Шефът на СОС скрил бизнес плана на „Софийска вода“, Мая Манолова му иска оставката

0
8

 

Бизнес планът не е гледан от СОС и комисиите в него, което поражда въпроси каква е причината за това

 

Председателят на Столичния общински съвет да си подаде оставката заради закононарушението, което е направил заради „Софийска вода“. Това поиска председателят на „Изправи се.БГ“ Мая Манолова по време на обществено обсъждането на бизнес плана на дружество за 2022-2026 г., организирано от КЕВР.

„На заседанието стана ясно, че КЕВР е задължил „Софийска вода“ да внесат бизнес плана си за ново разглеждане от Столичния общински съвет в края на юли, но вместо той да бъде подложен на гласуване, председателят на СОС еднолично е изпратил писмо, че измененията в плана са предимно „технически“ и няма нужда той да бъде обсъждан от Съвета“, поясниха от „Изправи се.БГ“.

На заседанието стана ясно, че бизнес планът не е гледан от СОС и комисиите в него. Това породи и въпрос от общинския съветник Войслав Тодоров каква е причината за това.

По думите на Тодоров увеличение на водата с от 2,94 лв. на 3,52 лв./куб. м. трябва да бъде обсъдено от Общинския съвет, особено на фона на генериране на огромни печалби от страна на концесионера, който си е разпределил 39 млн. лева дивиденти само от печалбата през миналата година.

Мая Манолова също изчисли, че за следващите 3 години до края на бизнес плана дружеството би генерирало 228 млн. лв. печалба, а само за последните 4 години си е разпределило 111 млн. лв. дивиденти. Бившият омбудсман поиска КЕВР да не приема 20-процентното увеличение на водата, а да върне доклада и да изчака произнасяне от общинския съвет, който играе ролята на ВиК-асоциация и следва задължително да се произнесе преди решение на регулатора.

Манолова посочи още, че макар че КЕВР първоначално се противопоставя срещу високата норма на възвращаемост на „Софийска вода“ и им определя по-ниска норма на печалба от 8,12%, след това Комисията не успява да защити позицията си в съда и сега изглежда прави допълнителен подарък на концесионера като освен приетата от СОС през предходния мандат норма на възвращаемост от 13% върху собствения капитал, определя и 3,88% възвръщаемост върху „привлечения капитал“, с какъвто „Софийска вода“ не борави, но въпреки това според формулата на регулатора се акумулира в общата печалба до 14,44% норма на възвращаемост.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here