Руският посланик в Берлин: Германия продължава да разчита на помпането на Киев с оръжие

0
64

 

Руският посланик в Германия Сергей Нечаев в интервю за ТАСС коментира плановете за разполагане на нови американски ракетни оръжия в Германия, хода на разследването на терористичните атаки по „Северен поток“, както и защо германското ръководство провъзгласява необходимостта от подготовка за „война с Русия“

 

— Вашингтон и Берлин посочиха в съвместно изявление, че от 2026 г. Съединените щати ще започнат да разполагат на територията на Федерална република Германия нови оръжия с по-голям обсег от тези, разположени в момента навсякъде в Европа. Освен това, във Висбаден ще бъде създадено ново командване на НАТО, което ще координира военната помощ за Украйна. Как оценявате тези решения? Ще доведат ли до нова надпревара във въоръжаването в Европа?

— Надпреварата във въоръжаването в Европа вече е в ход. Съвместното изявление на САЩ и Германия е само поредното потвърждение на дестабилизиращата политика на Вашингтон след безотговорното унищожаване от страна на американците на Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег на действие, от който те едностранно се оттеглиха още през 2019 г. Германия, безусловно подкрепяща курса на Белия дом, се опитва да играе ролята на основна опора на НАТО в Европа, въпреки очевидните военно-политически рискове. Естествено, тези стъпки няма да останат без адекватна реакция от страна на Русия. Ние, от своя страна, продължаваме да обясняваме разрушителността на линията за подкопаване на основите на регионалната и стратегическа сигурност.

В същия контекст обмисляме решението за създаване на център на НАТО във Висбаден за координиране на военната помощ за Украйна. Германия се стреми да си осигури водеща роля по отношение подкрепата на престъпния режим в Киев и остава основният европейски спонсор и координатор на въоръженията за въоръжените сили на Украйна. Тази линия се допълва от претенциите на Берлин за лидерство в укрепването на „източния фланг“ на НАТО, включително не само балтийското, но и северното измерение, превръщайки се в основен логистичен център в случай на масово прехвърляне на войски на НАТО към границите на Русия. Германските политически елити навлязоха в нова фаза на дълбоко преформатиране на военната и военно-промишлената политика и общественото съзнание. До какви последствия може да доведе това? Този въпрос трябва да бъде зададен на германската политическа върхушка.

— Наближава втората годишнина от терористичните атаки срещу газопроводите „Северен поток“. Германските власти все още не са казали нищо за хода на разследването. Имаше ли някакви сигнали или искания от германска страна? Или Берлин, както и досега, пази мълчание по този въпрос?

— Въпреки многократните призиви от руска страна, германските власти продължават да отказват всякакви предложения за провеждане на открито международно разследване на терористичните атаки срещу най-големия европейски енергиен инфраструктурен обект. Те се позовават на текущото разследване на германската главна прокуратура, като призовават „да няма намеса“ в нейното провеждане. През това време не беше направено нито едно официално изявление, което да хвърли светлина върху инцидента. Темата се протаква по всякакъв начин. Не се съобщават възможни срокове за приключване на следствените действия. В контекста на демонстративния и явно неслучаен отказ на Дания и Швеция да продължат собственото си разследване, Германия на практика се оказа монополист на този процес. И това въпреки факта, че Германия от западните страни, като основен потребител на руски газ и европейски разпределителен център, претърпя най-значителните загуби.

— Вестникът Welt am Sonntag наскоро публикува материал за определена „украинска група, която още през 2014 г. разработва планове за взривяване на тръбопроводите. Вярвате ли в „украинската следа? Или това е поредната измама за отклоняване на разследването и прикриване на истинските организатори на терористичните атаки?

— На фона на изкуствено поддържан информационен вакуум медиите лансират най-различни версии, една от друга по-абсурдни. Сред тях са историите за бойни украински водолази на ветроходна яхта с неизбежната за такива случаи „руска следа“. Въпросът тук не е опит да се насочи разследването по грешен път, а по-скоро тест за потенциалната възприемчивост на обществото към истории с различна степен на абсурдност. Самото разследване, мисля, отдавна знае кой е поръчал и извършил най-мащабната инфраструктурна терористична атака. Следите от такова престъпление не могат да бъдат прикрити, особено когато разследващият разполага с целия наличен арсенал от разузнавателна и следствена информация.

— Натискът върху руските журналисти в Европа напоследък се засилва. Последният санкционен пакет ограничава излъчването на още три родни медии. Обсъжда ли се с германската страна въпросът за подобряване на условията на работа на представителите на руските медии? Мислите ли, че един ден може да се случи всички руски журналисти да напуснат Германия и всички германски журналисти да напуснат Русия?

— Ние не се стремим и никога не сме се стремили към подобно развитие на събитията. Русия е готова за честна конкуренция в информационната сфера. Говорихме за това по време на започналата тук кампания срещу RT. Забраните не са нашият път. Продължаваме да вярваме, че осигуряването на безпрепятствена работа на чуждестранните кореспонденти отговаря на интересите и на двете страни. В същото време сме принудени да признаем, че условията за работа на руските журналисти в Германия постоянно се влошават. Опитват се да ги дискредитират, като неоснователно ги обвиняват в разпространяване на пропаганда и дезинформация; блокират им лични и корпоративни банкови сметки, отказват им да подновят разрешенията си за престой и са подложени на други форми на натиск. Всъщност е взет курс за постепенното им изтласкване от страната, което е грубо нарушение на свободата на словото и медиите. Разбира се, всякакви неприятелски стъпки към руски кореспонденти няма да останат без отговор. Но още веднъж да подчертая – това не е наш избор.

— В Европа и Германия случаите на вандализъм срещу съветски военни мемориали напоследък зачестиха. В същото време няма публично осъждане на подобни действия от германските федерални власти. Защо? Имало ли е контакти с германската страна по този въпрос?

— За съжаление продължават да се случват актове на вандализъм срещу съветски военни мемориали и военни гробове в Германия. От началото на тази година вече имаме регистрирани 15 подобни инцидента. За сравнение през цялата 2023 г. имаше 12 осквернения. Последиците от тях, като правило, се елиминират своевременно. Ние активно взаимодействаме в тази насока с Министерството на външните работи на Германия, местните власти, правоприлагащите органи и Германската народна асоциация за грижа за военните гробове. Работата се извършва текущо и доста ефективно. Що се отнася до публичното осъждане на актове на вандализъм от представители на германското ръководство, ние наистина не сме регистрирали такива примери напоследък, въпреки че подобни предложения са правени повече от веднъж.

— Берлин, въпреки спада в рейтингите на партиите, продължава да доставя оръжие на режима в Киев. Да очакваме ли промени, ако ХДС/ХСС дойде на власт?

— Що се отнася до доставките на оръжие и военна техника за режима в Киев, ХДС/ХСС не само се идентифицира с решенията на коалицията „светофар“, но и я критикува за нейната нерешителност и половинчатите мерки. Лидерите на консервативния блок подкрепиха изявлението за разполагането на американски крилати ракети със среден и по-малък обсег на територията на Германия. Те активно насърчават връщането на всеобщата военна повинност в Германия и цялостното укрепване на Бундесвера. В тази връзка няма признаци за фундаментална промяна в курса на германското правителство, ако ХДС/ХСС дойде на власт. В същото време изходът от изборите в Германия през септември 2025 г. е вътрешен въпрос на германския народ.

— Германските власти, както и ръководството на ЕС, бяха скептични относно усилията на унгарския премиер Виктор Орбан за разрешаване на конфликта в Украйна. В същото време нито Берлин, нито Брюксел, въпреки призивите на някои политици, предлагат собствени мирни инициативи, продължавайки да подкрепят прословутата „формула на Зеленски. От какво според вас се ръководят лидерите на ЕС и германските власти, когато всъщност залагат на политиката на война? Копират ли сляпо позицията на САЩ?

— Принудени сме да заявим, че Германия все още не е готова да се откаже от плановете за нанасяне на „стратегическо поражение“ на Русия. Берлин все още залага на безкрайно изпомпване на оръжия в Украйна, за да продължи военните операции. План Б не се вижда. Липсва видимо желание за политическо и дипломатическо решение на конфликта. Позицията на Германия, която някога претендираше да определя политическия вектор на Европа, днес е плътно интегрирана в общите подходи на ЕС и НАТО, насочени към запазване на неуловимото лидерство на Запада на всяка цена. Като част от тази линия германското ръководство провъзгласява необходимостта от бърза подготовка за „война с Русия“. Тъжно е колко бързо днешните елити забравят уроците от историята.

BIG5, превод от ТАСС със съкращения

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here