Украинският президент смята, че Китай играе „сериозна роля“ в разрешаването на войната
Това, което изглежда най-важното за украинския президент Володимир Зеленски, когато руската инвазия навлиза в третото си лято, е политиката на САЩ. Като много от нас, той гледа президентския дебат миналата седмица. Зеленски се отнасяше с уважение към Джо Байдън, въпреки че повече от 70% от американците не смятат, че той става за работата след представянето му на дебата, но той също така знае, че трябва да влезе в една стая с Доналд Тръмп, отбелязва Вloomberg.
„Потенциално съм готов да се срещна с президента Тръмп“, казва Володимир Зеленски в интервю за Вloomberg. На въпрос може ли да си представи Байдън да върши работата си на 81 години, той отговаря засмяно: „О, не знам. Много зависи от здравето, екипа му и ситуацията – Украйна е във война, Америка – не“.
Ако може да се намери път към масата за преговори, Зеленски не очаква Владимир Путин скоро, смятайки, че руският президент е твърде уплашен, за да дойде, въпреки че не изключва покана за бъдеща среща на върха. За да може войната да „приключи справедливо за Украйна и света“, САЩ и Китай, работещи заедно, биха били най-вероятно да успеят, смята той.
Зеленски похвали Илон Мъск за предоставянето на „много полезни“ преносими интернет услуги на Starlink, използвани от украинските сили, и каза, че няма лично недоразумение с магната, който каза, че Русия не може да загуби войната. „Не съм съгласен с неговата реторика, мисля, че той не е съгласен с моята реторика“, каза Зеленски. „Аз водя война, а той е там, в САЩ. Ако иска да знае какво се случва тук, може да ни посети“.
Украйна води преговори за изпращане на природен газ от Азербайджан към Европейския съюз вместо руските доставки, каза Зеленски. Някои европейски държави продължават да получават руски газ по тръбопровод , който пресича Украйна, съгласно споразумение за транзит, което изтича в края на 2024 г. „Ние не искаме да удължим газовия договор с Русия,“ каза той. „Сега се обмислят алтернативни стъпки за това как можем да използваме тръбопровода.“
Зеленски каза, че Китай трябва да играе „сериозна роля“ в разрешаването на войната, тъй като Русия сега е толкова зависима от своя пазар за износ. Той каза, че е съгласен с оценката на финландския президент Александър Стуб, че Китай може да окаже натиск върху Русия да спре да воюва. Зеленски предложи САЩ и Китай, ако загърбят различията, биха могли да действат като съвместни посредници за прекратяване на конфликта.
Украинските сили са по-добре позиционирани по отношение на жива сила, отколкото бяха преди месеци и новото контранастъпление е въпрос на въоръжаване на нейните бригади, каза Зеленски, добавяйки, че около 14 бригади не са оборудвани за бой на фона на закъсненията в доставките на оръжия от САЩ и европейските съюзници. Това би възлизало на между 28 000 и 35 000 войници. „Това е най-голямата трагедия в тази война, че между решението и реалния факт имаме наистина дълго, дълго, дълго чакане“, каза той.
Покана за присъединяване на Украйна към НАТО би била силен знак, че „никой не се страхува“ от Путин, каза Зеленски. Въпреки че призна, че Украйна няма да получи предложение да се присъедини към военния съюз, когато лидерите на НАТО се срещнат във Вашингтон следващата седмица, за да отбележат 75-ата годишнина, той каза, че успешната среща на върха е важна за отбраната на страната му.
Зеленски защити ролята на началника на кабинета си Андрий Йермак, който беше във фокуса на вниманието заради степента на влиянието си в администрацията. Президентът нарече Йермак могъщ мениджър, който изпълнява неговите заповеди, и нарече медийната критика срещу него опит да ме „нападне“ от онези, които са недоволни от ръководството на Зеленски.
Вloomberg отбелязва, че рейтингът на одобрение на Зеленски спада. В началото на войната, когато нацията се сплотява около лидера си, той е бил 90%. След повече от две години – с непрекъснатите прекъсвания на тока, които се превърнаха в ежедневие и не се вижда краят на конфликта, подкрепата е намаляла до 59%, според Киевския международен институт по социология. Руската пропаганда все повече се стреми да използва нарастващото чувство на умора, като повдига въпроси относно легитимността на президента, тъй като военното положение отложи за неопределено време президентските избори, които трябваше да се проведат през май, пише още Вloomberg.
BIG5