Президентът на Китай отбеляза, че китайско-сръбското приятелство, подпечатано с кръв, ще остане в общата памет на двата народа
„Китай ще запомни въздушната атака на НАТО срещу китайското посолство в Белград през 1999 г.“ Това заяви преди посещението си в Сърбия китайският президент Си Дзинпин в статия за „Политика“, озаглавена „Нека светлината на нашето желязно приятелство блести по пътя на сътрудничеството между Китай и Сърбия“..
„Преди двадесет и пет години НАТО бомбардира китайското посолство в Югославия, убивайки трима китайски журналисти – Шао Юнхуан, Сю Синху и съпругата му Джу Ин“, каза той. „Ние никога не трябва да забравяме това мир, но ние никога няма да позволим такава трагична история да се повтори.“
Той добави, че китайско-сръбското приятелство, подпечатано с кръв, ще остане в общата памет на китайския и сръбския народ.
„Президентът Вучич и аз изградихме добри работни отношения чрез нашите срещи, телефонни разговори и размяна на писма. Двете страни поддържат тясно сътрудничество на всички нива и във всички области. И двете страни напълно разбират и уважават избора на собствения си народ за пътя на развитие, отстояват принципа на справедливостта и коректността, твърдо подкрепят взаимно основните си интереси от най-голямо значение за нас. Поддържахме тясна и гладка координация и сътрудничество в двустранни и многостранни области. Всестранното стратегическо партньорство на двете страни непрекъснато се задълбочава с осезаеми резултати“, пише китайският президент в статията си за сръбския „Политика“.
„Поглеждайки назад към пътя, който нашите две страни изминаха заедно, ние все още очакваме с нетърпение обещаващото бъдеще, към което се стремим заедно. Стоейки на нова историческа отправна точка, ние сме готови да изградим общност на Китай и Сърбия с общо бъдеще в нова ера заедно с нашите сръбски приятели“, пише в заключение той.
Си Дзинпин е на държавно посещение в Сърбия на 7-8 май. Китайското външно министерство припомни, че това посещение в Сърбия ще бъде първото от осем години и ще бъде „важен крайъгълен камък в подобряването и обновяването на китайско-сръбските отношения“.
Президентите на Китай и Сърбия ще обсъждат международната и регионална ситуация, подобряване на нивото на китайско-сръбските отношения, както и да набележат курс за развитие на двустранните връзки.
Сърбия се гордее със своето стоманено партньорство с Китай, изтъкна вчера президентът на Република Сърбия Александър Вучич на среща с посланика на Китайската народна република Ли Минг. Вучич подчерта, че за всички сърби е чест пристигането на Си в Сърбия.
На 7 май 1999 г. самолети на НАТО, по време на военна операция срещу Югославия, атакуват сградата на китайското посолство в Белград. В резултат на това загинаха 3 души, а 21 бяха ранени.