Източени са милиони левове от Смолянския и Разградския театър
Директорът на Смолянския театър Румен Бечев е с повдигнато обвинение, потвърди наблюдаващият прокурор пред БНТ. Той все още не е официално задържан.
Очаква се днес Окръжна прокуратура – Пловдив и МВР да дадат подробности във връзка с досъдебното производство, което е за длъжностно присвояване на пари, собственост на държавни предприятия – театри.
Вчера Румен Бечев бе доведен в Пловдив за разпит по казуса със схемата, източила почти милион лева от Разградския филхармоничен театър, а проверка на Министерството на културата в сряда откри подобни злоупотреби и в Смолянския драматичен театър.
Констатирано е, че се повтаря схемата, разкрита в Театрално-музикалния и филхармоничен център – Разград, където според разследващите директорът на филхармонията диригентът Левон Манукян заедно с Петко Писков, сочен за мозъка на аферата, е назначил фиктивно служители на високи заплати и така са били източени близо 1 милион лева. Манукян беше арестуван, а по-късно бе освободен под парична гаранция в размер на 50 000 лв. и със забрана да напуска страната.
И от Смолянския театър е установено изтичане на големи суми пари към няколко фирми. Актьори от трупата в Смолян, пожелали анонимност, коментираха пред БНТ, че в тяхната културна институция изтичането на средства може да надхвърли сумата в Разград, която според прокуратурата е в размер на 1,7 млн. лева.
По-рано днес стана ясно, че Икономическа полиция е изискала от Министерството на културата документи, в които е описана структурата на самото министерство. Чрез тях, както и чрез длъжностните характеристики, които също са сред изисканите документи, ще бъде проверено кой на кого е подчинен и всъщност кой на финала е одобрил разплащането на исканите от театрите средства.
Близо 60 души – 41 в Разградския театър и 20, ангажирани с превоза в Смолянския, са се подписвали срещу заплати, при които са били осигурени на максимално висок осигурителен праг. И всъщност само това е оставало като бонус за фиктивните културни дейци. Човек, приближен до директора, е събирал дебитните им карти и е теглил високите заплати, за да ги върне обратно на този, които с подписа си е позволил да ги получат. За да няма повод за съмнение, парите са били поискани на части през разплащателната система СЕБРА, но създаденият дефицит във фонд „Работна заплата“ е породил въпроси.











