Eнергийното самоубийство на Европа! Според Алексей Милер в момента европейската индустрия е неконкурентоспособна, отказът от доставки на руски газ удря „гръбнаците“ на европейската икономика: химическата промишленост, стоманодобивната, циментовата и дузина други индустрии
Ръководителят на „Газпром“ Алексей Милер нарече лошо състоянието на газовия пазар в Европа, който умишлено унищожава търсенето на газ и според някои оценки извършва „енергийно самоубийство“ и деиндустриализация.
„Това е лошо. Това, което се случва на европейския газов пазар, вече получи трайна дефиниция – „изкуствено унищожаване на търсенето на газ“, каза Милър на по време на Петербургския международен газов форум, предава ТАСС.
„Но има и по-сурови оценки и мнения на експерти. Някои казват, че това може да се нарече „енергийно самоубийство на Европа“. Други експерти пък говорят за това, че икономическият локомотив на Европа се е превърнал в болен човек. И знаете ли, с тези думи можем да се съгласим, тъй като наистина има умишлено унищожаване на търсенето на газ“, добави той.
Ръководителят на „Газпром“ отбеляза, че ЕС и Великобритания са намалили потреблението на газ с 9 милиарда кубически метра за деветте месеца на 2024 г., докато разходите на ЕС за газ се увеличиха през 2023 г. „Дори такова ниско ниво и намаляващо ниво на търсене на газ в крайна сметка, както виждаме, изисква колосални финансови разходи“, подчерта той.
В същото време спадът в търсенето на газ засяга предимно европейската индустрия, отбеляза Милър. „Всички признават, че процесът на деиндустриализация на ЕС е, както се казва, в разгара си“, подчерта той.
За индустриалното производство в Европа
Милър също така отбеляза, че промишленото производство в европейските страни без руски газови доставки е спаднало за година и половина до 10-годишен минимум, а в някои отрасли производствените разходи са се увеличили с 25%.
Той каза, че при намаляването на доставките на газ за европейския пазар „някой трябва да е краен, някой трябва да страда“.
„Европейският съюз не можа да измисли нищо по-добро; очевидно те избраха своята индустрия като последна инстанция“, каза Милер. „Тази политика доведе до факта, че в някои отрасли през последната година и половина производството е намаляло с почти 10%. Тези индустрии са достигнали десетгодишни производствени минимуми, в някои индустрии производствените разходи са се увеличили с 25% за година и половина“, отбелязва шефът на „Газпром“.
Според него отказът от доставки на руски газ удря „гръбнаците“ на европейската икономика: химическата промишленост, стоманодобивната, циментовата и дузина други индустрии.
Ръководителят на „Газпром“ също така добави, че важен фактор за Европа е нестабилността на цените на газа и, като следствие, ръстът на енергийните тарифи с висок темп.
„И нестабилността на цените на газа, и високите енергийни тарифи правят невъзможно контролирането на разходите в близък, среден и особено дългосрочен план“, подчерта Милър.
Политиките на европейския пазар на газ и продължаващата деиндустриализация може да доведат до нов шок в цената на газа и прекъсване на доставките, предупреди той.
„Нека да сравним цените на електроенергията и цените на газа в САЩ и Европейския съюз. За подобни индустрии в САЩ електроенергията струва 2-3 пъти по-малко, а газът – 4-5 пъти по-малко. Отговорът на въпроса е доста ясен: „Може ли да бъде в този случай, конкурентоспособна ли е европейската индустрия?“ Отговорът е: не, не може“, подчерта ръководителят на „Газпром“.
Той отбеляза, че възниква въпросът: как Европа трябва да планира производството за следващите години? „Оказва се, че индустриалните предприятия в Европейския съюз се оказват в ситуация, в която някои просто са затворени, а например половината от германските предприятия, само помислете за това, обмислят възможността да прехвърлят производството си в трети страни. А 20% от предприятията въобще са спрели финансирането на научноизследователска и развойна дейност, но без което на практика не може да има технологично развитие.
превод и редакция: BIG5