Смешните оправдания на ПП за Живко Коцев! Денков, корупцията не е като сапуна, трудно се отмива

0
49

 

Николай Денков, Кирил Петков и ПП-ДБ заявиха, че подкрепят твърдо Живко Коцев, чийто „приятел“ – контрабандистът Стефан Димитров, е в ареста за участие в ОПГ

 

С детински инстинкт и поради политическа и правна грамотност премиерът в оставка Николай Денков, който изтъква, че е и академик, допусна днес гаф, за който в една нормална държава би трябвало завинаги да излезе от политиката.

Денков напълно се самозабрави да брани протежето на ПП-ДБ Живко Коцев, че в прав текст пред медиите оправда подаръка – часовник за 50 000 лв., който Коцев е получил Стефан Димитров, обвиняем за участие в организираната престъпна група на Николай Николов – Паскал (Снимки как Коцев получа часовника, а след това се фука с него, извади сайтът „Афера”).

„Живко Коцев ми каза, че часовникът е по личен повод. В това няма нищо лошо“, заяви Денков пред журналисти, потвърждавайки за пореден път, че академичното ниво в областта на перилните препарати не са правят един политик адекватен. Наглостта и невежествено на премиера в оставка стигна дотам, че заяви и че пуска сигнал по прокуратурата за оказван натиск върху Коцев.

Всичко щеше да е смешно и жалко, ако не ставаше въпрос за ключови фигури от управлението на държавата – премиер и главен секретар на МВР. И да се твърди, че скъп подарък от „приятел“, обявен в контрабанда, е нещо нормално, е повече от нелепо и опасно за държавата.

От своя страна, Живко Коцев, явно въобще не осъзнава в каква ситуация се намира. В качеството си на главен секретар на МВР вместо да бори корупцията и дейността на ОПГ, той публично се фука, че е получил скъп подарък от човек от ОПГ. Това се вижда от разпространени снимки, на които се вижда как получава часовника на публично място (в присъствието и на  Ангелкова от ГЕРБ) и демонстрира, че той няма никакви притеснения, че се случва нещо нередно.

Доказателствата срещу Коцев са много повече от снимката, на която получава скъп часовник Hublot на стойност 50 000 лв. от Стефан Димитров. Има засечена активна кореспонденция между Живко Коцев и шефката на митниците Петя Банкова, която изобщо не е била свързана с професионалните им задължения, а се е отнасяла до обезпечаването на каналите за трафик на цигари без бандерол през българските гранични пунктове.

Точно тези данни дадоха основание на съдия Тони Гетов от Софийски градски съд да заключи в събота, че прокуратурата трябва да прецизира процесуалното качество на Живко Коцев и от свидетел, той да стане обвиняем.

„Попитах го за какво става дума и той каза: „Получих го като подарък от приятели във връзка с личен празник“, смотолеви Николай Денков в защита на Коцев.

Т.е. драпащият да остане главен секретар на МВР Живко Коцев си признава си, че е получил подарък от приятел. След като казва, че човекът, който му е подарил часовника, е приятел, това потвърждава, че контрабандистът му е приятел, а всеки един подарък с висока стойност от контрабандист, е подкуп, а взимането му е корупция. Бездействието срещу контрабандата на неговата длъжност също е корупция.

И за да не ни обвинят чувствителните души от ПП-ДБ, че си измисляме и напразно ги наричаме корумпирани, нека им цитираме какво е подкуп според „Корупцията в 100 отговора“, издание на Центъра за изследване на демокрацията, финансирано от Американската агенция за международно развитие (USAID). Ще цитираме и какво казва Наказателния кодекс за подкупа и какво наказание се прилага за получаване на подкуп. След като Денков и компания стриктно се съобразяват с мнението на американските си господари, би трябвало да знаят, че те са дали пари, за да ограмотят родните управленци що е то подкуп.  В случая с главния секретар на МВР в оставка Живко Коцев важи и Етичен кодекс за поведение на държавните служители в МВР, публикуван на сайта на ведомството.

Кой е „корумпиран“?

Корумпиран е не само онзи, който приема (получава) неполагащи му се блага. Корумпирано може да бъде само длъжностно лице или обществен деятел, който в личен или частен интерес получи неполагащи му се блага, за да извърши или да не извърши определено действие във връзка с неговите служебни, съответно обществени задължения. Например, длъжностно лице, което не взема мерки за премахване условията за корупция, кражби и други злоупотреби, също може да бъде наречен корумпиран. Презумпцията тук е, че в случая бездействието създава условията за неправомерно облагодетелстване на определен кръг хора в ущърб на обществото.

Наказателният кодекс е посветил на подкупа специален едноименен раздел „Подкуп“.

Чл. 301 от НК дефинира подкупа като искане или приемане от страна на длъжностно лице на дар или каквато и да е облага, която не му се следва, за да извърши или да не извърши действие по служба или загдето е извършило или не е извършило такова действия. Предвиденото наказание е лишаване от свобода до шест години и глоба до пет хиляди лева.

Подкупът ще е налице и когато длъжностното лице е приело или получило дар или друга имотна облага, която не му се следва, без да наруши служебните си задължения, както и когато наруши служебните си задължения, като извърши действия, несъобразени с неговите права и задължения, установени със закон, правилник, наредба, инструкция, заповед или друг акт.

Какво може да се даде като подкуп?

Законът говори за дар или друга облага. Последните могат да бъдат от различен вид. Според Постановление на Пленума на Върховния съд, такива са например пари, ценности, вещи, домашни животни, продукти, вземане, ползване на услуги, които имат имуществен характер, неоснователно изчисляване на възнаграждение, извънреден труд, даване награда, хонорар и др.

Подаръкът подкуп ли е?

Когато е под формата на цветя и бонбони или други дребни вещи (например фирмени календари или химикалки), подаръкът не се счита за подкуп. В случая става дума за нормална и традиционна у повечето народи по света изява на благодарност към лекаря, който ви е лекувал, или учителя на децата ви. В някои законодателства съществува паричен еквивалент на подаръка, който обаче липсва в българското право.

Българските депутати се отчитат в съответствие с текст в Правилника за организация и дейността на Народното събрание, според който депутатите нямат право да задържат за себе си подаръци, когато са над една пета от месечното им възнаграждение. Всички подаръци над тази сума депутатите трябва да предават в Народното събрание. Всяка година народните представители са длъжни да попълват декларация, че не са получавали в качеството си на депутати подаръци на стойност над една пета от основните им месечни възнаграждения. На практика това означава, че депутатите трябва да описват всяка година какви подаръци са получили и кои от тях са предали в парламента.

Според Кодекса за поведение на служителите в държавната администрация служителите не трябва допускат поведение, което ги въвлича в корупция и противодействат на такива прояви и на други неправомерни действия в държавната служба. Акцентира се на забраната за приемане на подаръци, услуги, пари, облаги или други ползи, които могат да повлияят на изпълнението на служебните задължения.

източник: Мediamall

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here