Парламентът: Ядрените централи и площадките за изграждането им са обекти с национално значение и национални обекти

0
12

 

Вносител на законопроекта са Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) и Станислав Анастасов от парламентарната група на ДПС

 

Ядрените централи, както и одобрените площадки за изграждането им са обекти с национално значение и национални обекти, реши парламентът с гласуваните в рамките на днешното парламентарно заседание на първо и второ четене промени в Закона за безопасното използване на ядрена енергия. Вносител на законопроекта са Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) и Станислав Анастасов от парламентарната група на ДПС.

Депутатите гласуваха измененията на първо четене със 148 гласа „за“. Делян Добрев посочи, че както е видно законопроектът е консенсусен и предложи разглеждането му и на второ четене в рамките на днешното заседание на Народното събрание, предава БТА.

В преходните и заключителни разпоредби народните представители записаха още, че „обекти с национално значение и национални обекти са и ядрените централи или проектите за ядрени централи, както и одобрените площадки за изграждането им, които до влизането в сила на този закон не са определени за такива обекти с влязъл в сила акт на Министерския съвет“.

В мотивите на вносителите се посочва, че настоящият законопроект урежда статута на ключови ядрени обекти – ядрените централи и одобрените от председателя на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) площадки, от гледна точка на инвестиционното им и обществено-икономическо значение. Изтъква се, че със законопроекта тези обекти получават качеството на „обект с национално значение”.

Припомняме, че в края на 2020 г. тогавашният посланик на САЩ Херо Мустафа се разходи навсякъде из АЕЦ „Козлодуй“. „Посланик на Съветския съюз не е влизал там, където влезе тя. Какъв интерес проявява Херо Мустафа в „Козлодуй“? И нея ще я изгоним ли, или да сме си наясно, че там ние всичко сме си дали предварително, защото „Козлодуй“ е стратегически обект от националната сигурност. Там, за да влезе чужденец, независимо от какъв ранг е, трябва да му бъдат издадени съответните разрешителни. Кой позволи влизането на чужденци, до какво са имали достъп, кой им е предоставил информацията?“, заяви тогава лидерът на ПП АБВ Румен Петков.

По отношение на АЕЦ „Белене“ през октомври миналата година Министерският съвет прие решение, с което отменя решение на правителството от 2018 г., свързано с бъдеща ядрена централа „Белене“.

Още решения от днес в областта на ядрената енергетика:

Депутатите отхвърлиха проект на решение за спиране на преговорите и действията по продажбата на оборудването с дълъг цикъл на производство, собственост на „Национална електрическа компания” ЕАД, предназначено за проекта АЕЦ „Белене”.  Внесеното от „БСП за България“ проекторешение бе гласувано с 66 гласа „за“, 110 – „против“ и 14 – „въздържал се“.

С решението се предлагаше отмяна на възложените на министъра на енергетиката преговори с министъра на енергетиката на Украйна за продажба на оборудване, предназначено за АЕЦ „Белене“, според решение на Народното събрание от 6 юли 2023 г.

Отхвърлено бе и предложението преговорите и действията по продажбата на оборудването с дълъг цикъл на производство да бъдат спрени до последващо изрично решение на Народното събрание, взето след преценка на възможността оборудването да бъде използвано за нуждите и целите на АЕЦ „Козлодуй”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here