Великобритания е „разбита и разорена“, обяви новото лейбъристко правителство

0
14

 

Консерваторите отхвърлиха твърденията на лейбъристите за съществуване на „черна дупка“ в публичните финанси. Според тях това е изфабрикуван претекст за повишаване на данъците, което бе отхвърлено по време на предизборната кампания

 

Новото британско правителството обяви, че страната е „разбита и разорена“, докато парламентът очаква да чуе оценката на публичните финанси в понеделник, 29 юли.

Избрани да управляват шестата по големина икономика в света със съкрушителна победа на 4 юли, лейбъристите прекараха първите си три седмици на власт, за да обясняват на обществото, че нещата са по-лоши от очакваното в почти всяка област.

В понеделник финансовият министър Рейчъл Рийвс ще изложи констатациите от прегледа на публичните финанси на страната.

„Оценката ще покаже, че Великобритания е разорена и разбита, ще разкрие бъркотията, която популистката политика е направила с икономиката и обществените услуги“, се казва в изявление на премиера Кийр Стармър.

„Оценката ще покаже, че предишното правителство е поело значителни ангажименти за финансиране за тази година, без да знае откъде ще дойдат парите.“, допълва той.

Консерваторите отхвърлиха твърденията на лейбъристите за съществуване на „черна дупка“ в публичните финанси. Според тях това е изфабрикуван претекст за повишаване на данъците, което бе отхвърлено по време на предизборната кампания.

Някои икономисти твърдят, че финансовият доклад е показал големи изненади, които лейбъристите не са могли да предвидят преди да поемат властта.

Очаква се финансовата министърка Рейчъл Рийвс да одобри увеличенията на заплатите за учители и здравни работници с процент, който да надхвърля инфлацията. Засега не е ясно как лейбъристите ще се справят с фискалния дефицит, който се очертава в бюджета.

Рейчъл Рийвс е притисната от предизборните обещания да не повишава данъка върху доходите, социалноосигурителните плащания, данъка върху добавената стойност и корпоративния данък.

Според британските медии, Рийвс ще използва изявлението от понеделник, за да проправи пътя за други увеличения на данъците в следващия бюджет.

Financial Times каза, че тя ще забави някои проекти за изграждане на пътища и болници. Изявлението на правителството не определя никакви мерки, но министърът на труда Пат Макфадън каза: „Няма да се свеним да бъдем честни с обществеността относно това, което сме наследили.“

Великобритания изпадна от топ 10 на най-големите производители в света за първи път след индустриалната революция, като това представлява „разтърсващо събуждане за лейбъристите“, пише Telegraph.

Страната вече заема 12-то място по отношение на производството на стойност 259 млрд. долара годишно, изоставайки от Русия и Тайван, изчислява лобистката група Make UK. За първи път Великобритания не е сред 10-те най-големи страни производители. За сравнение, през 2000 г. тя заемаше пето място.

Стивън Фипсън, главен изпълнителен директор на Make UK, предупреждава, че последните данни за производството показват защо са необходими извънредни действия.

„Това е сериозен и сеизмичен сигнал за събуждане, като светлините сега мигат в червено за нашия статут на основен играч в производството“, подчертава Фипсън. „Предишните правителства спяха, докато други страни въвеждаха набор от мощни индустриални стратегии за стимулиране на преките вътрешни и чуждестранни инвестиции“, добавя той.

Производството представлява 17% от икономиката на Обединеното кралство през 1990 г., но сега възлиза на 9,4%.

източници: euractiv.bg, investor.bg

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here