Без Байдън и Си: Какво да очакваме от „срещата на върха за мира“ в Швейцария

1
49

 

В Швейцария започва конференция за Украйна – какво се знае за нея

 

„Малко вероятно е да сте чували за швейцарския курорт Бюргенщок преди, освен ако не сте милионери“, пише швейцарският портал The Local. Сега това живописно място в планината с изглед към езерото Люцерн попадна в заглавията на световните медии – на 15 и 16 юни ще бъде домакин на международна конференция за мира в Украйна. Наричат ​​я още „срещата на върха на Владимир Зеленски“, който излезе с подобна инициатива през 2023 г. Кои от световните лидери ще дойдат в Швейцария и кои няма да видим тук, какво е на дневен ред, как ще обсъждат военния конфликт без участието на Русия и какво мислят за него в Москва.

Как Бюргенщок се подготви за срещата на върха

Според швейцарските медии Бюргенщок в кантона Нидвалден „за първи път е отворен за богата публика през 19 век“. Елитният курорт е разположен на едноименната планина, на 600 метра над езерото Люцерн. Одри Хепбърн (която се омъжи за първия си съпруг, актьора Мел Ферер, тук през 1954 г.), Чарли Чаплин, София Лорен и Шон Конъри са посетили тук. „Няма обаче доказателства, че последният е изпълнявал каскади в стил Джеймс Бонд над скалата тук“, пише The Local.

Днес Бюргенщок разполага с 30 сгради, включително четири хотела с 348 стаи и апартаменти. Цените на превъзходните стаи тук започват от 1100 швейцарски франка на вечер (приблизително 1200 долара). „Въпреки че най-вероятно правителството на Швейцария ще плати всички разходи на участниците в конференцията“, предполага изданието.

Уебсайтът на швейцарското Федерално министерство на външните работи (МВнР) посочва, че бюджетният лимит за „мирната среща на върха“ е „определен на 10-15 милиона швейцарски франка, от които приблизително две трети са разпределени за мерки за сигурност“. А точните разходи ще бъдат обявени след срещата на върха.

Според уебсайта на един хотел, гостите могат да стигнат до тук с лодка и кабинков лифт, с кола и обществен транспорт или дори с частен самолет. Не само полицията, но и 4000 военни, определени от Федералния съвет, ще защитават световни лидери и дипломати. Швейцарските военновъздушни сили интензивно патрулират в централната част на Швейцария – там използването на въздушното пространство беше временно ограничено от осем сутринта на 13 юни до осем вечерта на 17 юни, когато всички гости определено ще напуснат.

Кои световни лидери ще летят до Швейцария

Колко участници ще може да събере Владимир Зеленски и на какво ниво – това беше една от основните интриги на „срещата на върха на мира“. Нямаше съмнение, че ще получи безусловна подкрепа от САЩ и Европа. Но довеждането на представители на Глобалния юг в Бюргенщок беше по-трудна задача, като се има предвид предварителното скептично отношение на Москва към тази конференция.

Подготовката за него се обсъждаше няколко месеца. Очакваше се това да бъде мащабно събитие, на което да присъстват представители на държави от цял ​​свят. Първоначално швейцарската страна изпрати около 160 покани, но няколко дни преди мирната конференция приблизително 90 държави и международни организации потвърдиха присъствието си. Министерството на външните работи на алпийската република съобщи, че половината от делегациите ще бъдат от Европа, а другата половина от останалия свят. В същото време те планираха да публикуват окончателния списък на участниците „малко преди началото на срещата на върха“.

16 президенти са потвърдили присъствието си на срещата, включително самият украински лидер Владимир Зеленски и президентът на Швейцария Виола Амхерд, както и ръководители на 20 правителства. В списъка бяха канцлерът на Германия Олаф Шолц, премиерът на Италия Джорджия Мелони, премиерът на Япония Фумио Кишида, премиерът на Канада Джъстин Трюдо, президентът на Франция Еманюел Макрон, президентът на Грузия Саломе Зурабишвили, както и президентите на Молдова и Полша Мая Санду и Анджей Дуда.

На конференцията ще присъства и един от малкото останали „приятели на Москва“ в Европа – Унгария. Вярно е, че не премиерът Виктор Орбан ще пътува от Будапеща, а външният министър Петер Сиярто.

Първоначално беше съобщено, че аржентинският президент Хавиер Майли няма да присъства на срещата , но след това Casa Rosada (неговата резиденция) обяви, че аржентинският лидер все пак ще отлети за Швейцария в първия ден на конференцията и ще отлети веднага след преговорите със Зеленски .

На събитието ще присъстват още председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, генералният секретар на Съвета на Европа Мария Пейчинович-Бурич и представители на ОССЕ. Ще има и делегация на ООН, но без генералния секретар Антониу Гутериш. Участие потвърди и Константинополският патриарх Вартоломей I . Покана е изпратена и до папа Франциск, но няма официално потвърждение от Ватикана, че 87-годишният понтиф ще стигне до швейцарските планини.

Без Байдън, но с Харис: кой друг ще отиде на „срещата на върха на мира“

Съединените щати ще бъдат представени на срещата на върха в Швейцария от вицепрезидента Камала Харис, а президентският съветник по националната сигурност Джейк Съливан също ще бъде част от делегацията. Но американският лидер Джо Байдън няма да бъде видян на срещата – понастоящем той трябва да събере средства за кампанията си в Калифорния, съобщи Bloomberg.

Въпреки факта, че в навечерието на конференцията Байдън беше географски в Европа два пъти: на 5 юни той пристигна като част от голяма предизборна обиколка във Франция, където прекара пет дни и участва в тържествата по случай 80-годишнината от десанта на съюзниците в Нормандия. След това ръководителят на Белия дом успя да отлети у дома, за да види сина си Хънтър, след което се върна в Италия за срещата на върха на Г-7, която се проведе на 13-15 юни. Именно там, в кулоарите на G7, Байдън и Зеленски подписаха споразумение за сигурност. Те обаче не отидоха заедно до Швейцария.

Преди това президентът на Украйна не скри разочарованието си от решението на Байдън да не отиде на „срещата на върха за мир“. Зеленски го нарече „не най-силното решение на Съединените щати“.

„Вярвам, че Байдън се нуждае от „среща на върха за мир“ и други лидери, които гледат отговора на САЩ. Неговото отсъствие ще бъде аплодирано от Путин“, оплака се украинският лидер на съвместна пресконференция с белгийския премиер Александър Де Кро в края на май.

Между другото, доскоро не беше ясно дали Де Кро също ще участва в срещата. Факт е, че в страната, едновременно с европейските избори, на 9 юни се проведе и гласуването за национален парламент. Резултатите от него бяха толкова опустошителни за управляващата партия, че правителството, ръководено от Де Кро, подаде оставка.

Партньорите на Русия от БРИКС – Бразилия, Индия и Южна Африка – изпращат свои представители в Бюргенщок, но не се знае на какво ниво. Съответните служители ще отидат от Нова Зеландия и Австралия – съответно министърът на полицията и изправителните служби Марк Мичъл и министърът на обществените услуги и застраховането на Националната система за осигуряване за инвалидност Бил Шортен.

Секретарят на Съвета за сигурност на Армения Армен Григорян и външният министър на Турция Хакан Фидан ще заминат за Швейцария.

Към 14 юни 32 европейски страни са потвърдили публично участие, включително членки на ЕС, Турция, Грузия, Молдова, Армения и самата Украйна. Северна Америка ще бъде представена и от двете страни – САЩ и Канада, а от региона на Латинска Америка със сигурност ще дойдат делегации от четири страни – Аржентина, Бразилия, Колумбия и Чили. Африка, съдейки по официалните изявления, засега е представена само от Кот д’Ивоар, Кабо Верде, Малави и Южна Африка.

Най-разнообразно се оказва участието на Азия и Океания. Общо ще има поне 9 делегации от тези региони – Австралия, Източен Тимор, Индия, Нова Зеландия, Сингапур, Тайланд, Филипините, Южна Корея и Япония.

Кой няма да присъства на конференцията

Един от най-ярките отсъстващи беше Русия. Москва от самото начало заяви, че няма намерение да участва, дори и да бъде официално поканена. По-специално за това говори официалният представител на Министерството на външните работи Мария Захарова. Швейцарските власти изразиха желание да видят руската делегация, но в крайна сметка решиха да не отправят покана. Както твърди порталът Swissinfo.ch, позовавайки се на свои източници в парламента, това е направено с цел „да се избегне допълнително дразнене на Русия“.

В същото време от Берн дадоха да се разбере, че все още разчитат Москва да се присъедини към мирните преговори в бъдеще (макар че не е ясно на какво ниво).

„Целта на срещата на върха в Швейцария е да започне мирният процес. Швейцария е убедена, че Русия трябва да участва в този процес, докато той напредва. Мирен процес без Русия е немислим“, се казва в швейцарския дипломатически сайт.

Беларус, която се смята за най-близкия съюзник на Русия, също не получи покана.

Дали Китай ще изпрати делегация в Швейцария беше един от най-обсъжданите въпроси. Доскоро Пекин, който преди това беше обявил собствен мирен план, не бързаше с отговора.

В края на май КНР обясни, че е за такава конференция, на която ще бъдат изпълнени три основни условия: присъствие на Украйна и Русия, равноправно участие на страните и справедливо разглеждане на всички мирни планове. В дипломатически превод този отговор означаваше „не“.

В същото време организаторите на „срещата на върха на мира“ дадоха да се разбере, че все още виждат Пекин като съюзник: „В изявлението си китайското министерство на външните работи заяви, че отдава голямо значение на организирането от Швейцария на първата мирна среща на върха в Украйна. Швейцария и Китай споделят мнението, че срещата на върха в Бюргенщок трябва да гарантира, че всички мирни планове се обсъждат справедливо, че страните от глобалния юг трябва да участват и че Русия също трябва да бъде включена в мирния процес.

Освен Китай още няколко държави отказаха да изпратят свои делегации: Пакистан, Никарагуа, Камбоджа и Боливия.

Ден преди конференцията не се знаеше нищо за участието на Сърбия в конференцията, както и на централноазиатските републики и Азербайджан. От казахстанското външно министерство казаха, че не изключват пътуване до срещата на върха, но нищо не е определено.

Някои лидери искаха да отидат, но не успяха. Например словашкият премиер Роберт Фицо говори за желанието си да участва в срещата на върха, но това беше още преди да бъде убит през май. Самият Фико заяви, че ще се върне към задълженията си „в края на юни-юли“. Инцидентът попречи и на плановете на президента на Малави Лазарус Чаквера, който заминаваше за Швейцария. Но на 10 юни самолетът на вицепрезидента на страната Саулос Чилима изчезна от радарите, а на следващия ден стана известно, че той е загинал при самолетна катастрофа. На този фон президентската канцелария обяви, че посещенията на Чаквера в Швейцария, както и на Бахамите, са отменени.

Най-малко в Бюргенщок няма да присъстват президентът на САЩ Джо Байдън, бразилският лидер Луис Инасио Лула да Силва, турският президент Реджеп Тайип Ердоган, индийският премиер Нарендра Моди, саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман и президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса (който има собствена мирна инициатива), както и генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.

Без изтегляне на войските и границите през 1991 г.: какво е на дневен ред

В центъра на дневния ред на срещата е „формулата на мира“ на Владимир Зеленски. Вярно е, че швейцарският външен министър Игнацио Касис предупреди по време на подготовката за конференцията, че „формулата за мир“ на Владимир Зеленски все пак ще трябва да бъде „коригирана в бъдеще, така че да стане по-работеща опция за Русия“.

Самият Зеленски каза, че на конференцията ще бъдат обсъдени не всички 10 точки от неговия план, а три от тях. Това е продоволствената сигурност (очевидно цените на зърното и износа му на световните пазари), ядрената сигурност (говорим преди всичко за ситуацията около Запорожката атомна електроцентрала), връщането на военнопленници и разселени лица (вкл. деца).

Целта на срещата на върха, както обясняват швейцарците, е да се създаде платформа за диалог за това как да се постигне мир; помогнете да намерите възможни рамки за това; съвместно определяне на пътна карта за включване на двете страни в бъдещия мирен процес.

Очевидно се очаква декларация в края на мирната среща на върха. Организаторите обаче говорят за това предпазливо и сдържано.

„Швейцария ръководи и координира текущите подготовки за евентуална окончателна декларация“, се казва в уебсайта на външното министерство на републиката.

Според Frankfurter Rundschau в проектодекларацията не се казва нищо за връщане към границите от 1991 г. и изтегляне на руските войски .

Какво каза Владимир Путин

В навечерието на началото на швейцарската среща на върха руският президент Владимир Путин на среща с ръководството на външното министерство я нарече „пореден трик за отвличане на вниманието на всички, обръщане на причината и следствието от украинската криза и настройване на дискусията по грешен път.“

В същото време Путин изрази своите условия за започване на преговори с Украйна. Според него „украинските войски трябва да бъдат напълно изтеглени от Донецката, Луганската народни републики, Херсонската и Запорожката област – именно от цялата територия на тези области в техните административни граници, съществували към момента на влизането им в Украйна.”

„Веднага щом Киев заяви, че е готов за такова решение и започне реално изтегляне на войските от тези региони, а също така официално уведоми за отказа от плановете си за присъединяване към НАТО, нашата страна незабавно, точно в този момент, ще издаде заповед ще последва прекратяване на огъня и започване на преговори“, каза руският лидер. По този начин Москва прави „поредното предложение за реален мир“ на Киев.

Става въпрос „не за замразяване на конфликта, а за окончателното му приключване“, поясни той.

„Ако в Киев и западните столици също го отказват, както преди, то в крайна сметка това е тяхна работа, тяхна политическа и морална отговорност за продължаването на кръвопролитието. Очевидно реалностите на място, на линията на военно съприкосновение, ще продължат да се променят не в полза на киевския режим, условията за започване на преговори ще бъдат други“, заключи Путин.

източник: RTVI; превод и редакция: BIG5

Свързани теми:

Анализатор: Конференцията в Швейцария за Украйна е провал след речта на Путин

Главчев ще участва в срещата на върха за мир в Украйна

Путин постави четири условия за преговори с Киев

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here