Путин нарече посещението си в Китай знаково. Си: Китай и Русия ще задълбочат политическото взаимно доверие

0
65

 

Китай и Русия възнамеряват да задълбочат политическото взаимно доверие и ще се придържат към духа на необвързаност с блокове, подчерта Си

 

Руският президент Владимир Путин определи първото му чуждестранно посещение след преизбирането му за нов мандат е в Китай като знаково.

„Високото ниво и специалният характер на руско-китайските отношения се потвърждават ясно от факта, че президентът Си Цзинпин направи държавно посещение в Русия малко след преизбирането му за глава на КНР през март миналата година. Логично е, първата си официална визита като президент на Русия да направя специално в Китай“, каза Путин пред репортери след проведените руско-китайските преговори.

„Разбира се, тук има известна символика, но не само“, отбеляза той. Президентът на Руската федерация отбеляза, че тези събития са изпълнени със специфично съдържание и са много полезни, тъй като помагат на представителите на двете страни да сверяват бележките и да вървят напред.

Задълбочаване на политическото взаимно доверие

Китай и Русия възнамеряват да задълбочат политическото взаимно доверие и ще се придържат към духа на необвързаност с блокове. Това заяви китайският президент Си Цзинпин на среща с журналисти заедно с руския президент Владимир Путин в Пекин.

„Двете страни, в духа на неприсъединяване към блокове, неконфронтация и ненасочване към трети страни, последователно ще укрепват политическото взаимно доверие, ще уважават избрания от тях път на развитие и ще се подкрепят твърдо по пътя към общ просперитет и възраждане“, каза китайският лидер, добавяйки, че страните ще се придържат към печелившите принципи, за да „формират нова архитектура на взаимноизгодно сътрудничество“.

Според президента на Китайската народна република, от навлизането на руско-китайските отношения в нова ера тяхното ниво непрекъснато се повишава, съдържанието на сътрудничеството се обогатява, а идеята за приятелство се корени в умовете на хората от векове. В същото време, по време на цялото развитие на тези отношения, посочи Си Цзинпин, Русия и Китай успяха да преодолеят всички трудности и да станат още по-силни.

Двустранното икономическо сътрудничество

„Китай отбелязва очевиден напредък в производството на автомобили и Руската федерация ще развива сътрудничество с Китай в тази област“, заяви Владимир Путин.

„Приветстваме сътрудничеството в областта на автомобилното производство, където китайските приятели постигат ясни, напълно очевидни успехи и имат предимства в честната, конкурентна борба“, подчерта руският президент.

Путин заяви, че приветства активното разширяване на присъствието на китайските автомобилни производители и производители на домакински уреди на руския пазар. Той също така отбеляза негативното въздействие на незаконните санкции в международната търговия, поради наличието на които Русия особено цени сътрудничеството с Китай.

По думите на президента на Руската федерация, Москва и Пекин също така реализират големи съвместни проекти в цветната металургия, химическата и целулозната промишленост, биотехнологиите, фармацевтиката, изследването на космоса и много други високотехнологични отрасли.

Путин добави, че страните също така развиват международни транспортни и логистични коридори, за които се използва потенциалът на Транссибирската и Байкалско-Амурската железници и Северния морски път. По думите му обемът на идващия товарен и пътнически трафик расте от година на година. И за да ги направят по-ефективни, Руската федерация и Китайската народна република работят съвместно за увеличаване на пропускателната способност на граничните пунктове и разширяване на граничната инфраструктура, отбеляза Путин.

Културно и хуманитарно сътрудничество

„Русия и Китай най-енергично развиват културно и хуманитарно сътрудничество. Както вече споменахме, 2024-2025 г. са обявени за кръстосани години на културата в нашите страни“, каза Путин пред репортери след руско-китайските преговори.

Руският президент отбеляза, че обширната програма включва много разнообразни културни събития, които ще се проведат в 38 града на Русия и 51 града на Китай, включително фестивали и панаири, театрални обиколки и представления на лед, музейни изложби, филмови прожекции и много други.

През февруари в Москва с подкрепата на кметството на града за първи път официално беше отбелязана Новата година по китайския календар. „Неговите колоритни събития се проведоха в голям мащаб и се радваха на стотици хиляди граждани“, подчерта президентът на Руската федерация.

BIG5, по информации на ТАСС

Още по темата:

Путин пристигна в Китай, за да задълбочи стратегическото партньорство със Си

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here