Според руския външен министър икономистът и политолог Джефри Сакс, давайки интервю на Тъкър Карлсън, отново припомни историческата грешка, че блокът на НАТО не беше разпуснат
Много анализатори смятат, че след разпадането на СССР и края на Варшавския договор блокът НАТО трябваше да бъде разпуснат. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров на среща с ръководителите на чуждестранни дипломатически мисии по темата за разрешаването на конфликта в Украйна, предава ТАСС.
„Днес много историци, отговорни политолози, експерти на Запад, на първо място говорят това, за което техните колеги говорят през последните години, дори десетилетия, а именно: когато се разпадна Варшавският договор, когато се отвори Съветският съюз за обединение с Европа, Съединените щати и със Запада като цяло на базата на равенство, на основата на взаимна изгода, взаимно уважение, никой не започна да разпуска НАТО и като цяло нямаше намерение за разпускане на НАТО и мнозина смятат това за грешка“, каза министърът.
Лавров отбеляза, че „точно вчера известният американски икономист и политолог Джефри Сакс, давайки интервю на Тъкър Карлсън, отново припомни тази историческа грешка“.
САЩ използват НАТО, за да държат Европа в подчинено положение, заяви руският външен министър.
„Сега можем да кажем с увереност, че причината за това решение [за запазване на НАТО] беше неизкоренимото желание на Съединените щати да запазят НАТО като инструмент за контрол над Европа, включително Германия, където все още има десетки американски военни бази германците ще се подчиняват на заповеди от Вашингтон“, каза той.
Според Лавров това също се прави, за да „мълчат германците, когато САЩ взривят магистрални тръбопроводи, наречени „Северни потоци“, за да елиминират конкурент на европейския енергиен пазар.“ И те бяха готови да платят един и половина, два пъти толкова за американския втечнен природен газ, колкото платиха за доставката на руски газ по газопровода. НАТО е необходима именно за да се държи Европа в подчинено положение спрямо САЩ“, каза министърът.
Съединените щати може да се обърнат към редица други страни от Азиатско-тихоокеанския регион, за да разположат своите ракети със среден и по-малък обсег на тяхна територия, коментира още Лавров на среща с ръководителите на чуждестранни дипломатически мисии по темата за разрешаването на конфликта в Украйна.
„Първоначално американците се оттеглиха от този договор (Договор за INF – бел. ТАСС), за да разработят нови пространства, включително Филипините, и съм сигурен, че други страни в Азиатско-Тихоокеанския регион ще получат искания за предоставяне на гостоприемна територия за подобни видове оръжия“, отбеляза министърът.
ТАСС уточнява, че Съединените щати спряха изпълнението на задълженията си по Договора за РСМД на 2 февруари 2019 г. въз основа на предполагаемо нарушение на споразумението от Русия. Вашингтон за първи път обяви това през юли 2014 г. Според администрацията на САЩ Руската федерация е нарушила договора, като е създала ракетата 9M729. Москва отхвърли тези обвинения, представяйки редица контрапретенции, засягащи например елементи от американската система за противоракетна отбрана в Европа.
През септември 2019 г. стана известно, че руският президент Владимир Путин е изпратил предложение до лидерите на няколко страни, включително членове на НАТО, за въвеждане на мораториум върху разполагането на INF в Европа и други региони. Впоследствие САЩ всъщност отхвърлиха тази инициатива.
превод и редакция: BIG5