На консултациите се отзоваха представители на всички парламентарни групи. Присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова.
На практика предизборната кампания започна, каза държавният глава Румен Радев по време на консултациите с парламентарно представените формации във връзка с назначаването на служебно правителство.
За съжаление 50-ото Народно събрание не успя да излъчи правителство и отиваме на избори, посочи Радев.
„Ние неизбежно отиваме към поредните предсрочни парламентарни избори, но за да насроча дата трябва първо да се проведат тези консултации и да се избере служебен министър-председател. Моите възможности за такъв избор са драстично ограничени, заради промените, които приехте в Народното събрание. Аз проведох разговори с всички възможни кандидати, но те не са приключили окончателно, но и ние не можем да бавим процеса“, каза президентът.
„Предишния път само и единствено Главчев пое този труден ангажимент да бъде служебен премиер. Сега обаче и други хора са изявили готовност, не е само той. Не искам обаче да хвърлям имена в публичното пространство“, заяви Радев.
„Нашето категорично мнение е, че политическите групи и политическите представители в Народното събрание не бива да се бъркат в тези компетенции, да дават съвети и напътствия за това какъв да бъде кабинетът и кои трябва да бъдат номинирани за премиер и за министри, защото това е изцяло във Вашите компетенции и в компетенциите на назначен от Вас министър-председател“. Това каза депутатът от ГЕРБ-СДС Росен Желязков по време на консултациите. Желязков изрази задоволството си от позицията, заявена вчера от президента Радев, с която е защитил духа на парламентаризма.
Председателят на парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Николай Денков се обърна към президента Румен Радев с призив, когато се обсъжда състав на служебен кабинет със следващия служебен премиер, да се помисли за друг ръководен състав на Министерството на вътрешните работи. Той подчерта, че основно задължение на служебния кабинет е осигуряването на честни избори. „Нямаме доверие в сегашния вътрешен министър. Имам достатъчно информация, че има проблем“, каза Денков.
„Домовата книга“, листа, от който трябва да избирате, Пеевски няма никакво отношение към нея и това мога да го докажа, но това не е предмет на консултациите. Това каза от името на ДПС Йордан Цонев пред президента. „Нашето мнение е, че парламент, в който няма определено мнозинство, носещо отговорност за бюджета и дейностите по отношение на законодателството и изпълнителната власт, е меко казано опасен, защото създава лошо, вредно, некачествено законодателство, допълни той. Най-лесно е, когато няма отговорност, всички да бъдем популисти. Колкото по-бързо приключи работата на този парламент, толкова по-малко са опасностите за законодателството и за финансовата стабилност“, каза още Йордан Цонев.
„Тази консултация е напълно безсмислена, за да ограничи правомощията на президентската институция“, коментира от своя страна лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов. „За нас в момента няма подходяща фигура за министър-председател, каза още той.
„Бъдещият премиер да е равно отдалечен от всички партии“, предложи председателят на ПГ на „БСП за България“ Борислав Гуцанов. „След промените в Конституцията, за които бяхме против, силно се ограничиха Вашите възможности за избор на служебен премиер“, каза Гуцанов. „На 20 октомври ще има частични местни избори и съчетание на двата вота би било добре за повишаване на активността“, каза още Гуцанов.