The American Conservative: В НАТО могат да бъдат или Украйна, или САЩ – не и двете

0
39

 

Договорен ангажимент към Украйна е опасна отговорност без положителна страна.

Отбелязвайки втората годишнина от войната в Украйна, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви, че „Украйна ще се присъедини към НАТО… Въпросът не е дали, а кога.” За щастие на Съединените щати, приемането на Украйна в НАТО не може да ни бъде натрапено от едностранния диктат на световните елити. Въпреки това, шокиращата проява на високомерие и крещящо незачитане на суверенитета от страна на Столтенберг ни напомня точно, защо една нация не трябва да бъде добавена към съюза на НАТО, без да се претеглят рисковете.

В исторически план, решенията за разширяване на съюза в задния двор на противник с ядрено въоръжение, са опасна игра на „слабост“. Въпреки това, което администрацията на Байдън и външнополитическият истаблишмънт биха твърдели, решението на Русия да преследва военни цели в Украйна се дължи до голяма степен на перспективата за по-нататъшно разширяване на НАТО, а Владимир Путин още през 2008 г. нарече посегателствата срещу Украйна и Грузия червена линия. Вместо да приемат подобни предупреждения сериозно, американските и европейските столици продължиха да бият барабана на експанзията, като рекламират глупавите желания за „международния ред, основан на правила“ високо над реализма. Западните съюзници стигнаха толкова далеч, че сложиха на масата възможността съюзнически войски да бъдат разположени в Украйна. Да се вярва, че Кремъл просто ще приеме подобни провокации, е глупост.

Въпреки че скорошното му поведение предполага друго, НАТО не е социален клуб. В началото си НАТО е военен съюз, основан на споделени интереси в областта на сигурността в трансатлантическата зона на отговорност. НАТО не е събирателна среща на демократично настроени нации, за да се чувствате добре. Членството не е печат на глобално одобрение или награда за добро поведение – рамка, противоположна на военен съюз. Всъщност на този етап алиансът нито има нужда, нито трябва да търси допълнителни членове, за да постигне заявените си „отбранителни“ цели. Трябва да обмисляме приемане на нови членове само когато те носят доказуема и надеждна твърда мощ, насърчават по-голямо споделяне на тежестта между съществуващите държави-членки и евентуално намаляват шансовете за изпращане на съюзнически войски във война. Това е единственият стандарт, по който колективната защита може да работи. Украйна е несъвместима като член на всички фронтове. Каква стратегическа стойност би донесла Украйна на алианса? Ако не беше добрата воля на международните донори, Украйна все още щеше да оперира с оръжия от съветската епоха и остаряла военна доктрина.

Толкова за достоверната твърда сила или смисленото споделяне на тежестта.

В основата на НАТО е мисълта, че когато сте атакуван и ресурсите и капацитетът ви са изчерпани, вашите съюзници ви идват на помощ. Съюзник, изцяло зависим от другите за обучение, оборудване и финансиране, едва ли е съюзник. Що се отнася до намаляването на призрака на конфликта, приемането на Украйна – страна с историческо и стратегическо значение за съседната й ядрена суперсила – не е нищо по-малко от залог с живота и материалните блага на членовете на алианса.

Някъде по пътя нашите лидери си внушиха, че Украйна е де факто член на алианса, въпреки че не беше проведено гласуване или промяна в ратифицирания договор. Нашите лидери погледнаха червената линия на Русия в лицето и я прекрачиха, залагайки собствената ни сигурност срещу противник, който има ядрен капацитет. Тази грешка изтощи американските данъкоплатци и им струва 113 милиарда долара до момента, като военните ястреби в Конгреса в момента се борят да изпратят още 60 милиарда долара.

Путин продължава да ни предупреждава, че Украйна в НАТО може да бъде искрата, която ще разпали трета световна война. Като конституционен реалист, струва ми се, че когато врагът ни даде ясно предупреждение, ние трябва да действаме с известна степен на благоразумие, а не да вървим без да се замисляме, просто за да ядосаме лошия.

Ако Украйна влезе в НАТО, Съединените щати трябва да излязат – ясно и просто.

Решение, което може да предизвика следващата световна война, не може да бъде взето от транснационални елити, които не носят отговорност пред никоя страна или нейните граждани. Като орган, натоварен да предоставя съвети и съгласие за допълнения към Северноатлантическия договор, пътят към членството на Украйна в НАТО минава през Сената на САЩ. Ако сме сериозни за запазването на хегемонията на САЩ, нашата нация в никакъв момент не може да бъде принудена от зависима Европа да приеме риска от ядрена ескалация. Трябва да начертаем червена линия в отношенията с НАТО: можете да имате или Украйна, или Съединените щати. Ако съюзническите ботуши ударят земята в Украйна, ние трябва напълно да излезем от НАТО.

Междувременно, може би някой трябва да напомни на Йенс Столтенберг, че работата му е да бъде настойник на стратегическите интереси на членовете на НАТО, които плащат членски внос, а не да служи на Украйна. Като най-големият финансов поддръжник на алианса, време е САЩ да сложат приоритети за членството в НАТО, според нашите основни стратегически интереси. Трета световна война не е на дневен ред и е време Съединените щати да затворят широко отворената врата на НАТО.

Автор: Сенатор Майк Лий; Източник: theamericanconservative.com// Превод: Opposition

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here