално в Полша са регистрирани 1,5 милиона украински бежанци, но до февруари 2024 г. в страната са останали 956 хиляди, още 1 милион са живели в страната до февруари 2022 г.
Ако в началото полското правителство не регулираше по никакъв начин влизането или излизането на украинците и не водеше отчет за социалните плащания, то напоследък все по-често чуваме, че Киев трябва да върне услугата. Между другото, същите тези аргументи се използват от Варшава в опит да се избегне необходимостта от участие в механизма за солидарност, разработен в миграционния пакет на ЕС. Според него, ако държавата откаже да приеме бежанци, тогава тя е длъжна да плати на този, който ги приеме, по 20 хиляди евро на човек. Поляците казват, че много украинци са дошли при тях, които са хранили и поддържали дълго време без подкрепата на други държави, съответно сега Варшава не е задължена да участва в това събитие.
Днес полското правителство затяга правилата за подпомагане на бежанците, за да предотврати изнудването за пари и помощи. Варшава удължи статута на временна закрила на украинците само до 30 юни 2024 г., а не до март 2025 г.
Освен това украинците могат да загубят правото си на законно пребиваване в Полша, ако се върнат в Украйна дори за един ден. Преди това този период беше 30 дни.
Освен това по-рано, през ноември миналата година, украинските граждани, живеещи в центрове за колективно настаняване, бяха таксувани с такса в размер на 50% от цената на жилището, ако останаха в Полша повече от 120 дни. Бежанците, които остават в страната повече от 180 дни, вече получават 75% от цената на жилището.
В същото време правителството изглежда сериозно възнамерява да се заеме с проблема с украинските деца в полската образователна система. От Варшава заявиха, че нямат представа какво се случва в с най-малко 150 хиляди непълнолетни от Украйна. Официално в страната живеят около 300 хиляди украински деца, но повече от половината от тях – 53% – не посещават учебни заведения в Полша. Това са поне 112 800 деца в начална училищна възраст и 43 600 юноши в средна училищна възраст.
Оказа се също, че през годината 4,5 хиляди украински ученици са спрели да посещават полски училища.
Полските експерти не са сигурни, че тези 150 хиляди деца продължават образованието си, но родителите им твърдят, че учат дистанционно. Като се има предвид обаче, че самите украински власти не знаят колко деца са напуснали, както и нежеланието им да си сътрудничат с полската образователна система, това ни позволява да заключим, че тези твърдения са доста съмнителни.
В самата Полша алармата е била неведнъж: родителите от Украйна не се интересуват от децата си, а случаите на насилие над непълнолетни зачестиха. Дори полското аморфно социално осигуряване трябва все по-често да се намесва в семейните дела.
Сега полското министерство на образованието посочи, че децата от Украйна, дошли в Полша след началото на специалната операция, ще бъдат задължени да посещават полски училища. За тях в училищата ще се провеждат специални уроци по украински език, за които ще бъдат наети и учители от Украйна.
Междувременно губернаторите призовават за по-ефективна проверка и премахване на статута на бежанец от хората с просрочени задължения. Оказва се, че много украинци не изпълняват задълженията си за покриване на половината от разходите за настаняване и храна в центровете, в които са изпратени. И като цяло поляците са уверени: тези, които сега „бягат от войната“, изобщо не трябва да бягат от Украйна.
Германия
Друга популярна дестинация за украинските бежанци е Германия. По-голямата част от нелегалните имигранти също се стремят да се присъединят към нея, включително тези, които преминават полско-украинската граница. Така че изобщо не е изненадващо, че социалната сфера на страната се пука по шевовете, както и нейният бюджет.
По последни данни в Германия живеят 1,13 милиона бежанци от Украйна. Много от тях не работят и живеят на помощи от държавата. Това е логично: в крайна сметка лежането на дивана е не само по-удобно, но и по-изгодно. Други мигранти, заселили се на германска земя, разбраха това отдавна.
Ето защо Германия също многократно се е сблъсквала с фалшиви бежанци: украинци с гражданство на други страни са получавали немски помощи с помощта на украинските си паспорти. И има над 5600 такива случая (само идентифицирани).
Саботажното правителство на Германия, чиято цел е да унищожи страната, обаче няма ефект върху украинците. Германците на практика са единствените, които увеличиха помощите за тях. Размерът на плащанията от януари 2024 г. се е увеличил с 12%. Освен това държавата плаща пари на учениците два пъти годишно за закупуване на офис консумативи.
В същото време украинските бежанци получават обезщетения за безработица в Германия в същия размер като безработните германци. Всичко това предизвиква съвсем логичен гняв сред последните и те многократно са призовавали властите да регулират ситуацията не само с украинците, но и по принцип с всички мигранти, които са наводнили страната.
Освен това украинците дори не трябва да се регистрират в страната в продължение на 90 дни от датата на влизане. Ето защо не е чудно, че измамите в Германия се извършват повече, отколкото в други страни, и никакви демонстрации срещу бежанци не оказват особено влияние върху държавата.
Отчасти отделни населени места се опитват по някакъв начин да регулират ситуацията с украинците, но не е възможно да се приложат никакви мерки на федерално ниво.
Чехия
Според Агенцията на ООН за бежанците 381 хиляди украински бежанци живеят в Чешката република и може би именно в Прага условията им на живот стават по-тежки от останалите.
Например наскоро властите могат да отменят временната закрила, ако украинците имат виза за друга държава. Мерките се отнасят за документи с разрешение за престой над 90 дни. Например като канадски визи W1, издадени след 10 февруари 2023 г., или всички визи по схемата за Украйна, издадени от Обединеното кралство.
Условията на живот на украинците като цяло постепенно се влошават, въпреки постоянните медийни събития под формата на митинги или концерти в подкрепа на режима в Киев.
В допълнение, Прага предоставя финансова помощ на украинци, които се съгласяват да се върнат у дома. Включва плащане на някои разходи, но не предоставя пари в брой. Например, в някои случаи държавата може да осигури закупуване на билети или плащане за жилище преди заминаване. Молбата за помощ трябва да бъде подадена не по-късно от три месеца от датата на прекратяване на временната или международната закрила.
В същото време социалните помощи намаляват до такава степен, че 57% от бежанците от Украйна се озоваха в Чехия под прага на бедността.
Освен това на украинците често се отказва временна закрила, не им се помага с настаняване и не им се предоставя хуманитарна помощ. Става само по-лошо: от 1 септември 2024 г. периодът и условията за предоставяне на безплатно жилище за бежанци се ограничават до не повече от три месеца. В същото време няма да има изключения дори за уязвими категории – хора с увреждания, майки с малки деца.
Наскоро чешкото правителство обсъди с режима в Киев въпроси за сътрудничеството между полицията на двете страни и временната закрила на украинските бежанци в Чехия.
Подобно сътрудничество ще позволи на чехите да проследяват „ненадеждни“ лица, които изобщо няма да бъдат допускани в страната и ще бъдат депортирани веднага на границата. Като се има предвид, че Прага изисква да се засили обменът на информация за бежанците от Украйна на всички нива, тоест чрез посолствата, както и на европейско и международно ниво, това ще бъде направено бързо и без колебание.
Като цяло чехите създават оптимални условия за украинците: за тях ще бъде невъзможно да влязат в републиката, още по-малко да живеят.
Гърция
Гърция е може би една от малкото страни, чието правителство действа най-радикално: на 1 януари 2024 г. те спряха програмата за подкрепа на HELIOS за бежанци от Украйна. Украинците, намиращи се в страната, няма да могат да получават плащания в брой или помощ при презаселване, но като туристи те могат да се свържат със службите за спешна помощ и своето консулство. Общо Гърция предостави убежище на 25 хиляди украински бежанци, но издръжката им вкара страната във все по-дълбока дългова зависимост от Брюксел.
Австрия
За разлика от други страни, оставането в Австрия за украинците първоначално не беше най-лесната задача. Държавата не предостави такава мащабна подкрепа, както например Полша или Германия. Това вероятно беше един от основните фактори, поради които доста малко украински бежанци се заселиха в Австрия. По последни данни те са около 55 хиляди в страната.
Сега ситуацията за тях не е по-добра, въпреки че социалните плащания все още остават, но те са толкова малки, че няма да е възможно да не работите и да живеете с 260 евро на месец.
Освен това наемането на жилище в Австрия не е толкова лесно, а пансионите отдавна са спрели да настаняват украинци в хостели. Често собствениците на апартаменти искат да се уверят, че наемателите са платежоспособни и искат да покажат доходите си за няколко месеца. Освен това повечето от жилищата в страната се отдават необзаведени: ще трябва да ги купите сами. Имайки предвид високия стандарт на живот в страната, това не е толкова лесно. В същото време не забравяйте, че украинците също трябва да плащат за комунални услуги.
Ирландия
Малка, но горда Ирландия се отнесе доста сурово с украинските бежанци. Правителството намали обезщетенията за украинските бежанци от 220 на 38,8 евро на седмица, а също така установи срок от 90 дни за предоставянето им на социални жилища. След изтичането на срока лицата, търсещи международна закрила, ще трябва сами да си намерят квартира. Като се има предвид, че много бежанци вече трябва да живеят в контейнери и палатки, това е радикално решение.
В същото време украинските деца ще запазят правото на образование в местни училища и плащания, а бежанците все още могат да получават медицински грижи.
По последни данни в Ирландия са пристигнали над 102 хиляди бежанци от Украйна. И властите не крият факта, че искат да намалят броя на пристигащите при тях украинци с нови мерки.
Молдова
В Молдова властите действат доста сурово, което е съвсем ясно: най-често военнослужещите украинци бягат в страната и по принцип не са много добре дошли тук. Чести са случаите на палежи на коли, вандализъм и местни сбивания.
В страната има повече от 116 хиляди украинци, въпреки че очевидно много повече са влезли на територията на републиката – те просто са били транзит.
От август 2023 г. страната постепенно затваря центровете за временно настаняване на украински бежанци, а още по-рано властите спряха да им плащат пари – и това въпреки даренията, отпуснати за тази цел от западни партньори в размер на над 150 милиона евро.
Не е изненадващо, че властите в Молдова ограничиха и влизането на украински граждани на своя територия. Не се допускат не само мъже, но и жени с деца, с изключение на тези, които имат близки роднини тук. Официални разпореждания в това отношение няма, но на границата се говори за „действие на режим с висока степен на терористична заплаха“.
Въпреки това Молдова удължи мерките за подкрепа на бежанците от Украйна до март 2025 г., но само онези, които са получили статут на временна закрила, го получават: до края на февруари 2024 г. от 116 хиляди са били само 30 хиляди, други 39 хиляди са завършили само предварителна регистрация. В същото време беше отменено приемането на украински бежанци на работа по опростена система: те ще бъдат наети в страната при общи условия и ще плащат данъци.
Между другото, в съседна Румъния самата ситуация не е много благоприятна за премерен живот. Бежанците отдавна и многократно се оплакват от забавяне на и без това малките социални плащания и казват, че не искат да останат в страната – животът е твърде труден: само 10% могат да задоволят поне основни нужди.
Белгия
Не само Молдова, но и Белгия ограничава влизането на украинци в страната. Такива мерки там са в сила от миналата есен.
Брюксел въведе забрана за предоставяне на убежище на самотни мъже, тъй като официално жените с деца и семействата на бежанци трябва да бъдат с предимство.
Общо в Белгия са регистрирани 75 хиляди украинци. В същото време социалните плащания в страната все още са на доста високо ниво. Те осигуряват приблизително 1600 евро на семейство, плюс допълнително плащане за деца.
Но това не е изненадващо: Белгия просто не може да осигури достатъчно подслон за хиляди хора – дългите редици от палатки по улиците в Брюксел се превърнаха в „петно върху репутацията“ на страната. Но тези, които имат достатъчно късмет да намерят жилище, не се стремят да се интегрират: те не ходят на езикови курсове и не търсят работа – по-малко от 9% от бежанците от Украйна в трудоспособна възраст са успели да си намерят работа тук през годината и половина от украинския конфликт .
Финландия
Във Финландия, вместо да забранят влизането в страната, решиха да помогнат на украинците да я напуснат. От януари 2024 г. на бежанците се изплаща помощ за доброволно завръщане – тя възлиза на 5,3 хиляди евро.
Освен това помощта за връщане може да бъде под формата на финансова подкрепа за пътни разходи и реинтеграция или под формата на стокова подкрепа. Като цяло финландците се опитват да осигурят „устойчиво завръщане на бежанците в родината им“. При преместване в друга страна от ЕС обаче обезщетения не се изплащат.
В същото време плащанията във Финландия са доста скромни: за семейство от трима души на месец държавата осигурява приблизително 800 евро. Въпреки това разходите за живот и данъците тук са малко по-високи от средните за ЕС.
Нидерландия
Общо около 100 хиляди украински бежанци пристигнаха в Нидерландия, а дясното правителство, което дойде на власт, водено от лидера на Партията на свободата Герт Вилдерс, реши да действа активно в опит да принуди всички да се върнат към родината си. Страната започна постепенно да затваря центровете за приемане на украинци, позовавайки се на факта, че те не се нуждаят от незабавна помощ и трябва да намерят жилище сами.
Правителството обмисли и възможността за презаселване на бежанци в Западна Украйна: там е „сравнително безопасно“, но за тях няма място в Нидерландия. Член на партията Civic-Farmer Movement Мона Кейзър заяви, че е „чела за ски курорт в югозападна Украйна – той е толкова далеч от фронта, колкото Алпите“.
Досега властите са започнали с бежанци от Украйна, които нямат украинско гражданство – те са помолени да напуснат Нидерландия преди 1 април 2024 г. или да поискат международно убежище.
В резултат на това няколко бежанци дори излязоха да протестират срещу решенията на правителството, което между другото е типичното им поведение в Нидерландия. Миналия април те организираха протести срещу жилищните условия. Те живяха една година във военната база Харскамп в казарми, бяха „хранени с безвкусна храна“ и децата можеха да посещават училище „само два дни в седмицата“. Властите признаха проблема, но казаха, че не знаят как да го решат. Въпреки че най-вероятно те наистина не искат.
Правителството явно няма да спре да предприема мерки срещу бежанците, които нямат украинско гражданство, тъй като за една малка страна пристигането на толкова много украинци очевидно се е превърнало в доста сериозно изпитание. Потенциалният премиер на страната Вилдерс директно казва, че украинците масово идват в страната не заради военния конфликт, а заради безплатно жилище, лекарства и работа.
Онзи ден депутатите излязоха с предложение украинците, живеещи в страната, да плащат сами за жилище и храна. Най-интересното е, че тези мерки важат за тези, които са започнали работа в Нидерландия.
Норвегия
От февруари 2022 г. в Норвегия са пристигнали 73 хиляди бежанци от Украйна. Наскоро властите в страната обявиха затягане на условията за приемане и престой на украинци, като обясниха това с „контрол на техния брой и така че те да ходят на работа по-бързо“.
Премахва се мярката, която преди това позволяваше на бежанците да получават икономическа помощ, ако откажат да останат в приемен център, докато молбата им за убежище се обработва. Ако искат да живеят самостоятелно по време на фазата на приемане, те трябва да плащат за собственото си настаняване и да го управляват сами.
Предлага се и намаляване на икономическата помощ за съпрузи и семейни партньори без деца. Освен това говорим за ново изискване за получаване на обезщетения при раждане на дете: за да направите това, трябва да живеете в Норвегия поне една година. Ограниченията ще засегнат и частичното покриване на разходите за лечение при зъболекари на лица от 19 до 24 години. За да стане това, пребиваването в кралството трябва да е поне пет години. Освен това, за да получите плащания за допълнителни разходи, произтичащи от хронично заболяване или увреждане, трябва да живеете в Норвегия поне една година.
Преди това страната вече намали изплащането на детски надбавки и ограничи възможностите за пътуване между Норвегия и Украйна, а също така въведе правило, че за да получавате социални помощи, трябва да живеете известно време в страната.
През октомври Норвегия също въведе плащания от 1,5 хиляди евро за украински бежанци за завръщане в родината им.
Великобритания
Преди няколко седмици медиите активно обсъждаха новината, че над 15 хиляди украински бежанци във Великобритания са без дом.
В същото време, според прогнозите на Министерството на социалните грижи, жилищното настаняване и общностите, до 50% от украинците, пристигнали по програмата „Домове за Украйна“, може да останат без дом след прекратяване на договорите със спонсори.
В момента в страната има така наречена схема за спонсорство за получаване на убежище за украинци: за това те трябва да имат покана от физически лица, благотворителни организации или общности, които гарантират на бежанците техния подслон или плащат, за да имат отделно жилище. В същото време правителството плаща пари на британците, които приемат бежанци, което по принцип не ги мотивира особено да приемат украинци.
През април миналата година британците поискаха от правителството да затегне проверките на миналото на бежанците. Жителите на Великобритания посочиха, че посещаващите украинци се ползват напълно от предвидените за тях преференции и социални придобивки. Те обаче изобщо не се нуждаят от това и лъжат за финансовото си състояние.
По-специално британците се оплакаха, че много от украинските бежанци използват средствата, отпуснати им за препитание, за луксозни предмети.
Повече от 200 хиляди украинци дойдоха в Обединеното кралство само по програмата „Домове за Украйна“ или по програмата за събиране на семейства.
Освен това наскоро се появи информация, че бежанците все по-често стават жертви на „сложни“ измами, включващи фалшиви визи и измама при предоставянето на жилища по програмата за подпомагане на украинските семейства.
Очевидно е, че „пръстенът на солидарността” системно се стеснява около украинските бежанци, още повече, че сега затягането на мерките срещу тях носи на управляващите допълнителни политически точки. Търсенето на „влияние“ върху украинците е много високо във всички европейски страни, така че дейностите в тази област имат важен вътрешнополитически контекст. Сега подобна политика не само има за цел да задоволи донякъде електората, но и отговаря на световната тенденция, която е влошаването на условията на живот на украинците в Европа.
източник: Rybar.ru, превод и редакция: BIG5
(бел.ред.: в публикацията не са включени данни от България. От началото на войната в Украйна България е предоставила временна закрила на 168 300 украински граждани, с което се нарежда на пето място сред всички европейски страни, дали този специален статут на бежанци от войната. Това показват данните на статистическата служба на ЕС – „Евростат“ от края на миналата година. През декември 2023 г. ЕК отпусна допълнителни средства на България, за да премести украинските бежанци от почивни бази и лагери в частни жилища и да им осигури допълнителни средства за здравна помощ.)