След близо двучасова среща лидерите на Руската федерация и на Корейската народнодемократична република (КНДР) – Владимир Путин и Ким Чен Ун, подписаха Споразумение за всеобхватно стратегическо партньорство, както и споразумение за сътрудничество в областта на здравеопазването, медицинското образование и наука, както и споразумение за изграждане на пътен мост през река Туманная на границата на две държави. ТАСС представя акценти от ключовите изявления на руския президент Владимир Путин след преговорите в Пхенян
Всеобхватно споразумение за стратегическо партньорство
Споразумението ще позволи да се издигне взаимодействието между двете страни „на ново ниво“ и да не се спира дотук. Документът „поставя мащабни задачи и насоки за задълбочаване на руско-корейските връзки в дългосрочен план“. Това се отнася за политическата, търговско-инвестиционната, културната и хуманитарната сфера, както и за сферата на сигурността.
Договорът предвижда, наред с други неща, „оказване на взаимна помощ в случай на агресия срещу един от участниците“.
В този контекст трябва да се обърне внимание на изявленията на САЩ и други страни от НАТО относно доставката на високоточни оръжейни системи за нанасяне на удари по руска територия: „Това не е само изявление, то вече се случва и всичко това е грубо нарушаване на ограниченията, поети от западните страни в рамките на различни видове международни задължения“.
Развитие на сътрудничеството
Русия „не изключва развитието“ на военно-техническо сътрудничество с Корейската народнодемократична република във връзка с подписаното споразумение.
Страните развиват отношения в областта на образованието: „В момента 130 граждани на КНДР учат в Русия. Ще развиваме това сътрудничество в бъдеще“, подчерта руският президент.
Развиват се взаимодействията в областта на селското стопанство и в културно-хуманитарната сфера. Така „под личното покровителство на другаря Ким Чен-ун, турнето на балетната трупа на Приморската сцена на Мариинския театър в КНДР премина с голям успех“.
Освен това страните вече са установили работа в областта на туризма: „Формират се туристически групи за летния сезон, фокусирани върху почивките в корейските морски курорти“. КНДР организира празник и за децата на загиналите участници в специалната военна операция в корейския детски лагер „Сондовон“: „Ние високо ценим този искрен жест на грижа и приятелство“.
Търговският оборот между страните в абсолютни числа все още е скромен, но се наблюдава добра динамика : „През 2023 г. търговският оборот се увеличи девет пъти, а през първите пет месеца на тази година ръстът беше още 54%.“
Проблеми на международната сигурност
Въпросите за сигурността и международният дневен ред „заемат значително внимание на преговорите“. Русия и Северна Корея „последователно защитават идеята за формиране на по-справедлив и демократичен, многополюсен световен ред“, който трябва да се основава на международното право и културното и цивилизационно разнообразие.
Оценките на Москва и Пхенян за първопричините за ескалацията на военно-политическото напрежение съвпадат: „Това е конфронтационната политика на САЩ за разширяване на военната инфраструктура в субрегиона“. Подобни стъпки подкопават мира и стабилността и представляват заплаха за всички страни от Североизточна Азия.
Москва отхвърля опитите да се обвини Северна Корея за влошаващата се ситуация. Пхенян има право да „вземе разумни мерки“ за укрепване на собствените си отбранителни способности, гарантиране на националната сигурност и защита на суверенитета.
Проведените в Пхенян преговори „ще допринесат за по-нататъшното развитие на приятелството и партньорството между Русия и КНДР, укрепвайки сигурността в целия регион“.
Независима политика
Русия и Северна Корея „провеждат независима външна политика и не приемат езика на шантажа и диктатурата“. Обективната и балансирана позиция на КНДР по темата за украинското уреждане, разбирането на първоначалните причини за кризата е „още едно ясно потвърждение за наистина независимия, независим, суверенен курс“ на корейското ръководство.
Противопоставяне на западните санкции
Москва и Пхенян ще продължат да „противодействат на самата практика на задушаване на санкции като инструмент, който Западът е свикнал да използва, за да запази хегемонията си в политиката, икономиката и други области“.
Руският президент Владимир Путин заяви, че режимът на санкции на Съвета за сигурност на ООН срещу Северна Корея, въведен от Съединените щати, трябва да бъде преразгледан.
Путин подчерта, че пропагандните клишета, възпроизвеждани отново и отново от западняците, вече не са в състояние да прикрият техните агресивни геополитически планове, включително в региона на Североизточна Азия.
Руският лидер отбеляза, че оценките на Москва и Пхенян за първопричините за ескалацията на военно-политическото напрежение съвпадат. „Това е конфронтационна политика на САЩ за разширяване на военната инфраструктура в субрегиона, която е придружена от значително увеличаване на мащаба и интензивността на различни военни учения с участието на Република Корея, Япония и армии, враждебни на КНДР“, – обясни руският президент. Според него подобни стъпки подкопават мира и стабилността и представляват заплаха за сигурността на всички страни от Североизточна Азия.
Коментарите на външния министър Сергей Лавров и говорителя на Кремъл Дмитрий Песков
Русия и Северна Корея са се договорили взаимно да си оказват помощ в случай на агресия срещу една от страните, подчерта руският външен министър Сергей Лавров в коментар за телевизионния канал РЕН.
„В съответствие с член 4 от договора има договореност да си оказваме взаимно помощ в случай на агресия срещу която и да е договаряща страна“, каза Лавров, коментирайки подписването на Договора за всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и КНДР.
„Руският президент Владимир Путин също спомена, че ние обръщаме внимание на това как Западът помпа Украйна с модерни оръжия с голям обсег, включително самолети, способни да носят ядрени оръжия, така че Украйна да може да удари всякакви цели на територията на Руската федерация. В тази връзка той не изключва развитието на военно-техническото сътрудничество“, добави министър Лавров.
Споразумението за всеобхватно стратегическо партньорство между Руската федерация и КНДР потвърждава намерението на двете страни да развиват сътрудничество във всички области, каза прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков пред „Известия“ .
„Това е рамков, концептуален документ, който задава тона на двустранните отношения и, вероятно, е концентрирана демонстрация на политическа воля за развитие на всички вектори на двустранните връзки“, отбеляза той.
Помощникът на руския президент Юрий Ушаков обясни по-рано, че новият документ ще замени Договора за приятелство и взаимопомощ от 1961 г., Договора за приятелство и добросъседство от 2000 г. и декларациите от Москва и Пхенян от 2000 г. и 2001 г. Според Ушаков необходимостта от нов документ се дължи на дълбоката еволюция на геополитическата обстановка в света и региона, както и на качествените промени, настъпили в двустранните отношения между Руската федерация и Северна Корея напоследък.
Представителят на Кремъл отбеляза, че новият документ ще отговаря на всички основни принципи на международното право, няма да има конфронтационен характер и няма да бъде насочен срещу каквито и да било държави, а ще е насочен към осигуряване на по-голяма стабилност в региона на Североизточна Азия.
BIG5, по информации на ТАСС