Централната избирателна комисия: повече от 35% от руснаците са гласували в първия ден на президентските избори
Днес е вторият ден от президентските избори в Русия. Официални лица в Москва предупредиха за недопускане на протести по време на президентския вот от 15 до 17 март, след като опозицията призова за демонстрации срещу Владимир Путин.
В първия ден от президентските избори през 2024 г. в Русия няколко избирателни секции бяха атакувани с коктейли Молотов. Най-малко осем наказателни дела са образувани заради опити за разваляне на урни с бои.
Опашки от избиратели се извиха край избирателните секции още преди отварянето, въпреки работния ден, а системата за дистанционно електронно гласуване започна масово да отказва от претоварване.
Повишена избирателна активност
Според Централната избирателна комисия към 22:00 часа московско време общата избирателна активност на изборите надхвърли 36%.
Избирателната активност в Далечния изток е два пъти по-висока от първия ден на парламентарните избори през 2021 г.
Най-висока е избирателната активност в районите, които вече са затворени към момента на публикуване на данните, е показал Чукотският автономен окръг – 63,66%. Същата цифра за 2021 г. в този регион е 31,4%.
Подобна разлика е регистрирана в Магаданска област, в Хабаровска територия, в района на Камчатска територия и Якутия.
Разликата между резултатите от парламентарните и президентските избори в Сахалинска област се оказва още по-голяма – на изборите през 2024 г. са участвали 47,5% от избирателите, докато през 2021 г. техният дял е бил 13,99%.
По време на първия ден от тридневното гласуване на президентските избори в Русия се извиха опашки още преди да бъдат отворени някои избирателни секции в Сибир и Далечния изток.
Телеграм каналът „Наблюдатели на Санкт Петербург“ написа за опашка, „простираща се до самия ъгъл на сградата“, където се гласуваше в една от избирателните секции в района на Виборг. Освен това 1559 „допълнителни“ избиратели, които не са регистрирани на посочените от СИК адреси, изявиха желание да гласуват в избирателната секция, което доведе до струпване на хора на една от масите на закрито.
Проблеми с електронното гласуване
Гласоподавателите в Москва, решили да участват в изборите дистанционно, се натъкнаха на смущения веднага след началото на изборите, съобщи „Комерсант“ . На порталите Gosuslugi и mos.ru при опит за гласуване в системата DEG се появи предупреждение за преминаване към режим на електронна опашка „поради безпрецедентния брой хора, които желаят да го направят“.
Ръководителят на ЦИК Ела Памфилова каза, че около 10,5 хиляди атаки са направени на портала DEG, „но системата се справя уверено“, каза кореспондент на RTVI. Председателят на Централната избирателна комисия говори и за „най-сериозната“ DDOS атака на портала за видеонаблюдение.
„Преживяхме сериозна DDOS атака на портала за видеонаблюдение… Сега няма да казвам всичко, но като минат изборите, ще кажем много неща, какво, кой зад какво стои“, каза Памфилова.
Вандалски прояви
Първият ден от гласуването на президентските избори в Русия беше помрачен от вандалски прояви в избирателните секции, като бяха арестувани най-малко девет души за заливане на урни с боя и за палежи. Властите предупредиха, че протестиращите в деня на изборите са заплашени от тежки наказания.
Във Воронеж 50-годишен мъж подпали масата на членовете на избирателната комисия, на която имаше бюлетини, списък с избиратели и други документи. Срещу избирателя е образувано наказателно дело по чл. 141 от Наказателния кодекс на Руската федерация „Възпрепятстване на упражняването на избирателните права или работата на избирателните комисии“.
Във Волгоград беше конфискувана димна бомба от една от жените в избирателна секция във Ворошиловски район; в Новониколаевски район беше задържан местен жител с коктейл Молотов.
В Санкт Петербург 21-годишно момиче хвърли коктейл Молотов на верандата на избирателна секция в Московски район. След ареста тя казала на полицията, че е получила поръчка за палеж на обекта от „украинския телеграм канал“, където й обещали пари за това.
В избирателна секция в Марьино 70-годишна местна жителка подпали със запалителна течност кабина за гласуване. Тя може да получи до пет години затвор по член 141 от Наказателния кодекс на Руската федерация. Задържаната каза, че малко преди това е загубила голяма сума от действията на измамници. Според жената палежът е част от „тайна мисия“.
Жител на Когалим се опита да подпали урна с коктейл Молотов, съобщи Избирателната комисия на Югра в канала си в Telegram. В резултат на инцидента няма пострадали, бюлетините и технологичното оборудване не са повредени.
Поради предупредителен сигнал за ракета в Белгород една от избирателните секции беше принудена да прекъсне гласуването, така че хората да се приютят, съобщи РИА Новости. 14 минути по-късно алармата беше отменена и станцията продължи работата си.
Друг често срещан вид престъпление по време на президентските избори в Русия беше унищожаването на избирателни урни с бои. Такива случаи са регистрирани в Москва, Московска област, Ростов, Волгоград , Воронеж и Ижевска област (в Ижевска област това е направено от член на избирателната комисия), както и в Карачаево-Черкезия, Новосибирск, Велики Новгород и Сочи. Във връзка с подобни инциденти са образувани най-малко девет наказателни дела.
BIG5, по информации на руски медии