Все още се надявам, че не всички възможности са изчерпани и България ще има редовно правителство, от каквото се нуждае. Разчитам емоциите да отстъпят пред разума и да се намери пресечна точка между политическите партии.
Това коментира пред журналисти вицепрезидентът Илияна Йотова, която беше гост на откриването на документална изложба, посветена на 105-годишнината на Националния съюз на трудово-производителните кооперации в България, предаде „Фокус“.
Запитана за възможността за съставяне на правителство с третия мандат, Йотова изтъкна, че предстои да стане ясно какво предлагат партиите, които го искат. „Този път да не вървим по пътя на сглобките и задкулисието, на срещите по манастири и в тайни квартири, а честно пред българските избиратели да кажат какво предлагат, с кого смятат да го осъществят, да не бъдат в тайна имената на експертите, да е ясно на кого се възлагат големите отговорности. Това вече ще е залог за някакъв успех“, посочи вицепрезидентът.
Йотова беше помолена да коментира изказване на президента на Република Северна Македония Гордана Силяновска, че в Договора за приятелство и добросъседство не е записана промяна на Конституцията на страната.
Вицепрезидентът определи като непродуктивен и несериозен начина, по който напоследък Северна Македония води „диалога“ с България. „Не искам да вярвам, че нашите съседи променят курса си по отношение на реално членство в Европейския съюз. Препоръчвам внимателно да се изчетат документите на ЕС, решенията на Съвета, на базата на френското предложение, което отдавна е официално решение на Европейския съюз, резолюциите на Европейския парламент, в които ясно е упоменато какво е значението на Договора за добросъседство и на Преспанското споразумение, които са елемент от преговорния процес. Внимателно да се види процедурата – какви са необходимите условия за междуправителствена конференция, какво ще наблюдава Европейската комисия. Предстои им много работа“, подчерта вицепрезидентът.