Кметът на София Васил Терзиев е взел решение да прекрати процедурата за провеждане на конкурс за възстановяване на Войнишкия паметник в пространството пред НДК и да бъде проведен нов конкурс. Това съобщи снощи Терзиев в профила си във Фейсбук.
Ето какво обяснява по повод решението си столичният кмет:
„Средата, в която живеем, все по-ясно доказва, че единственият начин да изградим отговорна визия за бъдещето, е като проведем откровен разговор за миналото си.
Преди местните избори започнал четвъртият пореден конкурс за възстановяване на Войнишкия паметник в пространството пред НДК. Този паметник е обект на много спорове и е пример за необходимостта да водим осъзната дискусия за историята ни като общество.
Темата за този паметник има и специално, лично значение за мен. Прадядо ми, Илия Иванов, е бил участник и в трите войни – Балканската война, Междусъюзническата война и Първата световна война. Взет е в плен и като военнопленник две години е работил на строежа на шосето между Драма и Кавала. Бил е ранен в бедрото и куршумът не е бил изваден, а излязъл сам когато прадядо ми бил на над 70 години. През тези две години, докато той е бил военнопленник, умират и жена му и детето му.
Такива истории имат хиляди други български семейства. И те не бива да оставят и капка съмнение у когото и да било – паметта на загиналите войници в Балканската война, Междусъюзническата война и Първата световна война трябва и ще бъде почетена. Вярвам, че можем да направим това в съгласие. Без съмнения в легитимността на конкурса, без напрежения между общности. Без да си противостоим, а като се обединим в почитането на паметта на всички жертви, които сме дали като народ.
За това взех решение за прекратяване на настоящата процедура за провеждане на конкурса.
Ще проведем нов конкурс и в него ще включим уважавани урбанисти, архитекти, художници, скулптори, историци, социолози, професионални организации, сдружения на гражданите. Започваме работа с професионалните организации и стартираме още този месец със среща за обществено обсъждане на проведените през годините конкурси и слабостите и грешките, които е наложително да поправим. Благодаря за инициативата за такава среща на Съюза на архитектите в България.
Ще положим усилия възможно най-много творци да се включат с проекти в следващия конкурс. Ще търсим различните гледни точки и ще стъпим на данни и анализи на общественото мнение. Ще направим всичко необходимо целият процес да бъде отворен и публичен, защото ще говорим за история и наследство, за изкуство и многообразие, за това откъде идваме и къде искаме да стигнем като общество.
И преди всичко ще проведем честен, аполитичен разговор – защото и миналото, и бъдещето ни го изискват.“
Недоволство от общинските съветници на ГЕРБ:
В позиция на общинските съветници от ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС), разпространена от пресцентъра на ГЕРБ, се посочва, че Васил Терзиев спира проекта за възстановяване на Мемориала „с абсурдна и обидна аргументация, уронваща името на предците ни“.
Общинските съветници на ГЕРБ-СДС посочват, че възстановяването на мемориала е дълго чакано от наследниците на загиналите за Освобождението и обединението на България. „Поколения българи чакат възстановяването на нашата памет, унищожена от безродните комунисти, наследници, на които днес виждаме в управата на столицата ни. Това е обидно“, се допълва в позицията.
Общинските съветници подчертават, че са силно възмутени от доводите за отказ на кмета на София.
От ГЕРБ припомнят, че процедурата е инициирана от лидера на партията Бойко Борисов и е започнала през 2014 г.
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС завършват позицията си, чрез която категорично се противопоставят на действията на кмета на София Васил Терзиев, с думите: „Ще предприемем всички нужни мерки, за да не позволим червените наследници да затриват паметта ни!“
Припомняме, че в конкурса за възстановяване на мемориала на Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк от Първа пехотна софийска дивизия (пълното име на проекта) участваха пет предложения. Те бяха разгледани от 11-членно жури, съставено от представители на различни организации и институции. Според оценката на журито проектът на студио „Гебуплан“ ЕООД е бил достатъчно близко на заданието, за да покрие минимума от точки.