„Росатом“ пред МААЕ: Ситуацията около Запорожката и Курската АЕЦ продължава да се влошава

1
34

 

Руското министерство на отбраната заплаши Киев със строги мерки в случай на атака срещу Курската АЕЦ

 

Ситуацията около Запорожката АЕЦ и Курската АЕЦ продължава да се влошава. Това заяви ръководителят на „Росатом“ Алексей Лихачов по време на преговорите с генералния директор на МААЕ Рафаел Гроси, съобщиха от пресслужбата на държавната корпорация.

„Ключовата тема на разговора беше ситуацията около Курската и Запорожката атомни електроцентрали. По време на разговора Алексей Лихачов подчерта, че ситуацията около двете атомни електроцентрали продължава да се влошава“, се казва в съобщението, цитирано от ТАСС.

В резултат на разговорите Лихачов покани Гроси да посети АЕЦ Курск и град Курчатов в близко бъдеще и лично да оцени ситуацията около действащото ядрено съоръжение.

Междувременно руското министерство на отбраната заплаши Киев със строги мерки в случай на атака срещу Курската АЕЦ.

Русия незабавно ще предприеме строги ответни мерки, ако Киев реализира планове за създаване на катастрофа с радиоактивно замърсяване в европейската част на континента. Това съобщиха от руското министерство на отбраната, предава ТАСС.

„Ако режимът в Киев започне да изпълнява престъпни планове, насочени към създаване на причинена от човека катастрофа в европейската част на континента с радиоактивно замърсяване на огромни територии, незабавно ще бъдат приети строги военни и военни мерки“, казаха от ведомството.

Те добавиха, че оценяват с необходимата сериозност информацията, получена по независими канали за подготовката на Киев за удар по АЕЦ „Курск“.

„Целта на тази провокация е да се обвини Руската федерация в „самопожар“ на станцията, за да се създадат условия за нанасяне на удари по ядрени енергийни обекти в Украйна Ние считаме подобни действия на киевския режим с подкрепата на западни покровители и явно нарушаване на международната конвенция, приета с резолюция на Общото събрание на ООН от 13 април 2005 г. „За борбата с актовете на ядрен тероризъм“, съобщи руското министерство на отбраната.

Припомняме, че по-рано днес украински дрон изхвърли снаряд на пътя край енергоблоковете на Запорожката АЕЦ.

BIG5

Свързана тема: Американски експерт: Руската версия за атаката срещу Запорожката АЕЦ е по-правдоподобна

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here