Време е Байдън да подготви реч за оттеглянето си, пише американският журналист
Неадекватното поведение на президента Джо Байдън продължава от месеци, тъй като той и неговите помощници по външната политика настояват за прекратяване на огъня, което няма да се случи в Газа, като същевременно продължават да доставят оръжия, които правят прекратяването на огъня по-малко вероятно. Има подобен парадокс в Украйна, където Байдън финансира война, която не може да бъде спечелена, и отказва да участва в преговори, които биха могли да сложат край на клането, пише носителят на Пулицър Сиймур Хърш в блога си.
Америка не трябва да има президент, който не знае какво е подписал. Хората на власт трябва да бъдат отговорни за това, което правят, а снощи показаха на Америка и на света, че имаме президент, който очевидно не е в тази позиция, отбелязва американският журналист.
Според него истинският позор не е само на Байдън, но и тези около него, които крият истинското му състояние. „Той е пленник през последните шест месеца. Слушам от месеци за нарастващата изолация на президента от някогашните му приятели в Сената, които установяват, че той не може да отговаря на обажданията им. Друг стар семеен приятел, чиято помощ беше потърсена от Байдън по ключови въпроси от дните му като вицепрезидент, ми каза за тъжно обаждане от президента преди много месеци. Байдън казал, че Белият дом е в хаос и той се нуждае от помощта на своя приятел“.
Според източниците на Хърш, нарастващата изолация на президента по въпросите на външната политика е отчасти дело на Том Донилън, чийто по-малък брат, Майкъл, ключов социолог и съветник в президентската кампания на Байдън през 2020 г. и в настоящите усилия за преизбиране, беше част от екипа, който прекара голяма част от седмицата, информирайки Байдън за снощния дебат. Том Донилън, който е на 69 години, беше съветник по националната сигурност на президента Байдън от 2010 до 2013 г. и се е стремял да оглави ЦРУ. Това не се случва, но остава много близък до Байдън.
За външен човек е невъзможно да разбере защо Белият дом се е съгласи на каквито и да е дебати с Доналд Тръмп преди изборите, предвид състоянието на Бадън, но от администрацията на Белия дом са обяснили на Хърш, че ако Байдън се представи добре, както направи в речта си за състоянието на Съюза през март, въпросът за неговия умствен капацитет няма да се поставя. При лошо представяне пък би дало време на кампанията на Байдън да свърши по-добра подготовка за планирания втори дебат. Имало е и натиск от страна на големите организации за набиране на средства за Демократическата партия.
„Вашингтонски политолог ми каза днес, че Демократическата партия е изправена пред криза на националната сигурност. По думите му, страната поддържа две разрушителни войни (в Украйна и Газа) и се ръководи от президент, който явно не може да се справи със своите отговорности. „Може би е време той да подготви реч за оставка, сравнима с тази, която Линдън Джонсън направи през 1968 г.“, пише Хърш.
„Те са в капан“ – така е описал събеседникът на Хърш тежкото положение на висши служители на Белия дом, които разчитаха Байдън да се справи достатъчно добре в дебата, за да спечели „много необходимата подкрепа“ на дарителите. Основните дарители на Демократическата партия оказват натиск върху кампанията на Байдън да „направи нещо, за да опровергае“ съобщенията, че състоянието на президента се влошава, добавя публицистът.
„Каквото и да се случи, имаме президент – вече напълно разкрит – който просто може да не носи отговорност за това, което прави в предстоящата кампания, да не говорим за действията му в Близкия изток и Украйна.
Какво се случи с 25-ата поправка, която разрешава на вицепрезидента и мнозинството от кабинета да обявят президента за некомпетентен? Какво се случва в Белия дом на Байдън?“, заключава Сиймур Хърш.
BIG5; на челната снимка: Сиймур Хърш и корицата на „Тайм“ след дебата Байдън – Тръмп