Китайският президент Си Дзинпин призова членовете на регионален клуб за сигурност да се противопоставят на външна намеса, а руският му колега Владимир Путин говори за създаването на нова евразийска система за сигурност, на годишната среща на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), предаде Ройтерс.
Путин и Си разшириха ШОС – клуб, основан през 2001 г. с участието на Русия, Китай и централноазиатските държави като противовес на Запада – като включиха Индия, Иран и Пакистан, припомня БТА.
Групата представлява и новите ключови клиенти за руските стоки, включително петрол и газ, тъй като западните икономически санкции, наложени заради конфликта в Украйна, принудиха Москва да се ориентира към Азия.
„Пред лицето на реалните рискове на малки дворове с високи огради трябва да защитим правото на развитие“, заяви днес Си, цитиран от китайската държавна телевизия, на срещата в казахстанската столица Астана.
Блокът трябва да решава „вътрешните различия“ с мир, да търси допирни точки и да разрешава трудностите в сътрудничеството, добави Си.
Основната среща се проведе при закрити врати, но говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от агенция РИА Новости, заяви, че Путин ще обсъди с групата идеята си за създаване на нов набор от евразийски договори за колективна сигурност.
Миналия месец Путин заяви, че е необходима нова регионална система за сигурност, която трябва да бъде отворена за всички страни на континента, включително за членовете на НАТО, но целта ѝ трябва да бъде постепенното премахване на всяко външно военно присъствие от Евразия, което е ясна препратка към САЩ.
В част от речта си, публикувана от Кремъл, Путин приветства и все по-широкото използване на национални валути – вместо долара – в търговията между страните от ШОС и призова за създаването на нова платежна система в рамките на групата.
Заради западните санкции Москва е отрязана от традиционните платежни системи като SWIFT, а руските валутни резерви в размер на стотици милиарди долари остават замразени.
Си и Путин твърдят, че доминираната от САЩ ера след Студената война е към края си.
САЩ смятат Китай за своя най-голям конкурент, а Русия – за най-голямата заплаха, отбелязва Ройтерс.
Източник: dnes.dir.bg