Властите в Техеран потвърдиха, че са изпратили балистични ракети в Русия, за да продължи войната в Украйна, като са получили в замяна соя и зърно. Въпреки официалния отказ, ирански депутат се изказа по-малко от 48 часа, след като американски официални лица предупредиха за укрепване на военните връзки между Техеран и Москва, съобщи британският „Телеграф“.
„Ние заобикаляме санкциите чрез нашето партньорство с Русия. Внасяме соя, царевица и други стоки от Русия“, каза Ахмад Бакшаиш Ардестани, ирански депутат и член на комисията по сигурност и външна политика.
Иран е под строгите западни санкции, които ограничават достъпа му до западни валути, принуждавайки го да обменя стоки срещу храна и гориво. Анализатори казаха, че нахлуването на Кремъл в Украйна през 2022 г. ускори нова антизападна ос с Русия и Иран в основата си, концепция, подкрепена от Ардестани.
„Ние даваме ракети на Хизбула, Хамас и Ал Шабаб, така че защо не и на Русия“, каза той и продължи:
„Европейците продават оръжия на Украйна. НАТО влезе в Украйна, така че защо да не подкрепим нашия съюзник, като изпратим ракети и дронове на Русия?“, попита той.
Представители на американското разузнаване по-рано потвърдиха, че Иран е изпратил най-малко 200 балистични ракети в Русия. Те са идентифицирани като „Fath-360“, които се изстрелват от мобилни платформи. Техният обхват е около 120 километра, а точността им е в рамките на 30 метра. Те могат да носят около 200 килограма експлозив.
Тези ракети могат да се сравняват с HIMARS, произведени в САЩ, с обсег до 300 километра. Скоростта на балистичните ракети „Fath-360“ е 4 Маха, докато американската HIMARS е със скорост 2,5 Маха.
Иран доставя на Русия ракети от две години, но Уилям Бърнс, директор на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) , каза миналия уикенд на среща в Лондон, че доставката на балистични ракети от Иран на Русия представлява „драматична ескалация“ във военните отношения между двете страни.
„Това е двупосочна улица. Русия е в състояние да направи много, за да направи иранските балистични ракети много по-опасни за използване срещу нашите партньори и приятели в Близкия изток“, каза Бърнс.
Изказа се и сър Ричард Мур, директор на британската разузнавателна служба MI6 , който каза, че Иран е избрал да бъде активен участник в руската война в Украйна. „Ако тези ракети се появят на фронта, това ще стане очевидно много бързо. Те ще експлодират, ще убият украински цивилни и ще разрушат инфраструктурата им“, каза той.
Когато САЩ изпратиха ракети HIMARS в Украйна през 2022 г., това беше смятано за един от най-важните моменти във войната. Те бяха използвани за унищожаване на руски командни центрове и логистични центрове зад фронтовите линии, което наложи изтеглянето на руските войски.
Фарзин Надими, старши съветник във Вашингтонския институт за близкоизточна политика, казва, че доставката на балистични ракети от Иран на Русия показва, че Техеран играе все по-важна роля като доставчик на военна техника.