Любомир Кючуков: Докато има опасност за Русия, обществото се консолидира, за да не дестабилизира държавата

0
59

 

„Няма индикации за непризнаване на изборите в Русия. Защото и в тези условия на война руското общество дава своята подкрепа и се консолидира около управляващите“, коментира дипломатът

 

Би било изненадващо, ако има изненадани от резултатите от изборите в Русия. Те бяха с предизвестен край. Това коментира Любомир Кючуков, дипломат и международен анализатор, в интервю пред БНР.

„Има два елемента, които предопределиха резултатите. Първо, това е системата, която облагодетелства сегашния президент и ще е елементарно, ако анализът е само това. Вторият елемент са нагласите в руското общество. Докато има опасност за държавата, обществото ще е консолидирано и няма да дестабилизира държавата“, анализира изборите в Русия той.

Кючуков обясни, че моделът на тридневно гласуване е изпробван при референдума в Русия за промяна на конституцията.

„Търсеният ефект беше мобилизацията и резултатите го показаха – осигуряването на висок процент участие и търсенето на по-значим резултат за президента Путин“, коментира дипломатът. И посочи, че „ефектът от дистанционно гласуване трудно може да се прецени, но дори и да имат такъв, не е определящ“.

„Има няколко фактора – алтернатива и отсъствието на такива. Реално Навални не беше алтернатива, защото политически беше неутрализиран преди 5 години, когато влезе в затвора. Той беше превърнат в символ на противопоставянето на управлението“, коментира Любомир Кючуков.

Високият процент на избора на Путин той коментира:

„Наблюдаваме това като тенденция от доста години – силна концентрация на властта в Русия. Това е достатъчно традиционно за държавата, независимо дали начело е вожд, държавен секретар или президент. За съжаление тенденцията, като че ли касае не само Русия, а доста държави в света – търсене на силната ръка, която да се справи с натрупаните кризи“.

Кючуков коментира, че няма индикации за непризнаване на изборите в Русия:

„Защото и в тези условия на война руското общество дава своята подкрепа и се консолидира около управляващите. Второ, означава затваряне на вратите за политически диалог със страните от НАТО и ЕС. А през следващите години ще има развитие с участието на Русия и с Путин. Когато се стигне до преговори с Русия, ще бъдат водени отново от Путин“.

Дипломатът определи като рисково предложението на френския президент Еманюел Макрон за изпращане на чужди войски в Украйна.

Любомир Кючуков предупреди, че докато има военни действия, винаги има опасност от ескалация на конфликта и разширяването му и „рискът е много висок за Молдова и Приднестровието“.

„Това, което е видно и подпомага да се избегне е, че НАТО и Русия се опитват в максимална степен да спазват негласната „червена линия“ да не влизат в директен конфликт помежду си“, обясни ситуацията Кючуков.

За вътрешнополитическата ситуация у нас той коментира:

„Целият дебат у нас беше съсредоточен върху персони, а не върху политика. Имахме опит преди 12 години с министър по европейските въпроси. За мен е изкуствено създадена позиция, за да се удовлетворят амбициите на човек“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here