Урсула фон дер Лайен: Замразяването на конфликта в Украйна е рецепта за нова война

0
43

 

Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис отхвърли условията на руския президент Владимир Путин за мирни преговори с Украйна и ги нарече абсурдни

 

Замразяването на конфликта в Украйна не е отговор, а рецепта за бъдещи войни на агресия, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата на върха за Украйна в швейцарския курорт Бюргенщок, предаде БТА, позовавайки се на Ройтерс.

„Замразяването на конфликта днес, когато чужди войски окупират украинска земя, не е отговор. Това е рецепта за бъдещи войни на агресия“, каза тя в речта си.

„Вместо това трябва да подкрепим всеобхватен, справедлив и устойчив мир за Украйна. Такъв, който възстановява суверенитета на Украйна и нейната териториална цялост“, добави Фон дер Лайен.

Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис от своя страна също отхвърли условията на руския президент Владимир Путин за мирни преговори с Украйна и ги нарече абсурдни, предаде ДПА.

„Трябва да говорим истината. Той не призовава към преговори, а към капитулация“, заяви Харис днес на мирната конференция в Швейцария. „Америка застава на страната на Украйна не от милосърдие, а защото това е в наш стратегически интерес“, добави тя.

Вчера, непосредствено преди срещата на върха, Путин поиска от Украйна да се откаже напълно от териториите на областите Донецк, Луганск, Херсон, Запорожие и черноморския полуостров Крим като условие за прекратяване на военните действия.

Австрийският канцлер Карл Нехамер каза днес, че това, че Западът обсъжда необходимостта от оказване на натиск върху Москва във връзка с Украйна „не е достатъчно“ и трябва страните от глобалния юг също да се включат, предаде ДПА.

„Всички тук сме съгласни, но това не е достатъчно“, заяви австрийският лидер на двудневната среща в курорта „Бюргенщок“ край Люцерн. По думите му за Европейския съюз и Съединените щати въпросът е да намерят повече съюзници, които да засилят натиска върху Москва във войната в Украйна.

„Без части от Азия, Африка и Южна Америка няма да можем да накараме Русия да промени решението си“, каза той. Страни като Индия, Бразилия, Китай и Южна Африка са особено важни тук, добави Нехамер. Фактът, че Индия и Бразилия имаха представители на срещата – макар и не на министерско ниво – е „първият проблясък на надежда“, каза още той.

Украинският президент Володимир Зеленски смята, че конференцията за мир в Украйна ще увеличи натиска върху Москва, но останалите участници във форума не са толкова оптимистични. „Успяхме да дадем шанс на дипломацията“, каза той.

Президентката на Швейцария Виола Амхерд обаче няма толкова високи очаквания, отбелязва ДПА.

„Целите ни са скромни“, каза тя и обясни, че целта на конференцията е да насърчи започването на процес за постигане на траен и справедлив мир.

“Значението на международното право като основа на международния ред е от ключово значение за това. Нападението на Русия нарушава това по най-категоричен начин“, заяви Амхерд.

Още по темата:

Без Байдън и Си: Какво да очакваме от „срещата на върха за мира“ в Швейцария

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here