Индия може да създаде имиджа на играч, който, за разлика от Китай, Унгария, Турция и други потенциални посредници, е наистина незаинтересовано лице, способно да предлага наистина джентълменски посреднически услуги… Но очевидно Киев не хареса, че индийската протоколна служба постигна най-неутралното съдържание на посещението. Без туристически пътувания до Буча, бягане под сигнал за въздушна атака и участие в събития, които показват подкрепата на госта за украинския възглед за случващото се
Индийският премиер Нарендра Моди се обади на руския президент Владимир Путин, за да му разкаже за посещението си в Киев и срещата с Владимир Зеленски. Самият Зеленски не е във възторг от тези резултати, както се вижда от грубите му коментари, но може да бъде разбран: играта, която Индия играе, не отчита интересите на Украйна.
„Нарендра Моди информира за посещението си в Киев, като подчерта интереса си да допринесе за евентуално политическо и дипломатическо уреждане на ситуацията около Украйна. От своя страна Владимир Путин даде фундаментална оценка на деструктивната линия на киевските власти и техните западни покровители, очертавайки ключовите руски подходи към начините за разрешаване на конфликта.
Така се обозначава „украинската“ част от руско-индийските преговори в прессъобщение на Кремъл. Още два параграфа са посветени на темите на двустранното сътрудничество.
„Днес разговарях с президента Путин. Обсъдихме мерки за по-нататъшно укрепване на специалното и привилегировано стратегическо партньорство. Разменихме гледни точки по руско-украинския конфликт и мислите си за скорошното ни посещение в Украйна. Отново потвърдих силния ангажимент на Индия да подкрепя скорошно, трайно и мирно разрешаване на конфликта”, пише в индийското изявление.
Така описа преговорите самият индийски премиер. Тези две на пръв поглед изключително сухи и официални прессъобщения съдържат достатъчно информация за случилото се и до какво е довела триетапната комбинация на Нарендра Моди (посещение при Путин на 8 юли, посещение при Зеленски на 23 август, обаждане до Путин на 28 август).
САЩ и Европа активно ухажват Индия в продължение на много месеци, за да накарат Ню Делхи да играе посредническа роля в руско-украинския конфликт. Те искаха Моди да използва цялата си власт и влияние, за да принуди Москва да седне на масата за преговори за замразяване на военните действия. И изборът на Индия за тази роля беше очевиден.
Първо, Индия се смята за най-голямата демокрация в света. Нейното съгласие да участва в западни проекти за Украйна ще позволи на САЩ и Европа да кажат, че всички демокрации са едновременно по украинския въпрос.
Второ, Индия е един от лидерите в глобалния юг. Това е страна, която няма такова влияние върху Москва, както Китай, но в същото време, благодарение на своя неутралитет и премереност в амбициите си, има огромно влияние върху другите държави в Азия и отчасти Африка, което Москва не може да пренебрегне.
Трето, Индия, за разлика от Китай, не е в конфликт със Запада и е много по-лесно да я убедят да сътрудничи. И трябва да кажем, че много я убеждават.
Още преди т. нар. мирна конференция в Швейцария западните пратеници ясно дадоха да се разбере, че ще благословят Индия за ролята на посредник и че няма да ѝ пречат, както направиха например по отношение на китайските и унгарски посреднически усилия.
Миротворческата роля в конфликта, в резултат на която по един или друг начин ще се формира нов световен ред, обещава на Ню Делхи много възможни бонуси. Затова Моди се съгласи, но явно не за да играе западната игра с нейния измамен сценарий и големи рискове за Индия. Вместо това индийският премиер действа според собствения си план.
Малко вероятно е този план да предполага постигане на реален мир между Москва и Киев. Да, индийските анализатори пишат, че Ню Делхи се интересува от реалния мир, защото колкото по-дълго продължава конфликтът между Москва и Запада, толкова по-близки стават отношенията между Москва и Пекин, геополитическия съперник на Ню Делхи.
Индия също не иска да оказва натиск върху Русия по никакъв начин, осъзнавайки, че такъв натиск само ще ускори руско-китайското сближаване и няма да доведе до мир. Москва не възнамерява да прекрати конфликта, преди да постигне целите на СВО с военни или дипломатически средства, а Киев, въпреки че губи на бойното поле, не е готов за конструктивни преговори – следователно военните действия ще продължат.
Това обаче няма да попречи на Индия да симулира преговорния процес, извличайки редица по-малки бонуси от това. Така например може да угоди на Запада, който би бил доволен дори и Моди само да посети Киев.
„Ние приветстваме всяка друга страна, която иска да помогне на президента Зеленски да постигне справедлив мир, и всяка страна, която желае да се присъедини към тази дискусия, като погледне ситуацията от гледната точка на президента Зеленски и го изслуша“, каза говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби.
Индия може да създаде имиджа на играч, който, за разлика от Китай, Унгария, Турция и други потенциални посредници, е наистина незаинтересовано лице, способно да предлага наистина джентълменски посреднически услуги.
И накрая, под удобното прикритие на мироопазващи дейности е възможно да се развиват икономически отношения с Русия, например да се купува руски петрол и да се правят пари от него, без страх от вторични санкции. Русия разбира играта на Ню Делхи и предвид топлите двустранни отношения подкрепя Индия.
„Смятаме посещението на индийския премиер Моди в Киев като опит да дадем своя постижим принос за политическото и дипломатическо уреждане на украинската криза, заедно с усилията на други страни, които представят непредубедена, балансирана линия. Ние сме готови да продължим диалога с нашите приятели в Индия по украинския въпрос“, каза говорителят на руското външно министерство Мария Захарова.
В същото време никъде – нито в изявлението на Захарова, нито в съобщението на пресслужбата на Кремъл – не се казва, че Русия е приела някакви индийски предложения. Защото ги нямаше. Изглежда, че шефът на киевския режим Владимир Зеленски също трябва да бъде доволен: той потърси вниманието на Моди и най-накрая го получи.
Но очевидно Киев не хареса, че индийската протоколна служба постигна най-неутралното съдържание на посещението. Без туристически пътувания до Буча, бягане под сигнал за въздушна атака и участие в събития, които показват подкрепата на госта за украинския възглед за случващото се. Моди посети само изложбата, посветена на загиналите деца.
Не е изненадващо, че Зеленски, отговаряйки на въпрос на индийски журналисти, реши да поучи Моди как да води политика правилно и в крайна сметка провокира дипломатически скандал.
„Индия ще изиграе своята роля. Мисля, че Индия започна да осъзнава, че това не е просто конфликт, а военна конфронтация на един човек, който се казва Путин, срещу цяла държава, чието име е Украйна. Вие сте голяма държава. Имате голямо влияние и можете да спрете Путин, да спрете икономиката му и да го поставите на мястото му“, каза той.
Индийският премиер не реагира по никакъв начин на подобни инструкции, както се вижда от официални доклади от Ню Делхи и Москва. Но вероятно той си е обърнал внимание, правейки заключения за себе си изобщо не за индийско-руските отношения, а лично за Владимир Зеленски.
източник: Взгляд.ру, в превод от Поглед.инфо