Двама от руските дисиденти, които бяха освободени от затвора и пристигнаха в Германия като част от голямата размяна на затворници между Запада и Кремъл, заявиха, че биха се върнали в Русия.
Преди седмици Запада и Русия извършиха най-голямата размяна на затворници от Студената война на сам. САЩ и други западни страни размениха осем руснаци, включително осъден убиец, срещу 16 души, хвърлени в руските и беларуските затвори.
Сред освободените попаднаха много руски дисиденти заедно с американци като репортера на Wall Street Journal Еван Гершкович и бившия морски пехотинец Пол Уилън..
„Всички ние имаме голямо желание да се върнем, защото бяхме депортирани. Ние бяхме изгонени от Русия,“, каза дисидентът Андрей Пивоваров пред Ройтерс.
„Определено искам да съм в Русия. Аз съм руски политик и това е много важно за мен“, каза Пивоваров. „Ясно е, че те (руските власти) няма да ни позволят да се върнем, въпреки че ние искаме (да се върнем)“.
Иля Яшин, опозиционен активист, арестуван през 2022 г. за критики срещу войната на Путин в Украйна, също изрази желанието си да се върне у дома.
„Наистина изпитвам болка от изгонването ми от Русия, въпреки цялата благодарност, която изпитвам към онези, които ми пожелаха доброто и ме спасиха“, каза Яшин пред Ройтерс.
„Но искрено казвам, че моето място е в Русия.. Посветих живота си на моята страна“, допълни той.
Яшин каза, че е щастлив да види семейството и приятелите си за първи път от много време, но обясни, че случилото се е „хапче, което е трудно за преглъщане“.
„Емоционално ми е много трудно, защото разбирам, че бях освободен с цената на освобождаването на убиец, човек, който всъщност е извършил кърваво престъпление“, каза Яшин.
Руският дисидент има предвид освобождаването на Вадим Красиков, руснак, осъден за убийството през 2019 г. на бивш чеченски боец в Берлин.
„Казах го няколко пъти, че не искам да бъда част от никакви списъци за обмен“, каза Яшин. „Представителите на Кремъл с радост включиха името ми, защото за тях размяната ми означава по същество експулсиране“, добави той.
Той каза, че планира да продължи да се занимава с антивоенно образование на руснаците и да помага на руски политически затворници.
Пивоваров на свой ред обясни, че иска да продължи опозиционната си дейност извън Русия. „Координирането на нещо отвътре (в Русия) е невъзможно“, каза Пивоваров. „Не планирам да се оттегля“, добави той.
източник: euractiv.bg