Депутатите гласуват окончателно отлагането на либерализацията на пазара на тока

0
38

 

В един от последните работни дни на 49-ия парламент се очаква в дневния ред да бъде поискано включване на предложение за предсрочно освобождаване на председателя на НС Росен Желязков.

Депутатите решават окончателно и дали да отложат с една година либерализацията на пазара на електроенергия. Първа точка в приетия дневен ред са промените в Закона за Черноморското крайбрежие, предава БНР.

Целта им е да се улесни достъпа на хора с увреждания до морския плаж. В програмата е заложено още приемане на актуализираната Пътна карта за климатична неутралност и мерки за улесняването на достъпа на хора с увреждания до морския плаж.

Предложението за предсрочно освобождаване на председателя на НС Росен Желязков е внесено с подписите на депутатите от ПП – ДБ и БСП. В мотивите са посочени четири основания. На първо място, нарушената процедура при прекратяване на мандата на управителя на Здравната каса Станимир Михайлов въпреки заявлението, че той е оттеглил вече подадената оставка от поста. Сред другите причини са системни злоупотреби с правото на председателя да предлага точки в дневния ред, нарушения при провеждане на блиц контрола и недопускането вчера на минута мълчание по повод 109-ата годишнина от Арменския геноцид. За отстраняване на председателя е необходимо обикновено мнозинство.

Първа точка в приетия дневен ред са промените в Закона за Черноморското крайбрежие. Целта им е да се улесни достъпа на хора с увреждания до морския плаж. Министрите на регионалното развитие и на труда и социалната политика ще определят с решение кои ще са достъпните плажове  и с наредба ще определят техническите изисквания в зависимост от релефните характеристики и хидрологичните особености на прилежащата акватория и това ще залегне като едно от изискванията в договорите с концесионерите.

Депутатите ще обсъдят на второ четене и предложенията за отлагане с година на либерализацията на електроенергийния пазар. Така излизането на свободния пазар ще се случи на 1 юли 2025-та, вместо още от тази година. Целта е дотогава държавата да подготви механизма за компенсации и да се попълни Фонда за енергийна сигурност. Трите предложения, идващи от БСП, ГЕРБ СДС и ИТН, са обединение за второ четене в общ законопроект.

В проекта на решение за приемане на Пътна карта за климатична неутралност е записано, че целта е такава да бъде постигната до 2050 г. чрез дълбока трансформация на националния енергиен микс към източници с ниски въглеродни емисии.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here