Блинкен отбеляза, че САЩ правят опити да ограничат тази атака и след това да смекчат евентуален израелски отговор
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен предупреди министрите на външните работи на страните от групата на Г-7, че Иран и шиитското движение „Хизбула“ може да предприемат атака срещу Израел в следващите 24 часа, съобщава порталът Axios, позовавайки се на източници.
По данни на медията първият дипломат на Вашингтон е инициирал телефонен разговор с колегите си от Г-7, за да се опита да окаже дипломатически натиск върху Иран и „Хизбула“ с цел да минимизира силата на техния удар, който би бил отговор на убийството на ръководителя на Политбюро на ХАМАС, Исмаил Хания, в Техеран, предава агенция „Фокус“.
В разговора държавният секретар на САЩ подчерта, че смекчаването на последствията от евентуална атака би било най-добрият начин за предотвратяване на пълномащабна война в региона.
Според източници, Блинкен е убеден, че Иран и „Хизбула“ ще ударят еврейската държава, но не е ясно как точно ще стане това. Той отбеляза, че САЩ правят опити да ограничат тази атака и след това да смекчат евентуален израелски отговор.
Събеседници на изданието допълват, че ръководителят на американското външнополитическо ведомство също е изразил разочарование от влиянието, което ескалацията на близкоизточния конфликт е оказала върху преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа. Блинкен е уверил по време на разговора, че преди убийството на Хания американската администрация е била убедена, че страните са по-близо от всякога до сключване на споразумение.
Иранските власти са заявили пред арабски дипломати, че не ги интересува дали отговорът на Израел ще предизвика война, пише The Wall Street Journal, позовавайки се на източници. Така Вашингтон поиска от правителствата на европейските и други партньорски страни да предадат сигнал на Техеран за отказ от ескалация.
Те предупредиха, че една сериозна атака ще предизвика ответна реакция, докато демонстрирането на сдържаност ще даде на новия президент по-голям шанс да подобри отношенията със Запада. В съобщението се казва още, че Белият дом оказва натиск върху Израел по този въпрос.
Вчера йорданският външен министър Айман Сафади също посети Техеран. Той заяви, че този път страната ще прихваща въздушни цели, летящи към Израел през въздушното пространство на Йордания.
По време на срещата със Сафади иранският президент Масуд Пезешкиан е заявил, че убийството на Хания е „голяма грешка на ционисткия режим (Израел), която няма да остане без отговор“, съобщи иранската държавна телевизия, цитирана от Dir.bg.
Иран и Йордания също така се стремят да подобрят отношенията си след неотдавнашното напрежение, свързано с това, че Аман обвини проирански въоръжени групировки в Сирия в контрабанда на наркотици в страната. Йордания също така взе участие в прехващането на първата в историята на Иран пряка атака срещу Израел през април миналата година.
„Посещението ми в Иран е с цел да се консултирам относно сериозната ескалация в региона и да участвам в откровена и ясна дискусия за преодоляване на различията между двете страни с честност и прозрачност“, заяви Сафади на пресконференция в Техеран заедно с иранския си колега.
„Йордания винаги е проявявала активност в защита на палестинската кауза и правата на палестинския народ. Тя е осъждала израелската окупация на палестинските територии и отхвърля всички ескалиращи мерки на Израел, които пречат на постигането на сигурност, стабилност и справедлив мир“, каза той.
Сафади осъди убийството на Хания миналата сряда, като го нарече „отвратително престъпление и ескалационна стъпка, която представлява нарушение на международното право и на хуманитарното право, както и нарушение на държавния суверенитет.
„Настояваме за ефективни действия за спиране на израелската агресия в Газа, за прекратяване на подобни незаконни израелски мерки и за предотвратяване на престъпленията срещу палестинския народ, за да се предпази целият регион от последиците на регионална война, която би имала опустошително въздействие върху всички“, каза още той.
Иран вече започна да разследва смъртта на ръководителя на Политбюро на Хамас Исмаил Хания. Разследването се опитва да идентифицира всички, които са „небрежни или съзнателно са сътрудничили на Израел“. Източници на изданието съобщават, че някои служители на службата вече са разпитани. Политици в Техеран казват, че последната атака е разкрила пропуски в разузнаването на службите за сигурност на Иран.
Посолствата на няколко държави вече призоваха своите граждани да напуснат Ливан и да се въздържат от пътуване до Израел.
Съединените щати, които са близък съюзник на Израел, вече са разположили допълнителни бойни самолети и военни кораби в Близкия изток.