Западните страни обсъждат на официално ниво дали Украйна може да получи право да атакува руска територия с американско и европейско оръжие. Ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел след заседание на Съвета на Министерството на отбраната на Европейския съюз призна, че само „една или две“ страни открито подкрепят това решение, но няма общо единство по този въпрос. Кой и как се изказва за това решение – в материала на RTVI.
Какво казват в Европа
Франция одобрява ударите на Киев със западно оръжие по руски военни цели, но също така не подкрепя обстрела на гражданска инфраструктура. Тази гледна точка изрази френският президент Еманюел Макрон на 28 май на пресконференция след среща с германския канцлер Олаф Шолц.
„Смятаме, че трябва да им позволим да неутрализират военните обекти, от които се изстрелват ракети, и най-вече военните обекти, от които се извършват атаки срещу Украйна. Но те не трябва да имат право да удрят други цели в Русия, очевидно цивилни цели или други военни цели“, каза френският лидер.
Според него подобно решение не провокира ескалация на конфликта, а само позволява на Украйна да защити по-добре територията си и да отговори на руските атаки.
Освен това Макрон отбеляза, че предишния ден украинското ръководство направи „прибързано“ изявление за пристигането на френски инструктори в зоната на конфликта за обучение на украинската армия. Според него решението на Франция да изпрати свои военни в Украйна ще бъде обявено след среща с украинския лидер Владимир Зеленски следващата седмица.
Италианските висши служители изразиха различна гледна точка. По-специално италианският премиер Джорджия Мелони призова страните от ЕС да бъдат много внимателни след изявленията на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. А вицепремиерът на Италия, един от лидерите на дясната партия Северна лига, Матео Салвини, каза, че „не може да става дума за премахване на забраната на Киев да нанася удари по военни цели в Русия“, особено след като „Италия е не воюва с никого.“
„Този господин (Йенс Столтенберг – бел. ред.) е опасен. Говоренето за трета световна война, за западни оръжия, европейски и италиански, които трябва да поразяват цели в Русия, ми изглежда опасно, така че спрете го, който може“, каза Салвини по време на реч в Неапол.
Какво казва шефът на европейската дипломация Жозеп Борел?
На 28 май в Брюксел се проведе заседание на Съвета на Министерството на отбраната на Европейския съюз. На дневен ред беше възможността да се позволи на Украйна да нанася удари по цели в Русия със западни оръжия.
След срещата ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел проведе брифинг, по време на който призна , че няма единство по този въпрос и само „една или две страни“ подкрепят ударите на Украйна със западно оръжие на руска територия.
„Някои страни членки на ЕС бяха против, но промениха мнението си и решиха да премахнат ограниченията върху доставките на оръжия за Украйна. Това е тяхната воля. Никой не може да принуди държава от ЕС да премахне това ограничение“, каза Борел.
В същото време, според него, ударите на въоръжените сили на Украйна със западно оръжие по руска територия са „абсолютно законни от гледна точка на международното право“, ако са „нанесени пропорционално“.
Освен това страните от ЕС също не могат да постигнат консенсус по въпроса за обучението на войници от украинската армия от западни военни на украинска територия, каза ръководителят на европейската дипломация.
Според Борел мисията за военна помощ на ЕС вече е подготвила и обучила около 50 хиляди украински войници. Всички тези обучения обаче се провеждат на територията на европейски държави. Европейският дипломат смята, че изпращането на военни инструктори от ЕС в Украйна има съвсем друго значение.
„Трябва да адаптираме нашите способности за военно обучение към нуждите на Украйна“, каза той.
Представителят на ЕС поясни още, че въпросът за военната подкрепа на Украйна за обединение е приоритет.
Какво казва генералният секретар на НАТО?
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в интервю за The Economist на 24 май призова страните от алианса да позволят на Украйна да използва доставените им оръжия за удари по военни цели на руска територия.
Следобед на 28 май, преди среща в Брюксел, той отбеляза, че Украйна „има право да се защитава“, както и да нанася удари по руски цели при самозащита. Той уточни, че става дума за „военни цели на руска територия“.
Според Столтенберг всяка страна членка на НАТО трябва да реши дали е готова да премахне ограниченията срещу Киев и да му позволи да използва западни оръжия.
„Някои държави не наложиха никакви ограничения, други го направиха. Силно вярвам, че тези държави, които решат да премахнат ограниченията, не правят НАТО част от конфликта“, каза генералният секретар на НАТО.
Той каза още, че алиансът не възнамерява да изпраща свои войски в зоната на военни действия, защото не иска да стане част от конфликта.
„Нямаме намерение да ставаме част от конфликта, да изпращаме наши сили или да участваме във военни действия по какъвто и да е начин. Но ние имаме право да помогнем на Украйна да се защити… Когато прехвърляме оръжия на Украйна, това вече не са нашите оръжия, а оръжията на Украйна“, каза Столтенберг.
Мнението на САЩ
Въпреки изявленията на генералния секретар на НАТО, Вашингтон се противопоставя на използването на американски оръжия от Киев за нанасяне на удари по руска територия. Говорителят на Държавния департамент Матю Милър отбеляза по време на брифинг , че позицията на САЩ по този въпрос не се е променила.
„Що се отнася до нашата политика, тя е, че ние продължаваме да не насърчаваме или позволяваме удари извън украинските граници“, каза Милър.
В същото време, според него, Украйна „няма по-добра подкрепа от тази на САЩ“.
В същото време държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, след посещение в Киев, започна да призовава Белия дом да облекчи забраната за използване на американско оръжие за удари по Русия. Това съобщи New York Times на 23 май. Според изданието позицията на Блинкен се е променила поради настъплението на руската армия в района на Харков.
Реакцията на Русия
Руският президент Владимир Путин знае какъв може да бъде отговорът на руската страна на атаките на въоръжените сили на Украйна със западно оръжие, отбеляза прессекретарят на президента Дмитрий Песков, коментирайки изявленията на генералния секретар на НАТО.
Самият Владимир Путин, по време на пресконференция на 28 май след посещението си в Узбекистан, отбеляза, че като министър-председател на Норвегия Столтенберг „не е страдал от деменция“ и с него е било възможно да се разрешат „трудни въпроси относно Баренцово море и други и като цяло се споразумеят “
„Когато той беше министър-председател на Норвегия, ние общувахме с него и решавахме трудни въпроси по отношение на Баренцово море и други и като цяло успяхме да постигнем споразумение. Сигурен съм, че тогава той не е страдал от никаква деменция“, каза Путин, коментирайки думите на Столтенберг.
Според руския президент „представителите на страните от НАТО, особено в Европа, особено в малките страни“ трябва „като цяло да са наясно с какво си играят“. Ако украинските въоръжени сили започнат да използват западни далекобойни оръжия за удари по руска територия, Москва ще преразгледа границите на санитарната зона, предупреди Путин.
Официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова от своя страна отговори на изявлението на Борел за „законността на пропорционалните удари“ на Украйна на руска територия.
„Каква е пропорцията: един барел на десетки хиляди убити украинци за цъфтежа на „красива градина“?“ — написа дипломатът в канала си в Telegram.
превод и редакция: BIG5
Свързана тема:
Борел: Всяка страна от ЕС сама ще преценява дали нейно оръжие да се ползва по цели в Русия
Путин призова да се разгледа въпроса за легитимността на Зеленски