Генералният директор на МААЕ бе категоричен, че причината за пожара от 11 август в охладителната кула на Запорожката АЕЦ не е пожар в основата й. По-рано украинската страна обвини Русия в подпалване на гуми в основата на охладителната кула
Генералният директор на Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси се запозна с работата на помпената система и охладителната кула на Запорожката АЕЦ. Това каза той пред репортери на брифинг след петото си посещение в ядрената централа, предава ТАСС.
„Беше важно да видим цялата ситуация лично, тъй като събитията се случиха на 11 август и имахме повреда на първата охладителна кула. Ние независимо видяхме цялата работа, която вече беше извършена по отношение на помпената система и всичко, свързано с водата гара, а също посетихме и хоста за свежо гориво“, каза Гроси. Той добави, че това посещение на гарата е важно. Сега експерти ще анализират всичко, което са видели на станцията.
„Както знаете, аз съм тук вече за пети път, за пети път посещавам АЕЦ „Запорожие“. И всеки път това е солидна причина да посетя АЕЦ „Запорожие“. Както знаете, експертите на МААЕ са тук постоянно и те информират световната общност през последните две години“, каза той пред репортери след посещението си в станцията.
Гроси добави, че това посещение е важно, след което експерти ще анализират всичко, което са видели. Делегацията на МААЕ напусна Запорожката АЕЦ около 15:15 московско време, след като прекара малко повече от три часа в енергийния обект.
„Видях, това е новост за мен, изкопни работи за забавяне на спада на нивото на охладителното езерце. Не знаех за тази работа, но е много важна. Това показва постоянните усилия да се държи ситуацията под контрол “, отбеляза Гроси.
Сериозните ситуации в Запорожката АЕЦ
МААЕ не изключва, че може да възникне сериозна ситуация в Запорожката АЕЦ след удара по охладителната кула през август, отбеляза Гроси.
„Тази ситуация показва, че трябва да сме постоянно подготвени, докато конфликтът приключи. Не може да се изключи възможността да се случи нещо сериозно“, каза Гроси, попитан дали може да заяви, че ситуацията със Запорожката АЕЦ може се влоши след ударите по охлаждащата кула.
Директорът на МААЕ отбеляза, че агенцията не може да намали своята бдителност и трябва да остане в това състояние постоянно, „докато конфликтът приключи или навлезе във фаза, по време на която няма активни военни действия“. Според него не може да се изключи възможността за „нещо сериозно“.
Необходимостта от координати за обстрел
Координатите и траекторията на снарядите са необходими за определяне на страничното откриване на огън по Запорожката АЕЦ, отбеляза Гроси.
„В някои случаи е необходима конкретна информация за географските координати, траекториите на снаряди и т.н., която понякога не е незабавно достъпна. Това, което правим и това е важно, е да предоставяме оперативна информация за това какво се е случило и къде. Хората могат сами да си направят изводите“, каза той.
Гроси отбеляза, че МААЕ в процеса на регистриране на обстрела на Запорожката АЕЦ „остава полезна“ и не е „въвлечена в политически дискусии“, но винаги предлага „голи факти“, в които „има достатъчно анализи“.
Обстановката в централата
Запорожката АЕЦ се намира в Енергодар и включва шест енергоблока с обща мощност 6 GW. Това е най-голямата атомна електроцентрала в Европа. В края на февруари 2022 г. съоръжението беше взето под контрол от руските сили. Оттогава части на украинската армия периодично обстрелват както жилищните райони на Енергодар, така и района на централата, използвайки дронове, тежка артилерия и реактивни системи за залпов огън.
На 11 август охладителната кула на Запорожката атомна електроцентрала беше атакувана от дрон на Въоръжените сили на Украйна, като в резултат на атаката конструкцията изгоря. Експерти на МААЕ са изследвали два пъти мястото на удара. Както каза по-късно Гроси, инцидентът с пожара в охладителната кула на централата, атаките с дронове и инцидентите с прекъсване на външното захранване показват „изключително трудната“ ситуация с ядрената и физическа безопасност на централата.
И шестте блока на Запорожката АЕЦ са в състояние на „студено спиране“ и не генерират електроенергия. ЗАЕЦ разполага с необходимия персонал за осигуряване на безопасна експлоатация, оборудването се поддържа в съответствие с всички необходими разпоредби при строг контрол на стандартите за радиационна и ядрена безопасност и под наблюдението на експерти от МААЕ.
ТАСС припомня, че Гроси за първи път посети Запорожката АЕЦ на 1 септември 2022 г., след което в станцията беше установено постоянно присъствие на специалисти от МААЕ. Оттогава съставът редовно се актуализира чрез ротационни групи от експерти.
На 27 август 2024 г., по време на посещение в Курчатов за инспекция на Курската атомна електроцентрала, ръководителят на МААЕ обяви, че ще отиде в Украйна и след това ще се върне в Русия. Гроси се срещна с украинския министър на енергетиката Герман Галущенко и ръководителя на Държавния инспекторат за ядрено регулиране на Украйна Олег Кориков, както и с президента на Украйна Владимир Зеленски.
Коментирайки ситуацията в Запорожката АЕЦ, генералният директор на МААЕ я нарече „много крехка“, като добави, че не би я сравнявал със ситуацията в Курската АЕЦ.
BIG5