Пети ден тежки боеве в Курска област. Евакуирани са над 76 хиляди души граничните райони (обзор)

2
32

 

В пограничните райони на Курска област вече пети ден се водят боеве между украински и руски военни. Министерството на отбраната на Русия продължава да докладва за отблъскване на настъплението на въоръжените сили на Украйна в района, където е въведен режим на антитерористична операция. В същото време военни кореспонденти и Z-блогъри отбелязват, че ситуацията в района на Курск остава тежка. Каква е ситуацията в граничната зона до вечерта на 10 август – в материала на RTVI.

 

Какво казват от Министерството на отбраната

Министерството на отбраната заяви, че руските военни са спрели опитите за пробив на украинските въоръжени сили в района на Курск. Ведомството съобщи за атаки срещу групи украински военни в районите на Ивашковски, Мала Локня, Олговка, както и за унищожаване на жива сила и техника на украинските въоръжени сили в района на населените места Николаево-Дарино , Гуево, Любимовка, Зеленый Шлях, Свердликово.

Министерството на отбраната твърди, че през последните 24 часа украинската страна е загубила 175 военнослужещи и 36 единици техника край Курск. Общо, според оценки на ведомството, по време на боевете в посока Курск украинските въоръжени сили са загубили 1120 военнослужещи и 140 бронирани машини.

Сутринта на 10 август Министерството на отбраната съобщи за пристигането на танкове в района на Курск.

Авиационните и ракетните сили разгромиха вражески резерви в Сумска област на Украйна, граничеща с Курск. По-специално, ведомството показа видео от нощната операция на изтребители Су-30СМ и Су-35С.

Освен това Министерството на отбраната показа кадри от удар с оперативно-тактически ракетен комплекс „Искандер-М“. Твърди се, че в резултат на това е бил ударен командният център на украинските въоръжени сили в района на Курск и са загинали 15 души от подразделение на 22-ра отделна механизирана бригада на украинските въоръжени сили.

 

Съобщения от военни офицери и анализатори

Телеграм каналът „Рыбарь“ на бившия служител на пресслужбата на руското министерство на отбраната Михаил Звинчук пише, че ситуацията в граничните райони на Курска област „остава напрегната, въпреки че в сравнение с предходните дни се стабилизира донякъде“.

Военни анализатори в разговор с The New York Times заявиха, че руските войски са спрели настъплението на украинските сили на север от района на Курск и продължават да възпират опитите на отделни групи да настъпят на изток от региона.

Според „Рыбарь“ през нощта на 10 август украинските войски са се опитали да настъпят в още няколко посоки, а също така са изтеглили допълнителни сили „в окупираната част на региона“.

„Има съобщения за части на руските въоръжени сили, които прочистват центъра и западните покрайнини на града, но случващото се там до голяма степен е покрито от „мъглата на войната“. Освен това за пълен контрол над Суджа е необходимо да се избият украинските формирования от западните покрайнини и подстъпи – в противен случай украинските въоръжени сили ще продължат да обстрелват града и да продължат набезите“, отбелязва Звинчук.

Според военния кореспондент Котенок ситуацията в района на Курск „продължава да остане трудна“ и там „по същество няма фронтова линия“. Източникът на военния кореспондент твърди, че се водят „безкрайни насрещни битки“, което предполага „контраинициатива, когато всяка страна се опитва да заеме по-изгодни позиции и да нанесе максимални щети на врага“.

Военният анализатор Борис Рожин пише, че „все още има сблъсъци по краищата на Суджа, руските въоръжени сили изтласкват врага от окупираните територии“.

Украинските въоръжени сили започнаха да се придвижват към село Коренево и град Льгов, твърди Звинчук. Руските военни успяха да ги спрат, пише каналът Older Edda. Телеграм каналът „Два майора” потвърждава, че руските военни „предотвратиха пробив на украинските въоръжени сили” в Коренево. “Рибър” допълва, че в селото остава “спокойна обстановка”.

Анатолий Жданов / Комерсант

Коментирайки ситуацията в Лговския район на Курска област, неговият ръководител Сергей Коростелев каза, че в района няма военни действия.

Ръководителят на Лгов Алексей Клемешов нарече ситуацията в града „спокойна“.

„Напоследък в града не е регистриран нито един случай на грабежи. Полицията и руската национална гвардия работят в засилен режим. Искам да кажа огромно благодаря на всички служители на реда“, каза Клемешов.

Военният кореспондент Юрий Котенок съобщи, че украинските въоръжени сили също са се опитали да „покажат активност“ в село Плехово, разположено южно от Суджа. Според него селището е „окупирано от врага“.

Телеграм каналът на МИГ Русия нарича Плехово най-отдалечената точка на украинските войски, настъпващи на изток, южно от Суджа. „Украинските въоръжени сили се опитват да се закрепят там. Ситуацията се усложнява от факта, че там има много цивилни, което ограничава използването на целия арсенал от оръжия“, пише авторът на канала.

Както обяснява военният кореспондент, дейността на тази територия представлява заплаха за руските части, които водят бойни действия в района на Суджа.

„Възможно е също така, че с въвеждането на резерви в района на пробива противникът демонстрира опит да се вклини в кръстовището на Курска и Белгородска област, като по този начин отклони части и съединения на руските въоръжени сили от други горещи райони, за да спре пробивът“, смята Котенок.

В същото време военните кореспонденти и командирът на специалните сили на Ахмат Апти Алаудинов заявиха, че руската армия си е върнала контрола над село Мартиновка край Суджа. „Рыбарь“ отбеляза, че контролът на украинските въоръжени сили над това населено място е попречил на евакуацията на останалите жители на Суджа и установяването на доставки за града.

Пресслужбата на Министерството на отбраната на Русия / АП

Котето съобщи за използването на боеприпаси, пълни с хлор, от украинските въоръжени сили. „Рыбарь“ посочи, че тази информация се нуждае от потвърждение.

Командирът на „Ахмат“ Апти Алаудинов публикува видеообръщение, в което заявява, че боевете в района на Курск са „решаващата битка“ в руско-украинския конфликт, след която „Украйна ще падне“.

„Не виждам причина да се съмнявате, да мислите, че можем дори да загубим тази битка. <…> На тези, които седят там някъде в горещи, топли точки, някой на дивана, и разсъждават какво трябва да бъде, как трябва да бъде, на всички онези, които са били в Северния военен окръг и сега са на почивка у дома, мога да кажа: момчета, точно това е битката, за която винаги съм говорил“, казва Алаудинов във видеото.

Десетки хиляди бежанци

Повече от 76 хиляди души са напуснали граничните райони на Курска област, съобщи Министерството на извънредните ситуации. За напускащите граничните с Украйна територии са разгърнати 60 центъра за временно настаняване (ЦВН). Към 10 август в тях са настанени над 4,3 хиляди души.

Владимир Гердо /ТАСС

Повече от една трета от пунктовете за временно настаняване (23) са разположени в района на Курск, каза представител на Министерството на извънредните ситуации. ЦВН работят и в областите Орлов, Москва, Тула, Липецк и Калуга.

Кметът на Курск Игор Куцак каза, че градските власти са приели 16 хиляди заявления от жители на граничните райони, които са напуснали домовете си след избухването на военните действия в граничните райони на региона.

„Всеки ден потокът от хора, пристигащи в ЦВН, расте, ние бързо настаняваме хората, опитваме се да подкрепим и помогнем на всеки. Отворени са пунктове за предоставяне на хуманитарна помощ на нашите сънародници“, се казва в изявление на градския управител.

Министерството на извънредните ситуации създаде палатков лагер за 100 души в Курск.

Жителите на Суджи Даяна и Светлана, които напуснаха града за Стари Оскол, казаха пред кореспондент на RTVI, че е „много страшно да останеш в граничния град“. Според тях след началото на масирания обстрел на населеното място местните жители са „разбягали през нивите“ и „избягали в реките“.

Според Светлана хората сами са избягали от града, не е имало организирана евакуация. Не са получили помощ и по въпроса за хуманитарната помощ и плащанията на бежанците. „Никой не ни е координирал. По това време в интернет още нямаше нищо“, обясни Светлана.

Беларус прехвърля войски към границата с Украйна

На 10 август президентът на Беларус Александър Лукашенко разпореди да се усилят групировките на войските в Гомелското и Мозирското тактически направления, съобщи министърът на отбраната на републиката Виктор Хренин. По думите му в тези райони ще бъдат дислоцирани сили за специални операции, сухопътни и ракетни войски, реактивни системи „Полонез“ и комплекси „Искандер“.

Съобщението на Минск за укрепване на военни части на границата с Украйна не е пряко свързано с боевете в района на Курск. Причината за това беше нарушението на Киев на беларуското въздушно пространство, което Лукашенко обяви в събота. Според него на 9 август беларуската противовъздушна отбрана е унищожила няколко цели, летящи от Украйна над територията на републиката, вероятно това са били ударни безпилотни самолети.

„Преди два дни имаше атака в посока Курск, където те напреднаха няколко десетки километра – 30-35 днес. Копаят се там. Ами това е провокация с цел да се удари Руската федерация. Не бих искал днес да се занимавам с тези въпроси по този начин. Но няма измъкване“, каза Лукашенко.

На фона на инцидента ВВС и ПВО в Беларус бяха приведени в повишена бойна готовност. Министерството на външните работи на страната обяви началото на консултации със съюзници и партньори, както и чрез международни структури.

Ръководителят на Центъра за противодействие на дезинформацията към Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна (СНБО) Андрей Коваленко изрази мнение, че решението на Минск да прехвърли войски на беларуско-украинската граница е опит да се помогне на Русия и да се отклонят украинските сили към тази посока.

Ситуацията в Курската АЕЦ

От „Росатом“ заявиха, че на фона на военните действия ситуацията около АЕЦ „Курск“ „значително се е усложнила“. Държавната корпорация твърди, че „остава реална опасност от атаки и провокации от страна на въоръжените сили на Украйна срещу атомни електроцентрали“

„Сегашната ситуация не само се отразява негативно на нормалната работа на Курската АЕЦ, но също така директно компрометира постулатите за ядрена безопасност и ядрена сигурност, формулирани от ръководителя на МААЕ през 2022 г., и по този начин подкопава доверието в ядрената енергетика като цяло “, се казва в изявлението.

По-конкретно, на 8 август на територията на Курската атомна електроцентрала бяха открити фрагменти и фрагменти от свалени ракети, съобщи Росатом. Освен това на 9 август трансформаторната подстанция беше деактивирана, поради което най-близкият до станцията град Курчатов остана без електричество, продължава Росатом. Местните власти съобщиха за отломки от дрон, паднал върху подстанция.

Владимир Гердо /ТАСС

По време на разговор с генералния директор на МААЕ Рафаел Гроси, ръководителят на Росатом Алексей Лихачов каза, че „действията на украинските въоръжени сили представляват пряка заплаха не само за АЕЦ Курск, но и за развитието на цялата световна ядрена енергетика.”

Самият Гроси призова всички страни в конфликта към „максимална сдържаност“.

BIG5, в превод от RTVI

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here