В Европа дори болшинството крайнодесни избиратели са за оставане в ЕС и Еврозоната
Едва 13% от избирателите в страните членки на ЕС искат техните държави да напуснат блока. Малцинство са дори избирателите на крайнодесните партии, които заявяват такова желание.
Tова показва проучване, реализирано от Фондацията за политическа иновация, френски мозъчен тръст, и от института „Ипсос“ (Ipsos), в 27 страни членки на ЕС, цитирано от БТА.
България е на първо място сред страните, в които процентът на избирателите, желаещи излизане от ЕС, е най-голям. 22% от българите, участвали в допитването, са изявили такова желание. Следват: Чехия (20%), Австрия (19%) и Франция (18%).
В Португалия подобно нещо искат едва 3%, а в Литва – 5%.
От страните, които са приели еврото, едва 8% искат да се върнат към националната валута. Този процент е най-висок в Хърватия (14%), последната страна, приела общата валута, и най-слаб в Португалия (3%). Във Франция той е 10%.
Избирателите на крайнодесните партии също до голяма степен подкрепят оставането в ЕС. 66% от хората, които имат намерение да гласуват за партия, член на групата „Идентичност и демокрация“ в Европарламента, към която принадлежи „Национален фронт“ от Франция. Този процент е още по-висок (80%) при избирателите, които имат намерение да гласуват за партия, членуваща в „Европейски консерватори и реформисти“, в която членува и политическата формация на италианския премиер Джорджа Мелони.
Същото е в сила и за оставане в еврозоната, което се подкрепя от 78% от избирателите на групата „Идентичност и демокрация“ и от 90% от избирателите на групата „Европейски консерватори и реформисти“.
„Популистките избиратели масово гледат благосклонно на еврото, което кара популистките лидери да приемат общата европейска валута, защото в противен случай има риск да изгубят свои избиратели“, казват авторите на изследването.
Само 21% от европейците смятат, че Великобритания се справя добре извън ЕС и 77% от тях гледат положително на идеята за връщане на британците в ЕС.