Договорът е сключен през 2023 г. от тогавашния директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов, който в момент е служебен министър на енергетиката
Разследване на Диляна Гайтанджиева, „Обективно.бг“
Европейската прокуратура разследва дали държавното дружество „Булгартрансгаз“ е облагодетелствало частна фирма – „Главболгарстрой“ – с европейски средства по проекта за разширение на капацитета на подземното газохранилище „Чирен“.
Причината са промени в изпълнението на проекта, които се различават от тези, заложени в техническия проект и чрез които се правят икономии от около 80 млн. лв. в полза на фирмата-изпълнител. Въпреки замяната с по-евтини дейности от първоначално заложените в техническото задание, цената по договора остава непроменена, според източници на Обективно.БГ от Европейската прокуратура.
„Чирен“ – проект от европейско значение
За Европейската комисия разширението на подземното газово хранилище в „Чирен” е „проект от взаимен интерес“ и е постигнато съгласие сред държавите членки на ЕС за безвъзмездното му финансиране със 78 млн. евро по Механизма за свързване на Европа. Освен европейското кофинансиране „Булгартрансгаз“ ЕАД е получил заем от Българския енергиен холдинг (БЕХ) в размер на 87 млн. лв., както и от Американската корпорация за международно развитие и „Ексимбанк“.
Обявените средства, получени от европейски и други инвеститори за „Разширение на Подземната част на ПГХ „Чирен”, са 133 млн. евро или 221 млн. лв. Тези средства, според техническото задание, съставено на базата на дългогодишни изследвания, са за прокарването на наклонено-насочен тип сондажи. След сключването на договора обаче ръководството на „Булратрансгаз“ изненадващо прави промени. Сондажите няма да са наклонено-насочени, а значително по-евтините и доказали своята неефективност стар тип вертикални сондажи.
Тъй като наклонено-насочените сондажи са с около 30-35 % по-скъпи от вертикалните, конструкцията на новите експлоатационни сондажи в последствие е умишлено олекотена и предвижда използването на по-малък метраж 9 5/8’’ обсадни тръби и сондиране с по-малки диаметри и други икономии.
Промени в проекта
Връщането към вече доказания неефективен вид вертикални сондажи е в пълен разрез с техническото задание на „Булгартрансгаз“ и не гарантира желаната продуктивност на газохранилището, което е предпоставка за компроментиране на безопасната експлоатация на този важен енергиен обект от стратегическо значение за България.
В предварително обявените тръжни документи и техническото задание на „Булгартрансгаз“ се изисква също и извършване на ядково сондиране в определени интервали на продуктивния хоризонт с цел изследване и анализ на газовместващите скали. Това би позволило да се направи с преки методи обективна оценка на продуктивния хоризонт и да се извърши актуализация. Тези дейности също са съкратени.
„Булгартрансгаз“ е сключил договор с главния изпълнител „Главболгарстрой“ на стойност 221 млн. лева за изпълнение на Техническо задание за прокарване на 10 бр. експлоатационни наклонено–насочени сондажи и 3 бр. наблюдателни сондажи, с утвърдена конструкция и извършване на десетки ядкови рейсове в продуктивните пластове на новите сондажи.
След сключване на Договора за изпълнение ръководството на „Булгартрансгаз“ изменя и то значително първоначално обявените изисквания в тръжната документация. Тези промени са в интерес на главния изпълнител „Главбoлгарстрой“.
Те обаче могат да създадат предпоставки за нарушаване на херметичността на газохранилището при възникването на аварийни ситуации и развитието на други опасни негативни процеси, водещи до изключително негативни финансови последици за „Булгартрансгаз“ ЕАД и до компроментирането на газохранилището като национален енергиен обект на България и региона.
Как промените в проекта облагодетелстват изпълнителя за сметка на качеството и ефективността:
- Практиката показва, че наклонено–насочените сондажи, са с 30–35 % по–скъпи от вертикалните сондажи. С толкова ще се намалят разходите от заменянето на наклонено – насочените сондажи с вертикални.
2. Вместо първоначално обявената в тръжната документация, приетата в последствие от „Булгартрансгаз“ нова „олекотена” конструкция за прокарване на експлоатационни вертикални сондажи визира по–малки диаметри на сондиране и скъсени обсадни колони (т.е. използване на по-малък метраж на 9 5/8’’ обсадни тръби), което също ще освободи значителни средства в полза на „Главболгарстрой“.
3. Заложеното в тръжната документация ядково сондиране е премахнато, което спестява още средства на частната фирма.
От сумирането на тези три компонента излиза, че избраната от „Булгартрансгаз“ ЕАД фирма изпълнител „Главболгарстрой“ трябва да върне около 40% от средствата по договора за разширение на подземната част на газовото хранилище, т.е. около 80 млн. лева.
Вертикални или наклонено-насочени сондажи
Изборът между наклонено-насочени сондажи и вертикални сондажи зависи от характеристиките на газо-вместващите скали. Техническото задание е определило, че наклонено-насочените сондажи са по-подходящи за „Чирен“. Вертикалните не са толкова ефективни. В момента „Чирен“ разполага с 24 сондажа, от които 20 са вертикални и 4 – наклонено-насочени. При експлоатацията през годините наклонено-насочените показват значително по-висока продуктивност в сравнение със стария тип вертикални сондажи, според изследвания от международни лаборатории и фирми в Европа и САЩ.
Конфликт на интереси
Контролните дейности след сондирането на новите експлоатационни сондажи няма да се осъществяват от независима фирма, на която възложителят „Булгартрансгаз“ ЕАД да заплаща съгласно отделен договор, каквато е практиката в нефто-газовия бизнес.
Сондирането ще се осъществява чрез турската сондажна фирма – Middle East Air Drilling Services (ME-ADS), която е подизпълнител на главния изпълнител – „Главболгарстрой“ (ГБС) и е избрана от ГБС. Такава схема допуска конфликт на интереси, който може да се използва за прикриване на евентуално възникнали проблеми при сондирането и оборудването на новите експлоатационни сондажи: например, допусната лоша циментения, незадоволителна и опасна херметичност, лоша незадоволителна продуктивност, възможно манипулиране на резултатите от задължителните изпитания, тестове и др.
Това може да създаде условия за прикриване на реалното техническо състояние и продуктивност на новопрокараните сондажи на газохранилището, тяхната херметичност и безопасна бъдеща експлоатация, и най-вече – получаването на правдива информация за постигнатата реална продуктивност на експлоатационните сондажи и на газохранилището като цяло.
Схемата с разширението на газохранилище „Чирен“ наподобява скандалите с поръчките в пътното строителство и строежа на магистралите. За разлика от тях обаче тук обществеността няма да може да види какво и как е извършено, тъй като 13-те бр. сондажи са с приблизителна дълбочина около 2 километра всеки, а финалната инспекция за безопасно-техническо състояние и херметичност ще се извърши от фирмата изпълнител, която ще инспектира сама себе си и посочени от нея подизпълнители.
Договорът е сключен през 2023 г. от тогавашния директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов, който в момент е служебен министър на енергетиката. Европейската прокуратура влезе в офисите на „Булгартрансгаз“ и иззе документи в търсене на отговор на редица въпроси.
Защо е манипулиран текстът на тръжната документация, като изискваните за сондиране наклонено-насочени сондажи са заменени с по евтините вертикални сондажи и то с олекотено опасна конструкция? Какви авансови плащания са осъществени досега и в какъв размер?